Witaj na aniball-polska, potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami:

Nacięcie krocza

Ciąża jest okresem zarówno pięknym ze względu oczekiwania na potomka, jak i bardzo trudnym dla organizmu kobiety z powodu wszystkich zmian i niedogodności, które się z nią wiążą. Ostatnim etapem, kończącym ciążę jest poród. Wiele ciężarnych bardzo się nim stresuje i obawia się bólu oraz możliwych powikłań.

Jedną z niebezpiecznych sytuacji, która może wystąpić podczas porodu siłami natury, jest pęknięcie krocza, mogące spowodować uraz główki noworodka. Pęknięcie może nastąpić na skutek powstania nadmiernego rozwarcia ścian pochwy w czasie drugiej fazy porodu. Czy można tego uniknąć?

 

Czym jest nacięcie krocza, kiedy się je stosuje i czy można go uniknąć?

Żeby zapobiec wspomnianemu pęknięciu, ginekolodzy stosują zabieg znany jako nacięcie krocza. Polega on na nacięciu ściany pochwy, mięśnia opuszkowo-gąbczastego i poprzeczno-powierzchniowego krocza oraz skóry w jego okolicach.

Nacięcie krocza stosuje się, jeśli:

– dziecko jest bardzo duże,

– występuje stan zagrożenia płodu w końcowej fazie porodu,

– u kobiety rodzącej występuje ostry kąt podłonowy lub główka dziecka jest ułożona odgięciowo,

– ciężarnej zagraża wspomniane pęknięcie krocza,

– poród odbywa się z wykorzystaniem operacji kleszczowej.

 

Bardzo duża liczba kobiet obawia się tej operacji, możliwych powikłań, a także powstania nieestetycznych blizn po szyciu i jest to całkowicie zrozumiałe. Wraz z rozwojem medycyny i technologii powstały jednak sposoby, dzięki którym można uniknąć nacięcia krocza.

Jak uniknąć operacji nacięcia krocza?

Kluczem do tego, aby nacięcie krocza nie było potrzebne, jest odpowiednia kondycja mięśni dna miednicy. Kobieta powinna umieć skutecznie je rozluźniać, co ułatwi parcie w czasie porodu.

Jedną z popularnych metod, pomagających uniknąć nacięcia, jest ręczny masaż krocza. Wykonuje się go od 36 tygodnia ciąży po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Aby go przeprowadzić, należy przyjąć wygodną pozycję, nałożyć niewielką ilość lubrykantu na kciuki i skórę między pochwą a odbytem, po czym umieścić kciuki w pochwie na głębokość ok. 3-4 cm. Następnie należy wykonać ucisk ściany pochwy w kierunku odbytnicy i na boki i utrzymać go przez około minutę. Po upływie wskazanego czasu należy powoli i w pełni świadomie rozluźnić mięśnie krocza i utrzymując delikatny ucisk, masować naprzemiennie ku środkowi i na zewnątrz przez ok. 3 minuty. Po zakończeniu całego ćwiczenia należy pozwolić sobie na chwilę odpoczynku, po czym cały proces powtórzyć raz jeszcze.

Według badań klinicznych, lepsze rezultaty niż w przypadku masażu krocza, osiąga się stosując balonik  Aniball. To całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka wyrób medyczny, stworzony na bazie silikonu medycznego, który pozwala na efektywną naukę świadomego oddychania i relaksacji mięśni dna miednicy. Zestaw składa się ze specjalnego balonika na redukcji wykonanej z tworzywa sztucznego i pompki ręcznej. Jak się go używa? Po zajęciu wygodnej dla siebie pozycji i nałożeniu niewielkiej ilości lubrykantu na powierzchnię balonika wprowadzamy go powoli do pochwy, trzymając za plastikową końcówkę. Jeśli wsunięty na ok. 7 cm w głąb balonik nie sprawia nam dyskomfortu i nie powoduje bólu, możemy rozpocząć pompowanie. Kilka naciśnięć spowoduje, że produkt wypełni się powietrzem, wywołując naprężenie i napięcie mięśni dna miednicy. W czasie wydechu należy rozluźnić mięśnie, co może spowodować, że balonik wypadnie na zewnątrz. Celem ćwiczeń z Aniballem nie jest wypychanie balonika, a nauka świadomej relaksacji, która jest kluczowa dla łatwiejszego przebiegu porodu.

Badania kliniczne

Badania kliniczne wykazały, że stosowanie Balonika Aniball jest o wiele skuteczniejszą metodą unikania urazów pochwy podczas porodu niż masowanie krocza!

Zamów Aniball już dziś!

menu_banner1

Popularne
off

Koszyk