Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy?

Każda ciąża, nawet fizjologiczna, wiąże się z pewnym ryzykiem. Na rozwój i wzrost dziecka wpływa wiele czynników, zarówno tych związanych ze zdrowiem matki, jak i z czynnikami zewnętrznymi. Za najniebezpieczniejszy uznaje się I trymestr ciąży jako etap o najwyższym odsetku poronień. Każda przyszła matka, dbając o swoje zdrowie, pozostając aktywną fizycznie, unikając czynników ryzyka oraz stosując zbilansowaną dietę, jest w stanie zwiększać szanse na urodzenie zdrowego, donoszonego dziecka.

Niebezpieczne etapy ciąży

Za najniebezpieczniejszy etap ciąży uznaje się jej I trymestr, czyli pierwsze 3 miesiące. Właśnie w tym okresie najczęściej dochodzi do poronień, nawet jeśli kobieta nie zdaje sobie z tego sprawy. Poronienie przed 6. tygodniem ciąży bardzo często mylnie uznawane jest za krwawienie miesiączkowe, ponieważ identycznie przebiega i nie powoduje żadnych konsekwencji zdrowotnych. Trudno odpowiedzieć jest na pytanie - który tydzień ciąży jest już bezpieczny. Dla jednych będzie to miesiąc, w którym dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy wewnętrzne i może samodzielnie funkcjonować, inni zaś uważają, że całą ciąża, bez względu na jej etap, wiąże się z pewnym ryzykiem.

Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy?

Najniebezpieczniejszy etap ciąży przypada na 1-13 tydzień jej trwania. Nie tylko ze względu na zwiększone ryzyko poronienia. To właśnie między 1. a 13. tygodniem ciąży płód najintensywniej się rozwija - miejsce ma kształcenie ważnych narządów wewnętrznych i układów. Jednocześnie jest ono narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie jonizujące, niektóre składniki leków czy toksyny zawarte w pożywieniu. Wskutek takiej ekspozycji może dojść do zaburzeń rozwoju i powstawania wad wrodzonych.

Za jedno z ważniejszych, bardziej stresujących dla rodziców badań, uznaje się USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Powinno być ono wykonywane przez specjalistę mającego wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu USG i odczytywaniu obrazów ultrasonograficznych. Ocenia się między innymi wielkość płodu, wykształcenie wybranych struktur anatomicznych oraz ocenia ryzyko aberracji chromosomowych. Jeśli badania USG na tym etapie ciąży będą korzystne dla dziecka, prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju, jeśli chodzi o obecność wad wrodzonych czy genetycznych.

Pierwszy trymestr ciąży jest niebezpieczny również ze względu na zwiększone ryzyko infekcji i zakażeń dotyczących przyszłej mamy. Za niezwykle groźne uznaje się:

● toksoplazmozę,
● różyczkę,
● cytomegalowirusa,
● wirusa opryszczki,
● parwowirusa B19.

Największe szkody obserwuje się przy powyższych zakażeniach w I trymestrze ciąży. Patogeny mogą wówczas doprowadzić nawet do wystąpienia poważnych wad neurologicznych, takich jak małogłowie, uszkodzenie słuchu, wzroku czy ciężkie upośledzenie umysłowe. Ważne jest więc, aby w I trymestrze zachować szczególną ostrożność. Należy oszczędzać ciało, jeść wyłącznie bezpieczne i sprawdzone produkty, nie stosować leków (jeśli nie ma ku temu wskazań, nie zaleca się przyjmowania nawet popularnych środków przeciwbólowych) oraz unikać intensywnych aktywności fizycznych czy dźwigania.

Kiedy można przestać się martwić?

Kobiety ciężarne na ogół niepokoją się o swoje dziecko przez całą ciążę, bez względu na trymestr i miesiąc. Warto jednak wiedzieć, że od 37. tygodnia ciąży jest ona uznawana za donoszoną, a co się z tym wiąże - maluszkowi nie grożą powikłania związane z przedwczesnym porodem. Nie uznaje się je nawet za wcześniaka. Uzyskując 37. tydzień, zwykle można już odetchnąć z ulgą. Wcześniakami, czyli dziećmi urodzonymi przedwcześnie są maluchy między 28. a 36. tygodniem życia. Te urodzone w okolicach 28. tygodnia mają jednak małe szanse na przeżycie, ponieważ dopiero około 33. tygodnia ciąży ostatecznie kształtują się płuca dziecka i zaczyna wytwarzać substancja umożliwiająca utrzymanie napięcia pęcherzyków płucnych. Uważa się, że wcześniak urodzony od 32. tygodnia ciąży ma już szansę normalnie żyć i funkcjonować poza łonem matki.

3 trymestr ciąży - jak spać? Sprawdź!