Kurzajki w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Kurzajka to zmiana skórna w postaci brodawki. Najczęściej pojawiają się na dłoniach oraz stopach i, choć nie powodują bólu, mogą być uciążliwe do usunięcia. Szczególnie w przypadku ciąży, metody na pozbycie się kurzajek ulegają ograniczeniu. Przyszłe mamy nie mogą bowiem stosować wielu leków czy preparatów, które zawierają substancje potencjalnie zagrażające zdrowiu dziecka. Jakie są zatem bezpieczne i skuteczne sposoby na kurzajki w ciąży?

Kurzajki w ciąży – jak leczyć? Skąd się biorą te nieestetyczne zmiany?

Kurzajki powstają za sprawą jednej z odmian wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, którym zarazić się można wchodząc w bezpośredni kontakt z nosicielem lub dotykając tych samych przedmiotów. Z tego powodu ryzyko zakażeń wzrasta w miejscach publicznych, takich jak siłownia, basen czy sauna, a brodawki pojawiają się najczęściej na stopach oraz dłoniach. Mają postać wyraźnie odznaczających się na skórze nierównych, twardych grudek, często o szarym, brunatnym zabarwieniu z brązową bądź czarną kropką na powierzchni. Warto wiedzieć, że samo zarażenie się wirusem nie jest jednoznaczne z tym, że pojawią się brodawki. Wszystko zależy od tego, jak działa nasz układ odpornościowy – jeśli jest osłabiony, wówczas zwiększa się ryzyko powstania kurzajki.

Wiele kobiet głowi się, jak pozbyć się kurzajki w ciąży. Usunięcie takiej zmiany jest problematyczne nie tylko z powodu ograniczonych możliwości, ale również dlatego, że brodawka znajdująca się na stopie może utrudniać ciężarnej chodzenie. W czasie ciąży kobieta przybiera na wadze, dlatego zmienia się nacisk stopy na podłoże, a wszelkie zmiany skórne mogą powodować większy dyskomfort niż zazwyczaj.

Co na kurzajki w ciąży?

Jeśli szukamy sposobów na kurzajki w ciąży, pamiętajmy, że wszelkie stosowane preparaty powinny być konsultowane z lekarzem. Okazuje się bowiem, że ciężarne nie mogą stosować wielu środków na kurzajki dostępnych bez recepty. Samodzielnie podejmowane próby usunięcia brodawek często kończą się również fiaskiem, ponieważ kurzajki mają tendencję do powracania, nierzadko w większej liczbie.

Na pytanie, jak pozbyć się kurzajki w ciąży, dermatolodzy najczęściej wskazują krioterapię. Podczas takiego zabiegu wykorzystuje się zazwyczaj ciekły azot w niskiej temperaturze, która uszkadza tkanki zakażone wirusem. Kurzajka po około 2 tygodniach powinna odpaść, jednak w wielu przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegów. Wspomagająco lub alternatywnie lekarze mogą przepisać preparaty z niewielką zawartością kwasu salicylowego, które nanosi się na brodawkę w sposób punktowy. Nie oznacza to jednak, że ciężarna może samodzielnie podjąć decyzję o stosowaniu leku z takim składnikiem – w każdym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska.

Istnieje szereg domowych sposobów na kurzajki w ciąży, które mogą działać wspomagająco. Na brodawkę można aplikować olejek z drzewa herbacianego, który zazwyczaj uważa się za bezpieczny dla kobiet w ciąży. Pamiętajmy jednak, żeby upewnić się co do zalecanego stosowania i bezpieczeństwa u odpowiedniego specjalisty, ponieważ nie ma co do tego pełnej zgodności, a opinie na ten temat, które znajdziemy w internecie, mogą być niewiarygodne i mylące.

Kurzajki w ciąży – jak leczyć, a jak zapobiegać?

Sposobów na kurzajki w ciąży jest kilka, jednak zawsze warto dmuchać na zimne, by uniknąć rozprzestrzeniania wirusa oraz zarażenia się nim w przyszłości. Jeżeli posiadamy brodawki, pamiętajmy, by po każdym ich dotknięciu umyć ręce, a podczas korzystania z miejsc publicznych, takich jak szatnie, zakleić je plastrem. W ramach profilaktyki należy używać swoich ręczników, butów oraz skarpet i dbać o to, by stopy pozostawały suche, jako że wilgoć sprzyja rozwojowi wirusa.

Mimo podejmowanych starań i działań może się zdarzyć tak, że nie uda nam się uniknąć zarażenia – szacuje się, że nosicielem tej odmiany wirusa brodawczaka ludzkiego może być co 10 osoba. Profilaktyka jest jednak niezwykle ważna, zwłaszcza w trakcie ciąży, kiedy dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale również dziecka.