Twardnienie brzucha w ciąży

Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży?

Twardy brzuch w ciąży to dolegliwość, która bardzo często zastanawia i martwi przyszłe mamy. Warto wiedzieć, że zazwyczaj jest to całkowicie naturalny objaw, który nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Zdarza się jednak, że stanowi oznakę czegoś niepokojącego. Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży? Co najczęściej oznacza taki stan i kiedy należy się nim martwić?

Dlaczego brzuch w ciąży robi się twardy?

Twardnienie brzucha w ciąży jest w większości przypadków spowodowane skurczami Braxtona-Hicksa (czyli tak zwanych mięśni przepowiadających), które z kolei są odpowiedzią na ruchy dziecka. Występują one bardzo często po 20. tygodniu ciąży i nie powinny stanowić podstaw do niepokoju. Jest to zazwyczaj pozytywny symptom, który oznacza, że macica przygotowuje się do trudnego zadania, jakim będzie poród. Zjawisko to nazwane jest również „stawianiem się brzucha” lub „stawianiem się macicy”.

Zatem, jaki powinien być brzuch w ciąży – miękki czy twardy? Wszystko zależy od trymestru. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym normalniejszym zjawiskiem będzie twardy brzuch. Jak mieć pewność, że nie ma powodów do niepokoju? Przede wszystkim brzuch podczas skurczów tego typu nie jest bolesny. Odczucie towarzyszące temu zjawisku można raczej nazwać niewielkim dyskomfortem. Zwykle trwa ono od 30 sekund do 2 minut i może się kilkukrotnie powtarzać, jednak nie zmienia swojego natężenia i najczęściej mija po 30 minutach.

Jest jeszcze kilka innych niewinnych powodów, dla których brzuch w ciąży robi się twardy. Do nich zaliczamy przede wszystkim aktywność seksualną przyszłej mamy. Podczas seksu, a szczególnie szczytowania, dochodzi do skurczu macicy, co też może objawiać się twardnieniem brzucha. Zdarza się również, że jest to objaw odwodnienia albo problemów związanych z trawieniem – wtedy twardnienie brzucha nie wiąże się ze skurczami, a raczej z problemami z wypróżnianiem się, ponieważ coraz większa macica zaczyna naciskać na jelita.

Kiedy twardy brzuch może niepokoić?

Choć zwykle jest to całkowicie nieszkodliwy objaw naturalnego przygotowywania się organizmu do porodu, czasem twardy brzuch może świadczyć o czymś innym. Kiedy warto pomyśleć o wizycie u lekarza i skonsultowaniu problemu? Przyszła mama powinna zaniepokoić się, jeśli:

  • skurcze się nasilają i trwają długo, nawet przez kilka godzin,
  • oprócz skurczów pojawiają się też inne dolegliwości, w tym krwawienie i odejście wód płodowych,
  • ruchy dziecka są niewyczuwalne,
  • pojawia się ból, szczególnie w dolnej części kręgosłupa,
  • skurcze pojawiają się zbyt wcześnie – przed 16. tygodniem ciąży nie powinny występować wcale.

Jeśli zauważysz którekolwiek z tych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania, aby sprawdzić ich przyczynę. Najprawdopodobniej to nic poważnego, ale zawsze warto się upewnić – zwłaszcza, że kobiety w ciąży powinny unikać stresu.

Co na twardy brzuch w ciąży sprawdzi się najlepiej?

Skoro zostało już wyjaśnione, dlaczego brzuch w ciąży robi się twardy, warto dowiedzieć się, jak reagować w takiej sytuacji. Choć nie jest to stan bolesny, może sprawiać spory dyskomfort, którego każda ciężarna zapewne chciałaby uniknąć.

Przede wszystkim najlepszym sposobem na odpoczynek i leżenie – najlepiej sprawdzi się pozycja leżąca z nogami w górze. Sen też będzie dobrym rozwiązaniem – każda czynność, która nie będzie związana z aktywnością fizyczną pomoże złagodzić ten objaw. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, że to właśnie leżenie wzmaga twardość brzucha. Warto w okresie ciąży jak najczęściej sięgać po różnego typu ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe – pomogą zmniejszyć napięcie.

Kolejnym rozwiązaniem będzie ciepła kąpiel. Należy jednak unikać gorącej wody! Ciepło pozwoli rozluźnić mięśnie, redukując spięcie i jego twardość. Warto wiedzieć, że w takiej chwili nie należy w żaden sposób masować i dotykać brzucha – pobudzi to dziecko do poruszania się, a to z kolei spowoduje kolejne skurcze. Działanie to może się wydawać intuicyjne, a nawet na chwilę pomocne, jednak po pewnym czasie będzie to tylko angażowało macicę do kolejnych skurczów, co przełoży się na jeszcze twardszy brzuch. 

Przeczytaj także artykuł: Jak dbać o siebie i dziecko podczas ciąży?