Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży to typowy objaw, na który skarży się wiele ciężarnych kobiet. To nieprzyjemna dolegliwość - Panie często nie mogą robić dalekosiężnych planów, kiedy mdłości w ciąży zaczynają dokuczać szczególnie mocno. Każde wyjście może się wtedy wiązać z nerwowym poszukiwaniem toalety. W którym tygodniu ciąży pojawiają się mdłości i jak sobie z nimi radzić?

Co dzieje się w organizmie kobiety, kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości zazwyczaj nie trwają przez cały okres ciąży. Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, co powoduje Twoje poranne mdłości?

Taki stan rzeczy występuje, gdy w organizmie ciężarnej podnosi się poziom progesteronu. Mimo przykrych dolegliwości, które powoduje, jest on konieczny do podtrzymania ciąży. Za kłopotliwe mdłości odpowiada również hormon ciążowy - gonadotropina kosmówkowa. W pewnym momencie ciąży jego poziom znacznie się podnosi, co skutkuje występowaniem nieprzyjemnych mdłości.

Kiedy pierwsze mdłości w ciąży?

Każda przyszła mama zastanawia się, kiedy dopadnie ją problem mdłości w ciąży. Ta dolegliwość w większości przypadków pojawia się w pierwszym trymestrze, czyli na samym początku - zazwyczaj w okolicach 6. tygodnia ciąży. Wiele kobiet wskazuje, że to dość kłopotliwy czas - radość na wieść o zajściu w ciążę szybko miesza się z wystąpieniem uciążliwych dolegliwości.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy pojawiają się mdłości w ciąży, musisz zdać sobie sprawę z jednego faktu - mogą się one nie pojawić wcale. Często ciężarne z niepokojem reagują na brak nudności w ciąży. To w wielu przypadkach strach nieuzasadniony. Brak nudności w ciąży nie musi być sygnałem, że dzieje się coś złego. Często to po prostu znak, że organizm kobiety nie jest aż tak wrażliwy na wahania hormonów. Zmiany w ich poziomie mogą także objawiać się w inny sposób, na przykład przez wyjątkową bolesność piersi.

Jak długo trwają mdłości w ciąży?

Te z przyszłych mam, których dotyka problem nudności w ciąży, z niecierpliwością wyczekują momentu ich ustania. Kiedy możesz się go spodziewać?

Zazwyczaj nudności ustają między 12. a 14. tygodniem ciąży, choć to dość uśredniony czas i nie ma na to reguły. W przypadku niektórych, kobiety odczuwają mdłości aż do 22. tygodnia ciąży.

Sposoby na mdłości w ciąży

Jeśli nie narzekasz na brak mdłości w ciąży, z pewnością wiesz, jak kłopotliwa to dolegliwość. To normalne, że ciężarne poszukują jak najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z tym szczególnym rodzajem nudności. Poniżej zebraliśmy kilka z nich.

Właściwe odżywianie

Zdrowe żywienie to podstawa zarówno w całym okresie ciąży, jak i połogu. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę również przy wystąpieniu nudności. Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży, kwestia właściwego żywienia staje się szczególnie ważna.

Chcesz zmniejszyć intensywność kłopotliwych dolegliwości? Zadbaj o to, aby nie dopuszczać do stanu głodu, który jeszcze bardziej nasila mdłości. Jedz małe, regularne porcje i zwróć uwagę na jakość swoich posiłków.

Woda i napoje

Woda to najlepszy doraźny środek, kiedy pierwsze mdłości w ciąży zaczynają Ci dokuczać. Pijąc wodę, nie tylko sprawisz, że mdłości staną się mniejsze, ale dodatkowo nawodnisz się, co korzystnie wpłynie zarówno na Ciebie, jak i na dziecko.

Pomocne mogą być również inne napoje - szczególnie herbata imbirowa. Imbir wyjątkowo skutecznie łagodzi mdłości, dlatego dobrym pomysłem będzie również przygotowanie naparu ze świeżego imbiru. Wystarczy zalać kawałek korzenia gorącą wodą i wypić po wystygnięciu.

Moc oddechu

Właściwe oddychanie powinno towarzyszyć Ci przez cały czas trwania ciąży. W przypadku występowania mdłości pomocne będą szczególnie głębokie oddechy, które uspokoją i pozwolą Ci się wyciszyć.

Sztukę właściwego oddechu warto opanować również dla łatwiejszego przebiegu porodu. Spokojny oddech ułatwia rozluźnienie mięśni dna miednicy, co może wpłynąć korzystnie na elastyczność krocza w czasie porodu. Dodatkowe ułatwienie zapewnia stosowanie naszego produktu Annibal, który korzystnie wpływa na rozluźnienie mięśni dna miednicy. Annibal przyda się także w treningu spokojnego oddechu, który warto zastosować również w przypadku mdłości.