Jak się zmienia pochwa po porodzie?

Wygląd pochwy po porodzie to kompleks wielu kobiet. Należy jednak pamiętać, że zmiany w wyglądzie tego narządu są naturalne i nie powinny być przyczyną zmartwień. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda krocze po porodzie i co wpływa na jego estetykę, przeczytaj poniższy artykuł.

Jak wygląda krocze po porodzie?

U wielu Pań pochwa po porodzie jest w złej kondycji. Jej stan i wygląd zależą m.in. od hormonów, wielkości narodzonego niemowlęcia, przebiegu i długości porodu oraz budowy ciała kobiety. Zazwyczaj po porodzie pochwa jest obolała, posiniaczona i luźniejsza z powodu działania hormonów i przejścia dziecka. Jednak nie należy się tym przejmować, gdyż po 6-8 tygodniach po porodzie pochwa wraca do stanu sprzed ciąży. Zdarza się, że ten proces się wydłuża, gdy kobieta karmi piersią. Ponadto niektóre Panie zauważają, że ich pochwa po porodzie jest znacznie węższa. Zwykle odpowiada za to nieodpowiednie zszycie.

Wygląd pochwy po porodzie zależy w głównym stopniu od przebiegu akcji porodowej. Jeśli nie wystąpiły komplikacje, ciało kobiety szybko wróci do wyglądu sprzed ciąży. Natomiast jeśli poród trwał kilkanaście godzin, pochwa może regenerować się nawet przez kilka miesięcy. Duże znaczenie ma również to, czy kobieta rodziła pierwszy raz. Pierworódki często mają nacinane krocze, przez co gojenie pochwy znacznie się wydłuża.

Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy

Podczas porodu miejsca intymne są narażone na uszkodzenia i zmiany. W czasie rodzenia mięśnie pochwy rozciągają się, aby umożliwić dziecku przyjście na świat. Ponadto hormony powodują rozluźnienie tkanek krocza i osłabienie mięśni dna miednicy. U części z Pań wygląd i elastyczność pochwy wraca do normy po ok. 6 tygodniach. Jednak zdarzają się przypadki, w których miejsca intymne goją się znacznie dłużej. Wtedy pomocne mogą okazać się ćwiczenia mięśni Kegla. Do tego idealnie sprawdzi się balonik Aniball. Ćwiczenia można wykonywać zarówno w trakcie ciąży, aby zapobiec rozluźnieniu pochwy, jak i po porodzie. Dzięki takiemu treningowi szybciej zregenerujesz miejsca intymne i zapewnisz sobie oraz partnerowi lepsze doznania podczas stosunku. Innym sposobem na szybkie zregenerowanie pochwy jest zabieg plastyczny, zwężania pochwy oraz rewitalizacja tego narządu przy pomocy lasera. Drugi zabieg jest praktycznie nieinwazyjny. Polega on na stymulacji kolagenu w błonie śluzowej przy pomocy specjalnego lasera. Zabieg ten trwa krótko i nie wymaga znieczulenia.

Kiedy rozpuszczają się szwy po porodzie?

Nacięcie i pęknięcie krocza wiąże się z koniecznością założenia szwów. Aktualnie używane są dwa typy szwów: standardowe (zdejmowane) oraz rozpuszczalne. Po porodzie uzyskasz informację, który rodzaj szwów został zastosowany w Twoim przypadku. Lekarz powie Ci również, jak należy pielęgnować ranę. Jeśli założono Ci tradycyjne szwy, specjalista poinformuje Cię także o terminie ściągnięcia. Natomiast jeśli masz założone szwy rozpuszczalne, nie musisz martwić się ich ściąganiem. To, ile czasu będzie trwało ich rozpuszczenie, zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Zwykle zajmuje to ok. 2-3 tygodnie.

Obniżenie ściany pochwy po porodzie - objawy

Obniżenie ściany pochwy wynika ze zwiotczenia mięśni dna miednicy, które odpowiadają za utrzymanie narządów rodnych na odpowiedniej wysokości. Problem ten dotyka zwykle kobiet, które przeszły kilka porodów. Panie, u których dochodzi do obniżenia ściany pochwy, wyczuwają guz, który utrudnia im chodzenia i sprawia dyskomfort podczas siedzenia. Do innych objawów tej dolegliwości zalicza się: ból podczas stosunku płciowego, uczucie obecności ciała obcego w pochwie, problemy z oddawaniem moczu i stolca (w niektórych przypadkach nietrzymanie moczu oraz zaparcia), ból w podbrzuszu lub okolicy krzyżowej, a także ukazanie się ścian pochwy w szparze sromowej (w zaawansowanych przypadkach). Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek ze wskazanych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem ginekologiem. Początkowa faza obniżenia ściany pochwy może być leczona ćwiczeniami. W zaawansowanych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga.