Kiedy ciąża jest donoszona?

Ciąża to niesamowity stan, pełen szczęścia przyszłych rodziców, planowania przyszłości. Oprócz tych wszystkich pozytywnych emocji jest również druga strona. Niepokój o zdrowie dziecka. Jedną z największych obaw jest fakt, czy maluszek narodzi się w terminie. Zbyt wczesne rozwiązanie ciąży niesie ze sobą szereg konsekwencji. Każda przyszła mama pragnie, by jej maluszek dotrwał w brzuszku do tego bezpiecznego momentu - chwili, w której jest w pełni rozwinięty i gotowy do samodzielnego życia.

Ile trwa ciąża?

Po okresie starań przychodzi taki moment, gdy przyszli rodzice widzą upragnione dwie kreski. Przepełnia ich niesamowita radość i wzruszenie. Od tego momentu przyszła mama trafia pod opiekę wybranego przez siebie lekarza ginekologa. Tam dowiaduje się, jaki jest przewidywany termin porodu. Jest to okres 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jednak nie oznacza to, że dziecko przyjdzie na świat akurat tego dnia. Jest to umowna data, ponieważ tylko około 5% dzieci przychodzi na świat w dniu wyznaczonego terminu. Ciąża "o czasie" to ta zakończona między 38 a 42 tygodniem. Rozbieżność ta wynika z faktu, że nie wiadomo dokładnie, kiedy doszło do zapłodnienia. Zakłada się, że owulacja następuje około 14 dnia cyklu miesiączkowego kobiety. Wszystko jest zależne od długości danego cyklu i wielu innych czynników, które mogą mieć wpływ na moment owulacji, takich jak stres czy przebyta choroba. Dlatego czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to moment łatwy do określenia w przeciwieństwie do czasu owulacji.

Jak w prosty sposób obliczyć przewidywany termin porodu?

Umownie ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Dzieli się na trzy trymestry. Pierwszy trwa do 13 tygodnia. Drugi obejmuje okres od 14 do 27 tygodnia. Natomiast trzeci zaczyna się w 28 tygodniu i trwa aż do rozwiązania.

Aby obliczyć termin porodu, należy określić pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Do tego dnia należy dodać 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok. W ten oto sposób można obliczyć, kiedy dziecko może pojawić się na świecie.

Kiedy ciąża jest donoszona?

Ciąża za donoszoną uznawana jest po skończeniu 37 tygodnia. Od tego momentu dziecko jest na tyle rozwinięte, że poradzi sobie samodzielnie poza łonem matki. Najpóźniej rozwijają się płuca maluszka, dlatego ten termin jest tak ważny. Każdy dodatkowy dzień w brzuchu mamy jest na wagę złota, by dziecko mogło samodzielnie oddychać i prawidłowo funkcjonować. Po skończeniu 37 tygodniu przyszła mamo możesz odetchnąć z ulgą, że ciąża nie zakończy się zbyt wcześnie.

Tydzień ciąży a szansa na przeżycie

Ciąża zakończona przed 22 tygodniem uznawana jest za poronienie. Natomiast dzieci, które przyszły na świat między 22 a 37 tygodniem ciąży są wcześniakami. Im później dojdzie do porodu, tym większe szanse malucha na przeżycie i pełne zdrowie. W przypadku ciąż zagrożonych przedwczesnym porodem, każdy dodatkowy dzień w brzuchu mamy zwiększa szanse na przeżycie. Ważne by kobieta była pod stałą kontrolą lekarza, by możliwie jak najlepiej zapobiec przedwczesnemu zakończeniu ciąży. Wszystkie badania wykonywane w tym okresie mogą dostarczyć informacji o stanie mamy i dziecka.

Ciąża zagrożona wymaga szczególnej opieki i ostrożności, by zadbać o jak najdłuższe przebywanie dziecka w łonie matki. Skrajne wcześniactwo to poród przed 32 tygodniem. Jest to stan obarczony dużym ryzykiem, a dolegliwości z tym związane mogą towarzyszyć nawet w życiu dorosłym. Skończenie 37 tygodnia to magiczna data dla wszystkich przyszłych mam. Każda z nich chce dla swojego maluszka jak najlepiej. Dlatego pewność, że dziecko ma już możliwość w pełni samodzielnie funkcjonować, daje spokój ducha przyszłym rodzicom. Nie ma większego szczęścia niż widok zdrowego i szczęśliwego malca.

Aby w pełni świadomie przygotować swoje ciało na przyjście na świat dziecka, polecamy produkty dostępne w naszym sklepie. Pomogą przygotować Twoje ciało do porodu. Dzięki zastosowaniu akcesoriów przygotujesz swoje drogi rodne na ten wielki dzień, a ryzyko nacięcia lub pęknięcia krocza zostanie zminimalizowane.

Kwas foliowy w ciąży – do kiedy zażywać? Przeczytaj teraz!