Witaj na aniball-polska, potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami:

Mięśnie dna miednicy

W naszym ciele znajduje się wiele mięśni, których prawidłowe działanie jest niezwykle istotne dla normalnego funkcjonowania. Wśród nich znajdują się także mięśnie dna miednicy, od których kondycji zależy przebieg porodu. Ginekolodzy zalecają nie tylko ich wzmacnianie, ale też świadome rozluźnianie i naukę relaksacji. Jak ćwiczenia rozluźniające sprawdzą się najlepiej?

Czym są mięśnie dna miednicy i gdzie się znajdują?

Mięśnie dna miednicy to zespół tkanek, przyczepionych do elementów kostnych miednicy. Ułożone są warstwowo, tworząc kształt lejka skierowanego w dół. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie pęcherza moczowego, cewki moczowej i macicy.

Do czego służą mięśnie dna miednicy?

Podstawową funkcją mięśni dna miednicy, ze względu na ich położenie, jest podtrzymywanie wyżej wspomnianych narządów wewnętrznych. Oprócz tego są one odpowiedzialne za trzymanie mocz.

Powyższa funkcja jest realizowana wtedy, kiedy mięśnie Kegla są w pełni sprawne i w dobrej kondycji. Niestety, istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do ich osłabienia np.: wiek, ciąża, porody, brak aktywności fizycznej i ćwiczeń stabilizujących, palenie, dźwiganie ciężarów czy operacje brzuszne.

Nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy powodują nie tylko problemy z utrzymaniem moczu, ale mogą być także odpowiedzialne za bóle kręgosłupa, wypadanie macicy, bóle pęcherza, sromu lub ból podczas współżycia seksualnego. Właśnie dlatego tak istotne jest dbanie o ich dobry stan i wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających oraz relaksacyjnych.

Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą dosyć szybko wzmocnić mięśnie dna miednicy (w tym mięsień Kegla). Co ważne: można je wykonywać zarówno przed, w trakcie, jak i po ciąży. Część z nich ma za zadanie pomóc kobiecie w trakcie porodu, a także zapobiec komplikacjom, takim jak pęknięcie czy nacięcie krocza. Wzmocnienie mięśni to dopiero początek. Równie ważne jest wykonywanie ćwiczeń mobilizujących i relaksacyjnych. 

Jedną z najpopularniejszych aktywności wspomagających mięśnie dna miednicy jest proste ćwiczenie polegające na rytmicznym zaciskaniu i rozluźnianiu ich w kilku seriach. Najpierw zaciskamy mięśnie na 5 sekund, po czym rozluźniamy je przez następne 5. Czynność powtarzamy 15 razy, a po każdej serii chwilę odpoczywamy. Aby uzyskać efekty, należy wykonywać ja minimum 3 razy dziennie.

Z kolei ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać za pomocą produktu medycznego, jakim jest balonik Aniball. To wysokiej jakości wyrób, który wspomaga naukę świadomego oddychania i jednoczesnej relaksacji mięśni dna miednicy. Jest wykonany z bezpiecznych dla organizmu materiałów, a jego stosowanie jest bardzo proste. Na czym polega ćwiczenie z Aniball? Na początku należy przyjąć wygodną dla siebie pozycję i maksymalnie się odprężyć. Następnie nanosimy niewielką ilość lubrykantu w okolice pochwy i na sam balonik, po czym powoli wsuwamy go do środka na głębokość ok. 7 cm. Jeśli umieszczony w środku balonik nie sprawia bólu lub dyskomfortu, to można przejść do pompowania. Poprzez ściskanie pompki wprowadzamy do środka balonika powietrze, dzięki czemu zwiększa on swoją powierzchnię. Wielkość balonika nie ma tak dużego znaczenia – ważniejsze jest świadome rozluźnianie mięśni.  Cały proces powtarzamy przez 15-30 minut (w zależności od stopnia zaawansowania).

Badania kliniczne

Badania kliniczne wykazały, że stosowanie Balonika Aniball jest o wiele skuteczniejszą metodą unikania urazów pochwy podczas porodu niż masowanie krocza!

Zamów Aniball już dziś!

menu_banner1

Popularne
off

Koszyk