Jakiej muzyki warto słuchać w ciąży? Wpływ muzyki na dziecko

Jak zapewne wiesz, wrażenia słuchowe odbierane przez Twoje dziecko w trakcie życia płodowego są niezwykle istotnym elementem kształtowania jego obwodów mózgowych, która mają za zadanie opracowanie i rozróżnianie poszczególnych dźwięków. Co ciekawe, samo rozpoznawanie nie ogranicza się jedynie do zmysłu słuchu. Muzyka dla płodu odgrywa niezwykle istotną rolę nie tylko w kształtowaniu wspomnianych czynności mózgu, ale także określania emocji, języka, czy też zdolności poznawczych.

Prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki to jeden z najważniejszych okresów jego życia. Zadaniem rodzica jest wspomaganie wspomnianego etapu. Jednym ze sposobów jest słuchanie muzyki w ciąży. Należy pamiętać, iż może to wpłynąć nie tylko na płód, ale także poprawić stan psychiczny przyszłej mamy. W artykule przedstawimy, czego słuchać w ciąży, a także jakie znaczenie mają piosenki dla dzieci w brzuchu matki sprawdzą się najlepiej?

Słuchanie muzyki w ciąży – czym jest muzyka dla dziecka w łonie matki?

Według badań dotyczących obserwacji reakcji dziecka na tony znane i nieznane udowodniono, że dzieci pomiędzy 26. a 27. tygodniem wykazywały znacznie większą aktywność ruchową, słysząc znane im wcześniej odgłosy. W przypadku, w którym ze słuchawek dobiegały nieznane melodie, ruchy dziecka ustawały.

Świetnym rozwiązaniem zarówno dla mamy, jak i maluszka będzie przyłożenie słuchawek do brzucha oraz włączenie odpowiedniego gatunku. Muzyka klasyczna w ciąży zdecydowanie będzie najlepszym wyborem. Co oczywiste, odradzamy wszelkiego rodzaju techno czy mocnego punk rocka.

Dlaczego rodzaj słuchanej muzyki w ciąży ma tak duże znaczenie? Kompozycje powinny nie tylko zaznajamiać maluszka z nowymi dźwiękami, ale także uspokajać, wspomagać przemianę materii oraz regulować procesy oddychania. Właśnie dlatego idealnym wyborem będzie słuchanie muzyki klasycznej i relaksacyjnej. Dodatkowo zabieg ten ma na celu wpłynąć na obniżenie ciśnienia, co w przypadku kobiet ciężarnych jest niezwykle istotne.

Warto również wiedzieć, że wspomniana muzyka klasyczna w ciąży niezwykle korzystnie wpływa na kształtującą się w tym okresie inteligencję maluszka. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że klasyczna muzyka dla dziecka w łonie matki działa niczym bodziec rozwijający czynności mózgu. Dodatkowo stwierdzono, iż maluch, który na etapie życia płodowego został zapoznany z tego typu kompozycjami, nie będzie miał problemu z nauką mowy, języków obcych, matematyki czy logicznego myślenia.

Piosenki dla dzieci w brzuchu - wpływ muzyki na płód

Już od 4. miesiąca życia dziecko w łonie matki zaczyna reagować na dochodzące do niego dźwięki. Rozwijający się płód odbiera melodie i rytm muzyki nawet pomimo wód płodowych, które znacznie ograniczają ich docieranie do zmysłów malucha. Co ciekawe, dziecko szczególnie intensywnie reaguje na dźwięki niskiej częstotliwości. Zapamiętuje ono słyszane podczas życia płodowego melodie, dzięki czemu po urodzeniu reaguje na nie bardzo pozytywnie, uspokajając się i przypominając sobie okres życia w brzuchu mamy. Warto zaznaczyć, że dzieci, które na tym etapie zostały zaznajomione z muzyką klasyczną, są zdecydowanie spokojniejsze oraz uważne, a co więcej o wiele szybciej uczą się pierwszych słów, a także osiągają sukcesy twórcze czy intelektualne.

Jakiej muzyki słuchać w ciąży?

Jak wspominaliśmy, najlepszym wyborem zarówno dla mamy, jak i jej dziecka, będzie klasyczna muzyka do słuchania w ciąży, ponieważ ma działanie uspokajające oraz stymulujące intelektualnie. Na liście szczególnie polecanych utworów można znaleźć między innymi kompozycje Prokofiewa, Chopina, Bacha czy Mozarta.

Jeżeli jednak nie przepadasz za muzyką klasyczną, możesz na czas ciąży stworzyć playlistę zawierającą Twoje ulubione utwory o spokojnej rytmice. Tego typu dźwięki również będą wpływały na dziecko relaksująco. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z natężeniem dźwięku i nie słuchać muzyki zbyt głośno. Głośność zalecana przez lekarzy powinna wynosić około 50 - 60 dB. Ważne jest także, aby znacząco nie wydłużać sesji muzycznych, co może powodować nadmierną stymulacja zmysłów dziecka.

Sprawdź także jak liczyć ruchy dziecka