Jak przygotować się do porodu?

Nadchodzący poród jest niewątpliwie stresującym wydarzeniem. Może wzbudzać strach, tworzyć atmosferę niepewności, ale jednocześnie powodować radość z oczekiwania na przyjście dziecka. Jak dobrze przygotować się do porodu? Jaki szpital wybrać? Co ze sobą zabrać i w jaki sposób uporać się ze stresem?

Wielu specjalistów podkreśla, że opanowanie emocji oraz psychiczne nastawienie może się przełożyć na prostszy poród. Z tego powodu warto wszystko dobrze przygotować, co zmniejszy ewentualny stres. Poważną decyzją jest z pewnością wybór szpitala.

Jak wybrać szpital do porodu?

Już na pierwszym etapie ciąży, głównie ze względu na dobry stan fizyczny kobiety, warto stworzyć wstępną listę szpitali. Można się tu posiłkować opiniami znajomych, internautów czy poleceniem lekarza. Dobra placówka jest kluczowa, ponieważ te różnią się między sobą standardem opieki, wyposażeniem sal czy obsługą. Dobrym pomysłem jest wycieczka do szpitala i porozmawianie na przykład z położnymi czy pozyskanie numeru telefonu do kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji, spodziewających się niedługo porodu, aby później porozmawiać z nimi i uzyskać informacje z pierwszej ręki. W niektórych przypadkach można mieć opcję otrzymania własnej sali porodowej. To co prawda większy koszt dla rodziców, ale znacznie poprawi komfort dla matki.

Wybierając szpital należy także dowiedzieć się, czy ojciec dziecka może być obecny na sali. Jeśli się na to decydujecie, trzeba wykluczyć placówki, które wykluczają obecność partnera, choć zazwyczaj nie ma z tym kłopotów. Co więcej, przy porodzie może być obecna Twoja matka, siostra a nawet przyjaciółka.

Co zabrać do porodu do szpitala?

Jeśli zadajesz sobie pytanie - “co potrzebuję do szpitala do porodu?”, to przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą wyniki poszczególnych badań i dokumenty, ponieważ są one konieczne dla medyków, aby odpowiednio zaplanować opiekę.

Ponadto warto wziąć ze sobą odzież oraz przydatne akcesoria:

  • szlafrok
  • kapcie
  • 2-3 koszule nocne (są wygodne do karmienia piersią)
  • około 6 par jednorazowych majtek siateczkowych
  • skarpetki
  • ręcznik kąpielowe i przybory do kąpieli
  • płyn do higieny intymnej
  • chusteczki higieniczne
  • chusteczki nawilżane
  • niewielka poduszka
  • wkładki laktacyjne
  • biustonosz do karmienia
  • opaska do włosów (jeśli mama ma długie włosy)
  • większe podpaski

Co jeszcze zabrać do porodu do szpitala? Warto do torby spakować rzeczy, które mogą uprzyjemnić spędzanie czasu kobiecie znajdującej się w szpitalu. Mowa tu na przykład o książkach, krzyżówkach, słuchawkach.

Co potrzebne do porodu? Jakie dokumenty do porodu trzeba zabrać?

Istnieje szereg dokumentów, które należy zabrać do szpitala na poród. Przede wszystkim jest to karta przebiegu ciąży, stanowiąca ważną informację dla medyków. Ponadto wymagane są dokumenty tożsamości (np. dowód osobisty), dowód ubezpieczenia, skierowanie do szpitala czy numer NIP pracodawcy (lub własny, jeśli prowadzi się działalność).

Potrzebne są także wyniki wielu badań. To między innymi grupa krwi i czynnik Rh oraz badanie na obecność przeciwciał anty Rh (przy ujemnym Rh), a także ostatnia morfologia i badanie moczu. Do tego należy mieć wynik HBS wykonanego po 32. tygodniu ciąży, odczyn WR, wynik ostatniego USG, wynik badania na obecność HIV, wszystkie wyniki USG zrobione w ciąży, inne wyniki badań - zależne od stanu zdrowia matki lub dziecka.

Jak przygotować się mentalnie do porodu?

Spakowanie torby do szpitala powinno mieć miejsce na początku trzeciego trymestru. Później mama może się mocniej męczyć. Warto także ćwiczyć mięśnie dna miednicy, ponieważ ich dobra forma może przyczynić się do szybszego porodu i ograniczyć ryzyko urazów krocza w momencie rozwiązania. Dzięki temu będziesz się czuć znacznie lepiej psychicznie. W tym celu polecamy wykorzystanie innowacyjnego balonika Aniball, który może być stosowany około 3-4 tygodnie przed porodem. Z jego pomocą można nauczyć się przyjmowania odpowiedniej pozycji do rodzenia i rozluźniać mięśnie dna miednicy, a także świadomie oddychać.