Jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem, a na początku ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem a ciążą? Czy w ogóle taka istnieje? Czy na podstawie bólu piersi można stwierdzić, że jest się w ciąży? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Ból w piersiach przed okresem a ciąża

Część osób uważa, że ból w piersiach przed okresem jest oznaką zajścia w ciążę. Na tej podstawie nie można jednak wywnioskować, że doszło do zapłodnienia. Co więcej, ból piersi przed miesiączką może oznaczać właśnie to, że zbliża się okres i w ciele kobiety szaleją hormony. Aby jednak mieć pewność, warto wykonać test ciążowy lub test z krwi (tzw. beta-hCG), które dadzą jednoznaczne wyniki, czy w ciele kobiety rozwija się płód czy też nie.

Ból piersi na początku ciąży, którego doświadczają kobiety, może być bardzo podobny do tego, który występuje przed okresem. Może on jednak trwać zdecydowanie dłużej i z każdym dniem narastać, czym różni się od tego przed miesiączką. Przyszłe mamy często skarżą się na tkliwość piersi, a ta może utrzymać się nawet do trzeciego trymestru.

Ze względu na to, że każde ciało każdego człowieka jest inne, to również przebieg ciąży, w tym jej początki, jest sprawą bardzo indywidualną. Każda kobieta może odczuwać to inaczej, objawy mogą być zupełnie różne i dlatego właśnie wykonuje się wspomniane wcześniej testy, aby uzyskać całkowitą pewność.

Jeśli doszło do zapłodnienia, to kilka dni po nim można zauważyć pewne zmiany. Po pierwsze – piersi staną się zdecydowanie bardziej tkliwe, po drugie – może pojawić się denerwujące mrowienie i po trzecie – mogą one zacząć rosnąć (co zazwyczaj ma miejsce między trzecim a ósmym tygodniem ciąży).

Ból piersi przed miesiączką – czym się charakteryzuje?

Z medycznego punktu widzenia bardzo ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wynika to z faktu, że każda kobieta przeżywa miesiączkę i związane z nią dolegliwości na swój sposób. Nie ma jednego określonego zestawu objawów, który wskazuje na to, że ból piersi jest związany właśnie z miesiączką. Co więcej – sam ten ból może u jednej osoby za każdym razem być odczuwalny inaczej, mieć inną intensywność lub nawet raz może się pojawiać, a raz nie. To, w jaki sposób wystąpi przed okresem, zależy od wielu czynników, w tym najbardziej od stężenia hormonów. Czy istnieje związek z brakiem bólu w piersiach przed okresem a ciążą? To może, choć nie musi, być jeden z pierwszych jej objawów.

Piersi nie bolą tylko przed okresem – może się to przydarzyć także w środku cyklu i jest to spowodowane gwałtownym spadkiem estrogenów i wzrostem progesteronu w organizmie, przez co tkanka gruczołowa zatrzymuje w nim wodę.

Kiedy zaczynają boleć piersi w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie również jest bardzo złożona, ponieważ tak jak w poprzedniej sytuacji – każde ciało jest inne, co oznacza, że każda kobieta będzie odczuwała to inaczej i w innym czasie. Oczywiście, zdarzają się przypadki tzw. książkowe, kiedy piersi zaczynają dokuczać mniej więcej w momencie obliczonym przez lekarzy, jednak takie sytuacje zdarzają się dosyć rzadko.

Ból piersi w ciąży już na jej początku może być mylony właśnie z bólem, który poprzedza okres. Nie jest on związany tak jak w przypadku miesiączki ze wzrostem ilości estrogenów (chociaż na początku ciąży ich poziom bardzo mocno rośnie), a z wytwarzaniem się w nich kanalików mlekowych. Oznacza to, że piersi przygotowują się do wytwarzania mleka i karmienia nim potomstwa. Wiele kobiet zaznacza, że taki ból najbardziej dokucza w okolicach pierwszego trymestru, a następnie łagodnieje, jednak część matek wskazuje, że dokuczał im przez całą ciążę, aż do porodu.

Inne objawy związane z piersiami w trakcie ciąży to uczucie ciągnięcia, ściemnienie brodawek sutkowych, a także pojawienie się widocznych żył na ich powierzchni.

Ból piersi przed okresem a ciąża – podsumowanie

Jak widać, ból piersi, który spotyka kobiety przed okresem, może być łudząco podobny do tego, na który skarżą się przyszłe mamy w pierwszych dniach ciąży. Z tego powodu bardzo trudno jest na podstawie samego bólu określić, czy jest to tylko miesiączka, czy doszło do zapłodnienia. Część kobiet uważa też, że ból odczuwany przez nie przed okresem, był zupełnie inny od tego, który odczuwały w trakcie ciąży.