Na czym polega konflikt serologiczny?

U matki oraz dziecka nie zawsze występuje taka sama grupa krwi. Zaistnienie takiej sytuacji może prowadzić do nieprawidłowej reakcji immunologicznej, czyli tak zwanego konfliktu serologicznego. To niezwykle niebezpieczna przypadłość, na którą musimy uważać szczególnie w drugiej ciąży. Na czym polega konflikt serologiczny i kiedy występuje? Tego dowiesz się, czytając zamieszczony poniżej artykuł.

Co to jest konflikt serologiczny?

Grupa krwi determinowana jest przez białka obecne na powierzchni komórek krwi, w szczególności czerwonych krwinek. W wyniku grupowania się w różne układy u człowieka wyróżnia się kilka grup. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć A, B, AB oraz 0. Jednak wyjątkowo duże znaczenie ma również układ Rh składający się z pięciu antygenów — D, C, c, E i e. Kiedy na powierzchni erytrocytów występuje pierwszy z nich, mamy do czynienia z Rh+, natomiast w przypadku pozostałych jest to Rh-.

Konflikt serologiczny w ciąży to wyjątkowa sytuacja polegająca na niezgodności grupy krwi u matki oraz dziecka. Przyczynia się on a do uruchomienia odpowiedzi immunologicznej zachodzącej w organizmie matki, w wyniku której dochodzi do produkcji przeciwciał anty-D skierowanym przeciw komórkom krwi maluszka.

Co to jest konflikt serologiczny i kiedy występuje?

Do konfliktu serologicznego w ciąży dochodzi w momencie, w którym kobieta w ciąży ma grupę krwi Rh-, natomiast jej partner Rh+, a także wtedy, kiedy dziecko odziedziczy po tacie układ antygenów na czerwonych krwinkach czy do krwiobiegu ciężarnej przedostanie się określona ilość krwi dziecka. W większości przypadków konflikt serologiczny w trakcie pierwszej ciąży może wystąpić dopiero podczas porodu. W takiej sytuacji pojawia się największe prawdopodobieństwo przedostania się krwi malucha do układu krwionośnego matki. Ma to miejsce w wyniku tego, iż przez cały okres życia wewnątrzmacicznego krwiobiegi dziecka oraz mamy są oddzielone od siebie barierą łożyskową. W wyniku tego organizm matki nie może wcześniej wytworzyć przeciwciał anty-D. Pozostają one w organizmie matki na zawsze, dlatego wystąpienie konfliktu serologicznego w kolejnej ciąży jest możliwe nawet przed porodem. Stanowi on realne zagrożenie dla życia maluszka, dlatego należy być pod stałą opieką lekarza prowadzącego.

Konflikt serologiczny — skutki

Skutki wystąpienia konfliktu serologicznego w ciąży są niezwykle niebezpieczne dla maluszka. W wyniku zaistnienia nieprawidłowości może dojść do rozwinięcia się u niego choroby hemolitycznej, która w niektórych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Cechuje ją to, że komórki krwi dziecka atakowane są przez przeciwciała anty-D. W rezultacie ulegają one rozpadowi, rozwija się niedokrwistość, a także dochodzi do niedotlenienia oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Konflikt serologiczny — objawy

Konflikt serologiczny w ciąży dotyka przede wszystkim dziecka. Matka niejednokrotnie może w ogóle nie odczuwać problemu, jednak nie oznacza to, że on nie występuje. W takiej sytuacji niezwykle istotna jest opieka lekarza, który wykonując badanie ultrasonograficzne, zaobserwuje grube łożysko, a także powiększenie wątroby oraz śledziony. Na badaniu widoczny będzie również obrzęk płodu przejawiający się obecnością wolnego płynu wewnątrz jamy brzusznej oraz jamach opłucnowych czy w worku osierdziowym. Postać konfliktu, gdzie dochodzi do obrzęku płodu, jest niezwykle ciężką postacią oraz wynika z nasilonej niedokrwistości u płodu w wyniku przedostawania się przeciwciał od ciężarnej do płodu i niszczenia przez nie jego krwinek. Hemolioza może prowadzić do przewlekłego niedotleniania wewnątrzmacicznego oraz uszkodzenia narządów płodu. Jest to niebezpieczna sytuacja, która w najgorszym wypadku może przełożyć się na śmierć płodu.

Przygotowanie do porodu

Przed porodem warto podjąć również odpowiednie kroki w celu właściwego przygotowania się do tak ważnego wydarzenia. Jednym z najlepszych urządzeń, w które warto się zaopatrzyć są balonik Aniball. To akcesorium, dzięki któremu skutecznie zapanujesz nad swoim ciałem oraz nauczysz się świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy. Pozwoli to na sprawniejszy poród, którego przebieg będzie nieco bardziej komfortowy.

Przeczytaj także:

https://malakawka.pl/wizyta-u-ginekologa-w-czasie-ciazy-jak-czesto/