Jaki poziom cukru jest niebezpieczny w ciąży?

Zdrowie kobiety w trakcie trwania ciąży ma olbrzymie znaczenie w kontekście poprawnego rozwoju płodu. Regularne wizyty kontrolne u lekarza specjalisty oraz cykliczne wykonywanie zleconych przez niego badań pozwala w porę dostrzec ewentualne nieprawidłowości. Jedną z nich może być cukrzyca ciążowa, która jest najczęściej występującym powikłaniem metabolicznym. Badania wykazują, że z tym zaburzeniem boryka się ponad 5% kobiet ciężarnych. Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi może więc stanowić zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka. Jaki poziom cukru jest niebezpieczny w ciąży?

Niebezpieczny poziom cukru w ciąży – cukrzyca ciążowa, a cukrzyca w ciąży

Cukrzyca ciążowa i cukrzyca w ciąży to dwa, zupełnie różne zaburzenia. W przypadku ciąży cukrzycowej podwyższenie poziomu glukozy następuje w trakcie trwania ciąży. Szybko wykryte nieprawidłowości w tym obszarze dają możliwość wprowadzenia odpowiedniej diety i leków, dzięki którym dochodzi do stabilizacji poziomu cukru w organizmie. Cukrzyca ciążowa mija w momencie, kiedy dziecko przychodzi na świat. Przebieg tego zaburzenia wygląda więc zupełnie inaczej, niż w przypadku cukrzycy w ciąży. Ta terminologia używana jest w sytuacjach, kiedy kobiety chore przewlekle na cukrzycę, zachodzą w ciąże. Niestety bardzo często zdarza się, że przyszłe mamy dowiadują się o tym schorzeniu, dopiero podczas niezbędnej diagnostyki w trakcie trwania ciąży.

Jaki poziom cukru jest niebezpieczny w ciąży? – czynniki ryzyka

Norma poziomu glukozy we krwi w ciąży odbiega nieco od typowej normy i wynosi 92 mg/dl.

Zbyt wysoki poziom cukru wymaga oczywiście dalszej diagnostyki i dokładnej obserwacji tego parametru aż do końca jej trwania. Lekarz prowadzący już na pierwszej wizycie bada stężenie cukru we krwi na czczo. Następnie patrzy na ewentualne czynniki ryzyka, które mogą generować nieprawidłowości w tym obszarze w kolejnych tygodniach ciąży. Do grupy wysokiego ryzyka zazwyczaj zaliczane są kobiety, które:

  • chorują na zespół policystycznych jajników
  • mają więcej niż 35 lat
  • borykają się w otyłością lub nadwagą będącą na pograniczu otyłości
  • miały cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży lub poprzednich ciążach
  • mają przewlekłe problemy z tolerancją węglowodanów
  • mają problemy z nadciśnieniem tętniczym

Każda diagnostyka przeprowadzana jest w sposób indywidualny. Niezwykle istotne jest więc korzystanie z usług zaufanego i rzetelnego ginekologa, który posiada wysokie kwalifikacje. Lekarz prowadzący powinien doskonale wiedzieć, jakie kroki należy podjąć w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości w tym zakresie.

Jaki poziom cukru jest niebezpieczny dla płodu?

Cukrzyca ciążowa może być niezwykle niebezpieczna zarówno dla matki, jak i płodu. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi kobiety ciężarnej warunkuje zwiększoną produkcję insuliny przez dziecko. Cukier zamienia się wówczas w tkankę tłuszczową. Prowadzi to do tzw. makrosomii lub hipotrofii płodu, czyli zwiększenia się masy ciała dziecka do takiego stopnia, który przekracza ona dopuszczalną normę. Jeżeli dziecko waży więcej niż 4200 g, zazwyczaj zaleca się wykonanie cesarskiego cięcia, ponieważ poród naturalny może stanowić duże zagrożenie dla matki.

Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może generować również wady rozwojowe płodu. Kobiety chorujące przewlekle na cukrzycę, jak i te, które borykają się z cukrzycą ciążową powinny znajdować się pod stałą kontrolą lekarza. Dzięki temu specjalista będzie miał możliwość kontrolowania procesu rozwoju płodu. Jednymi z najczęstszych nieprawidłowości, jakie powstają wskutek zbyt wysokiego poziomu cukru w organizmie kobiety są: wady serca, przepuklina mózgowo-rdzeniowa, wodogłowie, a także wady układu moczowego i ruchowego. Z uwagi na wszystkie te aspekty, niezwykle istotne jest obserwowanie swojego stanu zdrowia i konsultowanie z lekarzem specjalistą wszystkich objawów, budzących powody do niepokoju. Bagatelizowanie tej kwestii niesie ogromne ryzyko wystąpienia szeregu wspomnianych wyżej powikłań.

https://malakawka.pl/kiedy-dziecko-slyszy-w-brzuchu/