Jaką herbatę można pić w ciąży? Która jest najbezpieczniejsza?

W momencie zajścia w ciążę wiele przyszłych mama zadaje sobie pytanie o to, jak bardzo muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe. W wielu przypadkach faktycznie konieczne jest zrezygnowanie z wielu produktów, których kobieta nie musiała sobie odmawiać. Jednym z najczęściej spożywanych na świecie napojów jest herbata. W związku z tym rodzi się pytanie, czy nadal można korzystać z tego aromatycznego naparu, a jeśli tak, to jaką herbatę pić w czasie ciąży. W tym wpisie znajdują się odpowiedzi na pytania związane ze spożywaniem tego popularnego napoju przez kobiety będące w odmiennym stanie.

Czy można pić herbatę w ciąży?

Jeżeli zastanawiasz się, czy spożywanie herbaty może zaszkodzić Twojej ciąży, a co za tym idzie, czy możesz bezpiecznie ją pić, to odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Kwestia ta zależy przede wszystkim od rodzaju liści, ponieważ niektóre herbaty możesz pić bez ograniczeń i to nawet z pożytkiem dla Twojego zdrowia, ale niektóre rodzaje należy spożywać w ograniczonej ilości lub wcale. Wynika to z tego, że herbaty mogą bardzo się różnić zarówno pod względem zawartych w nich substancji czy witamin, jak i wpływem na organizmy Twój i dziecka. Dlatego warto wiedzieć, jakie herbaty pić w ciąży, a jakich lepiej będzie unikać.

Jaką herbatę można pić w ciąży?

Spożywanie herbaty może przynieść wiele pozytywnych efektów, między innymi ze względu na to, że napój ten zawiera antyoksydanty oraz polifenole, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Liście mogą również poprawiać odporność, co jest szczególnie ważne w czasie ciąży.

Na początku warto skupić się na rodzajach, które bez ograniczeń można pić w ciąży, zaliczają się do nich przede wszystkim herbaty ziołowe. Wśród typów zalecanych do spożywania przez kobiety w ciąży zaliczają się między innymi napary z mniszka lekarskiego, mięty, pokrzywy czy rumianku. Te herbaty posiadają wiele pozytywnych właściwości, jak działanie uspokajające, zmniejszenie mdłości i wymiotów bądź ochrona przed zatrzymywaniem wody w organizmie.

Oprócz tego bez przeszkód możesz pić czerwoną herbatę, ponieważ tak jak ziołowe posiada wiele cennych właściwości oraz nie zawiera teiny, która w nadmiarze może być szkodliwa. Pamiętaj jednak, żeby nie pić Pu Erh, ponieważ wypłukuje ona minerały z organizmu.

Jeżeli chodzi o herbatę czarną lub zieloną, to można je spożywać w ograniczonych ilościach, ponieważ zawierają kofeinę, a dokładniej mówiąc teinę, której nie powinno spożywać się w nadmiarze będąc w ciąży. Ponadto czarna wypłukuje z organizmu różne składniki odżywcze, między innymi żelazo czy wapń, które stanowią niezbędne pierwiastki nie tylko podczas ciąży. Z kolei zielona zapewnia witaminę E i C, ale utrudnia przyswajanie kwasu foliowego.

Do herbat, które można pić w ciąży, nie zaliczają się jednak również niektóre ziołowe napary, na przykład z krwawnika, dziurawca czy żeń-szenia. Oprócz tego lepiej unikać earl greya, oolong, a także wszelkich herbat przeznaczonych do odchudzania, ponieważ utrata wagi jest wysoce niewskazana w okresie rozwoju maluszka w organizmie mamy.

Jaką herbatę najlepiej pić w ciąży?

Mimo że picie herbat zawierających kofeinę w małych ilościach nie powinno spowodować zdrowotnych szkód, to i tak lepiej ich unikać. Napar tego typu dla wielu osób stanowi ulubiony napój, a dla niektórych całkowite zrezygnowanie z niego może wydawać się niemożliwe. Jednak mając na uwadze dobro własne oraz dziecka, lepiej unikać tych herbat, które mogą w jakikolwiek sposób zaszkodzić.

Na szczęście dostępnych jest wiele alternatyw w przypadku wyboru odpowiedniego rodzaju, a skorzystanie z nich może przynieść bardzo pozytywne efekty. Jednak w celu ustalenia, które herbaty można pić, a które lepiej tymczasowo usunąć z jadłospisu, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym. To właśnie specjalista będzie wiedział najlepiej, które rodzaje będą dla Ciebie odpowiednie. Pamiętaj również, że nawet te herbaty, które nie powodują wystąpienia skutków ubocznych, należy spożywać z zachowaniem zdrowego rozsądku, ponieważ picie każdego napoju w nadmiarze może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.