Jak wygląda i ile trwa poród naturalny?

Pierwsza ciąża i czas oczekiwania na narodzenie dziecka są dla wielu kobiet jednym z najważniejszych i najpiękniejszych okresów w życiu. Kiedy jednak nie wiadomo, czego można się spodziewać, przychodzi lęk i zdenerwowanie. Wiemy, jak istotnym momentem jest poród, dlatego w poniższym artykule przybliżymy temat porodu naturalnego – jak przebiega i ile trwa – aby rozwiać wszelkie wątpliwości przyszłych mam.

Poród naturalny – czym właściwie jest?

Istnieje wiele rodzajów porodów, na które decydują się ciężarne – często, w myśl uniknięcia bólu, wybierane jest cesarskie cięcie. Mimo wszystko, w przypadku gdy i kobieta, i dziecko nie wykazują żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, zalecane są narodziny siłami natury. Taki poród odbywa się – w teorii – bez jakiejkolwiek ingerencji personelu medycznego, drogą pochwową; warto być jednak przygotowanym na wszelkie ewentualności i komplikacje, które mogą nastąpić w trakcie rodzenia, i które są całkowicie normalnym zjawiskiem.

Jak wygląda poród naturalny?

Poród przebiegający dzięki naturalnym siłom kobiety dzieli się na trzy podstawowe fazy: faza mocnych skurczy i rozwarcia szyjki macicy; faza narodzin dziecka oraz faza łożyskowa.

  • Pierwsza faza odbywa się jeszcze przed wystąpieniem porodu „właściwego” – to czas, w którym odczuwa się pierwsze skurcze, w większości niebolesne, o małej częstotliwości. W miarę upływu czasu skurcze te przybierają na sile, występując również dużo częściej, bo nawet co dwie minuty, i trwają około 60 sekund. Faza ta trwa aż do momentu, w którym szyjka macicy osiągnie swoją maksymalną rozwartość – 10 cm, czyli szerokość 5 palców. Może się to wydarzyć właśnie dzięki systematycznym skurczom, które rozpoczynają się od szczytu macicy, przechodząc na jej dno – tam dochodzi do rozwarcia, a także przerwania błon śluzowych i wypłynięcia płynu owodniowego. Dziecko ma już przygotowaną drogę do przyjścia na świat.
  • Faza druga, inaczej nazywana fazą parcia, stanowi cały okres narodzin. Dziecko stopniowo przedostaje się przez kanał rodny dzięki silnym skurczom macicy oraz wypychającym ruchom przepony. Niezwykle ważna w tej fazie jest kontrola prawidłowego oddechu, który nie tylko pomoże dziecku, ale także zapewni odpowiednie dotlenienie i istotną w tym momencie relaksację. Faza druga kończy się w momencie przyjścia na świat nowego członka rodziny.
  • Podczas trzeciej fazy porodu z macicy wydalane jest łożysko i błony płodowe. Jest to proces zupełnie bezbolesny, któremu towarzyszyć może jedynie delikatne uczucie parcia – w większości jednak kobieta odczuwa ulgę i spełnienie po wysiłku narodzin. Istnieje szansa, że łożysko nie opuści macicy w całości – w tym przypadku może zajść potrzeba jego wyłyżeczkowania wykonywane przez położną.

Po odbytych trzech fazach następuje zakończenie porodu – mówi się tutaj również o czwartej fazie, podczas której dzieciątko kładzione jest na brzuch mamy. Cała atmosfera uspokaja się, a mama i dziecko cieszą się pierwszą okazją do kontaktu fizycznego, w niektórych przypadkach również pierwszego karmienia. W tym czasie również badane jest zdrowie i kondycja dziecka według skali Apgar – pomiary wykonywane są w pierwszej, piątej, i dziesiątej minucie życia. Po dwóch godzinach od zakończenia porodu mama wraz z dzieckiem przewożeni są na oddział położniczy, gdzie pozostają aż do dnia wypisu.

Ile trwa poród naturalny?

Wiedząc już, jak wyglądają poszczególne etapy narodzin, pozostaje kolejne pytanie spędzające sen z powiek – ile trwa taki poród? Jest to kwestia indywidualna, jednak można założyć pewne ramy czasowe. Najdłużej trwa pierwsza faza porodu naturalnego – może się rozciągać od 4 do nawet 20 godzin z uwagi na zmienny charakter skurczy. Wiele zależy też od predyspozycji biologicznych, m.in. zdolności rozwierania się macicy, a także od ilości przebytych już porodów. Druga faza porodu naturalnego jest bardzo zróżnicowana, może bowiem trwać już od 15 minut do nawet 2 godzin.

Aby przetrwać tak długi i złożony proces bez nadmiernego zdenerwowania, zalecamy przyszłym mamom trening świadomego oddechu, który będzie w stanie pomóc opanować emocje i ułatwić przyjście na świat naszego bobasa. W tym celu polecamy wypróbowanie naszego produktu medycznego Aniball, który pozwoli na spokojne treningi w domowym zaciszu. Intuicyjna konstrukcja i bezpieczny materiał sprawią, że ćwiczenia rozluźniające przed porodem okażą się jeszcze łatwiejsze i mniej stresujące. Trzymamy kciuki za wszystkie mamy!

Poród ze znieczuleniem czy bez? Dowiedz się, który lepiej wybrać!