Mięta w ciąży - czy jest bezpieczna?

Ze względu na swoje właściwości mięta jest pierwszym wyborem osób zmagających się dolegliwościami żołądkowymi. Zawiera ona wiele pożytecznych składników, takich jak kwas askorbinowy, żelazo, wapń, magnez, a także witaminę C. Napary miętowe stosowane są w walce z bólami żołądka czy nudnościami. Nietrudno więc wysnuć wniosek, że mięta będzie świetnym sposobem na pozbycie się występujących w okresie ciąży dolegliwości. Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można pić miętową herbatę - dzisiaj odpowiemy na to pytanie.

Czy można pić miętę w ciąży?

Oczekiwanie na dziecko to wyjątkowy dla kobiety czas, w którym każdy wybór jest dokładnie analizowany. Z rozwagą wybierane jest nie tylko spożywane przez ciężarną jedzenie, ale także napoje. Picie mięty w ciąży to kontrowersyjny temat, wokół którego powstało wiele mitów. Na pytanie, czy można pić miętę w czasie ciąży odpowiadamy - tak, nie ma żadnych przeciwwskazań korzystać z dobroczynnych właściwości tej rośliny, oczywiście w odpowiednich ilościach.

Korzyści płynące z picia mięty w ciąży

Mięta świetnie poradzi sobie w złagodzeniu dolegliwości, które dają się we znaki kobietom w ciąży. Jedną z najważniejszych korzyści będzie zmniejszanie porannych mdłości oraz wzdęć, które szczególnie dokuczają przyszłym mamom w pierwszym trymestrze ciąży. Picie naparów z mięty pomaga także zmniejszyć skurcze. Ale to nie jedyne zalety picia takiego naparu.

Dodatkową korzyścią, której dostarcza picie mięty jest zlikwidowanie nadmiaru śliny z ust. Część z kobiet w ciąży skarży się na występujący w początkowej fazie ciąży ślinotok, warto więc pić miętę, aby się go pozbyć. Ponadto mięta wykazuje silne działanie uspokajające, pomaga złagodzić istniejący podczas ciąży niepokój czy stres. Tym samym, mięta będzie świetnym środkiem w walce z bezsennością, która jest niebezpieczna podczas tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy. Mama, która chce zapewnić swojemu dziecku odpowiedni rozwój powinna szczególną uwagę zwracać na odpoczynek a ten będzie najlepszy w formie snu. Mięta posiada także właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, jej spożywanie będzie więc świetnym sposobem na zadbanie o swoją odporność.

Oczywiste jest, że picie takich naparów zmniejsza bóle brzucha, ale wiele kobiet zauważa także ich pomocny wpływ w przypadku bólu głowy. Możesz więc zredukować ilość spożywanych tabletek na ból głowy i zamiast ich przyjmowania wypić dobrej jakości herbatkę miętową. Mięta wykazuje silne właściwości orzeźwiające, dlatego warto ją pić w upalne dni. Zawiera także niewielką ilość kofeiny, będzie więc świetną alternatywą dla kawy czy czarnej herbaty, czyli napojów, których picie jest zakazane w trakcie ciąży.

Mięta w ciąży - ile można pić?

Z piciem mięty nie należy jednak przesadzać. Zbyt duża ilość wypitego naparu może powodować nieprzyjemną zgagę, w niektórych przypadkach także nadmierną senność. Bezpieczna ilość herbatek miętowych, które może wypić ciężarna to od dwóch do trzech naparów dziennie.

Miętę możesz pić w formie gotowych herbat dostępnych w marketach, ale możesz także kupić sobie miętę w doniczce i samodzielne suszyć jej listki tworząc podstawę do pysznego naparu.

Kiedy nie powinno się pić naparów z mięty w ciąży?

Przeciwwskazaniami do picia naparów z mięty podczas ciąży jest odczuwanie bólów brzucha, senności bądź zaburzeń równowagi po ich spożyciu. Zrezygnuj z mięty jeśli drażni Cię jej zapach bądź smak - mimo wielu prozdrowotnych właściwości nie warto się zmuszać do jej picia. Pamiętaj o obserwacji swojego organizmu, jeżeli po każdorazowym wypiciu mięty odczuwasz opisane wyżej bądź inne nieprzyjemne dolegliwości, zrezygnuj na okres ciąży z tego naparu. Możesz także skonsultować swoje wątpliwości co do picia mięty w ciąży z lekarzem, który na podstawie innych stanu Twojego zdrowia oceni czy picie naparu z mięty przyniesie Ci oczekiwane korzyści. Pamiętaj, aby natychmiast przerwać picie mięty w ciąży jeśli zauważysz u siebie objawy wskazujące na uczulenie na to zioło.

Zobacz także:

https://malakawka.pl/co-to-jest-biopsja-kosmowki/