Jak siedzieć w ciąży?

W ciąży dobrze jest zwrócić uwagę na swoje codzienne nawyki, które w tym szczególnym stanie mogą być niekorzystne dla przyszłej mamy oraz dla dziecka. Nawet pozornie nieistotne kwestie często okazują się bardzo ważne w kontekście zdrowia. Dobre samopoczucie w trakcie ciąży jest na wagę złota - dzięki niemu można swobodnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, jaka powinna być prawidłowa postawa. Jak siedzieć w ciąży, aby przynieść ulgę całemu ciału, a jednocześnie jak nie siedzieć w ciąży, aby nie szkodzić sobie i dziecku?

Jak siedzieć w ciąży - wpływ postawy ciężarnej na jej samopoczucie

Ciąża jest czasem wymagającym przede wszystkim dla przyszłej mamy. Oczywiście wszystkie te wyzwania prowadzą do spotkania z wymarzonym dzieckiem, jednakże nie ujmuje to wysiłkowi, jaki kobieta musi wnieść przez te dziewięć miesięcy. To, jak siedzieć w ciąży, jest jedną z wielu rzeczy, które mogą wydawać się mało istotne. Jednak w rzeczywistości jest to niezwykle ważny aspekt, w dużym stopniu wpływający na samopoczucie przyszłej mamy. Wiedząc, jak bezpiecznie siedzieć w ciąży, można szybko i skutecznie wyeliminować takie pozycje, które dla mamy są niekomfortowe. Dyskomfort już podczas samego przebywania w danej pozycji niestety w zdecydowanej większości przypadków może być wstępem do dużo poważniejszych problemów, takich jak bóle w okolicy kręgosłupa. Podczas ciąży kręgosłup musi zmierzyć się z trudnym zadaniem, jakim jest dźwiganie sporego obciążenia w postaci ciążowego brzuszka. To, jak prawidłowo siedzieć w ciąży, ma ogromne znaczenie właśnie w odniesieniu do takiego wyzwania. Kręgosłup, który jest obciążony podczas chodzenia, może odpocząć w odpowiedniej pozycji siedzącej. Często jednak w czasie pozornego odpoczynku ciężarne ulegają starym przyzwyczajeniom sprzed ciąży, które mogły nie być najlepsze pod kątem prawidłowej postawy. Jak siedzieć w ciąży, aby w pełni korzystać z czasu na relaks?

Prawidłowa postawa - jak siedzieć w ciąży komfortowo i bezpiecznie?

W pierwszym odruchu siedzenie może kojarzyć się ze zdecydowanie najlepszą pozycją dla każdej ciężarnej. Jest ona kojarzona przede wszystkim z odpoczynkiem, czego w tym wyjątkowym stanie nie można powiedzieć np. o pozycji stojącej. Okazuje się jednak, że przy dużym obciążeniu spowodowanym noszeniem ciążowego brzuszka siedzenie nie powinno stanowić podstawowej pozycji do odpoczynku. Kobietom ciężarnym poleca się przede wszystkim pozostawanie w pozycji półleżącej, z nogami uniesionymi do góry. Jedynie przy zachowaniu takiej postawy można oczekiwać, że obciążone ciało odpowiednio się zregeneruje. To, jak bezpiecznie siedzieć w ciąży, również można z powodzeniem wdrożyć do swojego codziennego życia, na dobre pozbywając się złych nawyków. Niewskazane jest przede wszystkim siedzenie z podkurczonymi nogami. Pozycja, która przed ciążą wydawała się najbardziej komfortowa, w tym wyjątkowym stanie może być swoim zupełnym przeciwieństwem. Nawet gdy wielkość brzucha na to pozwala, niewskazane jest również siedzenie z założonymi nogami. Wymienione pozycje nie wpływają dobrze na kręgosłup, który w czasie ciąży jest przecież szczególnie obciążony. Wiedząc, jak prawidłowo siedzieć w ciąży, można oszczędzić mu kolejnego nadwyrężenia, tym samym dbając o swoją formę nie tylko w ciąży, ale również po rozwiązaniu. Rozważna postawa dotycząca pasywnego odpoczynku to niezwykle ważny aspekt regeneracji - przyszła mama, mierząc się z trudami ciąży musi wybierać tylko takie nawyki, które są dla niej w pełni zdrowe i bezpieczne.

Jak bezpiecznie siedzieć w ciąży - pasywny i aktywny wypoczynek ciężarnej

Oprócz statycznego wypoczynku liczą się również regularne przerwy w siedzeniu czy leżeniu. Często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że to, jak prawidłowo siedzieć w ciąży oznacza całkowitą rezygnację z aktywności fizycznej. Jest zupełnie odwrotne - wskazane są zarówno ćwiczenia mięśni dna miednicy z balonikiem Aniball (https://malakawka.pl/?product=aniball-sposob-na-latwiejszy-porod), jak i również delikatne spacery czy rozciąganie. Wszystkie aktywności powinny odbywać się za zgodą lekarza prowadzącego ciążę.