Jak zmienią się piersi podczas ciąży?

Ciąża to czas, w którym organizm kobiety ulega szeregowi zmian. Jedną z najbardziej widocznych zmian, jakie ciężarna może u siebie zaobserwować, jest powiększający się biust. Piersi na początku ciąży mogą być niezwykle drażliwe, co jest normalnym objawem ciąży, podobnie, jak ich późniejsze powiększanie się. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio zadbać o piersi w trakcie ciąży, by były jędrne, pozbawione rozstępów oraz zadbane. Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Jak zmieniają się piersi w czasie ciąży?

Zmiany w piersiach w ciąży to normalny objaw, którym nie powinniśmy się przejmować. Warto jednak odpowiednio zadbać o biust, by przez cały czas był dobrze nawilżony, jędrny i pozbawiony rozstępów. Na początku ciąży piersi stają się bolesne, a ich wrażliwość na dotyk ulega zwiększeniu. Takie objawy są przyczyną hormonów ciążowych, dlatego niejednokrotnie skłaniają nas do wykonania testu ciążowego. W okresie od 5 do 8 tygodnia ciąży otoczka wokół sutków robi się ciemniejsza, co jest wynikiem działania estrogenu w naszym organizmie. Brodawki stają się nieco bardziej tkliwe, a przez skórę mogą prześwitywać naczynia krwionośne.

Kolejnymi zmianami w wyglądzie piersi w ciąży, które możemy zaobserwować około 10 tygodnia, jest ich bolesność w dotyku, a także obrzmiałość. Takie objawy są sygnałem, że piersi zaczęły przygotowywać się do wytwarzania pokarmu. Wpływa to na większą wrażliwość biustu i zwracanie uwagi na rzeczy, które wcześniej nie miały najmniejszego znaczenia.

Wraz z upływem tygodni piersi zaczynają stopniowo rosnąć. Wynika to z faktu, że przygotowują się do karmienia, a pod wpływem działania hormonów znajdujące się w tkance tłuszczowej płaty gruczołu sutkowego, zaczynają się powiększać. Niejednokrotnie okazuje się, że pod koniec ciąży piersi są przynajmniej o rozmiar większe, niż były wcześniej.

Wygląd piersi w ciąży - pojawiające się rozstępy

W pierwszej połowie ciąży biust może powiększyć się nawet o jeden rozmiar, co przekłada się na powstawanie na ich obszarze rozstępów. Ich przyczyną jest rozciąganie się, a także pękanie włókien kolagenowych, tworzących z elastyną rodzaj zabezpieczenia, podtrzymującego skórę. Nie bez znaczenia jest również kortyzol, którego kora nadnerczy produkuje w ciąży więcej.

Kortyzol zakłóca pracę produkujących kolagen komórek, w wyniku czego włókna ulegają osłabnięciu oraz pękają. Żeby zadbać o wygląd piersi w ciąży, powinniśmy zdecydować się na zakup wysokiej jakości kosmetyków, które przeznaczone są dla przyszłych mam. Wybierając preparaty wyróżniające się wyselekcjonowanymi, w pełni bezpiecznymi składami, zyskamy pewność prawidłowej pielęgnacji swojego biustu.

Na rynku dostępny jest szereg efektywnych balsamów, olejków oraz żeli, dzięki którym nasz biust zachowa swoją jędrność, piękny wygląd oraz nawilżenie.

Kosmetyki na rozstępy - od kiedy warto stosować?

Jeśli pragniemy zadbać o wygląd swoich piersi w ciąży warto, abyśmy rozpoczęły ich świadomą pielęgnację już od pierwszych tygodni. To doskonały sposób, dzięki któremu nasze piersi zachowają swój zadbany wygląd, co przełoży się na nasze samopoczucie. Wybierając dobrej jakości, w pełni bezpieczne preparaty, z powodzeniem możemy stosować je również po urodzeniu. Przed zakupem produktu powinniśmy dokładnie zapoznać się ze wskazaniami producenta, ponieważ niektóre preparaty dozwolone są do stosowania.

Jak odpowiednio przygotować się do porodu?

Prawidłowe przygotowanie do porodu to niezwykle istotna kwestia, której nie powinno się bagatelizować. Jednym z najskuteczniejszych urządzeń, w jakie warto się zaopatrzyć na kilka tygodni przed porodem, jest balonik Aniball. To produkt medyczny, służący do treningu świadomego oddychania, a także rozluźniania dna miednicy. Balonik Aniball pozwala na zarówno psychiczne, jak i fizyczne przygotowanie się do porodu oraz zwiększenie kontroli nad własnym ciałem. Jego zastosowanie umożliwi uniknięcie urazów krocza podczas porodu, ale również wzmocnienie mięśni dna miednicy po wydaniu na świat potomka.

Przeczytaj także: https://malakawka.pl/czy-masaz-w-ciazy-jest-bezpieczny/