Jakie badania wykonać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W czasie jej trwania w brzuchu przyszłej mamy rozwija się zupełnie nowe życie. Przez dziewięć miesięcy w jej organizmie dochodzi też do licznych zmian, które mogą wpływać na jej wygląd, samopoczucie oraz zdrowie. Aby uniknąć wszelkich problemów oraz  mieć absolutną pewność, że zarówno ciężarna, jak i jej przyszła pociecha są w możliwie najlepszej kondycji i zdrowiu, należy regularnie poddawać się badaniom w terminach, które wyznacza specjalista. Niektóre z nich wykonuje się jednorazowo przez całą ciążę, inne zaś należy co jakiś czas powtarzać. Kiedy i jakie badania w ciąży są konieczne? To pytanie zadaje wiele przyszłych matek, szczególnie tych, które spodziewają się pierwszego dziecka. Chcąc ułatwić im ten piękny, a zarazem wymagający czas, jakim jest ciąża, postanowiliśmy zebrać informacje dotyczące badań, które przeprowadza się w jej trakcie i na ich podstawie stworzyliśmy poniższy artykuł. Jeśli poszukujesz informacji na ten temat, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jakie badania w ciąży należy wykonać i dlaczego są tak ważne?

Zdrowie zarówno mamy, jak i maluszka jest bardzo istotne w całym przebiegu ciąży. Z tego względu każda ciężarna powinna regularnie odwiedzać lekarza położnika, który zajmie się “prowadzeniem ciąży”, czyli będzie opiekował się kobietą i rozwijającym się w jej brzuchu dzieckiem od pierwszej wizyty do rozwiązania. Dzięki przeprowadzaniu odpowiednich badań wiadomo, w jakim stanie jest płód oraz organizm matki, a także pozwala ocenić, czy maluch rozwija się prawidłowo i nie powstają żadne problemy.

Badania w ciąży są bardzo ważne - odpowiednio wcześnie wykryte infekcje, zakażenia czy inne problemy można szybko zniwelować. Widać więc wyraźnie, że zależy od nich zdrowie, a nawet życie dziecka i matki.

Jakie badania trzeba zrobić w ciąży?

Wiele przyszłych mam często zadaje pytanie: “kiedy i jakie badania w ciąży należy wykonać?”. Odpowiedź na nie jest dosyć złożona. Jak już zostało wspomniane - badania w ciąży wykonuje się w zasadzie regularnie, a wizyta u lekarza odbywa się średnio co 3-4 tygodnie. Na pierwszej z nich ciężarna powinna się stawić między 6 a 8 tygodniem. Zazwyczaj jest to spotkanie ze specjalistą, którego zadaniem przez najbliższe dziewięć miesięcy będzie zapewnienie przyszłej mamie najlepszej opieki. Podczas jego trwania przeważnie wykonuje się badania ogólne, piersi, ginekologiczne, a także wszelkie pomiary - wzrost, masa ciała oraz ciśnienie krwi. Dwa ostatnie z wyżej wymienionych będą powtarzały się cyklicznie przy każdej kolejnej wizycie. Podczas pierwszej konsultacji lekarz może także zalecić stosowanie suplementacji witamin i minerałów, najczęściej dotyczy to kwasu foliowego. Przekaże również ważne informacje, o których przyszła mama musi pamiętać, m.in. o ocenie ruchów płodu w późniejszych etapach przebiegu ciąży.

Oprócz wyżej wymienionych lekarz położnik zleci także wykonanie badania krwi. Dzięki niemu będzie można ustalić grupę i współczynnik Rh krwi, występowanie przeciwciał, potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę, kiłę, nosicielstwo groźnych wirusów oraz problemy z tarczycą.

Dodatkowo każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna zgłosić się na badania prenatalne. Ich celem jest wykluczenie wad płodu oraz sprawdzenie, czy rozwija się on prawidłowo. Do tego typu badań należą m.in. USG (w trakcie ciąży wykonuje się je co najmniej 3 razy), a także tzw. test złożony. Wymienione działania są nieinwazyjne i w stu procentach bezpieczne. Jeśli jednak nie dają one jasnych wyników, wykonuje się badania inwazyjne, do których należą amniopunkcja, kordocenteza oraz biopsja kosmówki.

W kolejnych tygodniach na liście badań znajdują się m.in. morfologia oraz badania ogólne moczu. Oprócz tego mniej więcej w połowie ciąży powinna zostać przeprowadzona próba glukozowa.

Teraz wiesz już, jakie badania robi się w ciąży. Należy jednak pamiętać, że oprócz wyżej wymienionych lekarz może zalecić także inne procedury - wszystko zależy bowiem od stanu zdrowia matki i płodu podczas wizyty kontrolnej oraz kilku innych czynników.

W którym miesiącu można poznać płeć dziecka?