Nadwrażliwość na zapachy w ciąży - kiedy się pojawia i kiedy mija?

Ciąża to absolutnie wyjątkowy okres, który wiąże się z występowaniem licznych zmian. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o tym, że w łonie matki zaczyna rozwijać się nowe życie, ale o także o wszystkich szczegółach, które temu procesowi towarzyszą. Wiele z tych zmian ma charakter czasowy i pojawia się na określonym etapie ciąży, aby po pewnym czasie ustąpić. Część z nich ma charakter neutralny, co oznacza, że w żaden sposób nie wpływają one na codzienne funkcjonowanie przyszłej matki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre ze wspomnianych zmian mają jednak charakter negatywny i mogą powodować dyskomfort. Do tej grupy z całą pewnością można zaliczyć nadwrażliwość na zapachy w ciąży. Kiedy się pojawia i mija? Czy istnieją skuteczne sposoby redukcji tego problemu?

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży - od kiedy może się pojawić?

Pojawienie się nadwrażliwości na zapachy nie jest dziełem przypadku, a co więcej - bardzo często stanowi jeden z pierwszych sygnałów zajścia w ciążę. Zazwyczaj pojawia się na samym jej początku i utrzymuje przez kilka pierwszych tygodni. Szacuje się, że nadwrażliwość na zapachy różnego rodzaju i w różnym stopniu dotyka od 50% do nawet 90% ciężarnych. Czasem może dotyczyć ona tylko określonych woni lub połączeń zapachowych, najczęściej zaś przyszłe matki skarżą się na nadwrażliwość na wszystkie zapachy.

Co powoduje pojawienie się nadwrażliwości na zapachy w ciąży? Otóż hipersomia (bo tak nazywana jest fachowo zwiększona wrażliwość na różne wonie) jest efektem różnych zmian w gospodarce hormonalnej ciężarnej. Obecnie naukowcy najczęściej skłaniają się ku tezie, że m.in. podwyższony poziom estrogenu odpowiedzialny jest za wytwarzanie nowych połączeń neuronalnych, a w efekcie zwiększenie wrażliwości na zapachy.

Wrażliwość na zapachy w ciąży nie jest wyłącznie źródłem dyskomfortu - w wielu przypadkach poza kiepskim samopoczuciem i wyczuwaniem “odrzucającej” woni występują także mdłości, które mogą prowadzić m.in. do wymiotów. Nie jest to co prawda sytuacja niebezpieczna, jednak zdecydowanie nie należy ona do najprzyjemniejszych.

Wrażliwość na zapachy w ciąży - kiedy mija?

Wiele kobiet, które doświadczają tego problemu, poszukuje informacji o tym, kiedy mija wrażliwość na zapachy w ciąży. Z biologicznego punktu widzenia jest to kwestia bardzo indywidualna, na którą wpływ ma wiele rozmaitych czynników. U jednej ciężarnej nadwrażliwość może ustąpić po kilku dniach, a u innej utrzymać się przez całe dziewięć miesięcy, a nawet przez krótki czas po porodzie.

Najczęściej jednak wrażliwość na wonie ustępuje samoistnie wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży. Wiele przyszłych matek może więc odetchnąć z ulgą - w żadnym wypadku nie jest to stan permanentny, a co więcej - pojawienie się nadwrażliwości na zapachy jest całkowicie naturalne, a więc nie powinno być powodem do niepokoju.

Wrażliwość na zapachy w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Ze względu na to, że wspomniana nadwrażliwość na zapachy potrafi bardzo uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie, od bardzo długiego czasu prowadzone są poszukiwania oraz próby opracowania skutecznych metod redukcji wrażliwości na wonie w czasie ciąży. Istnieją też skuteczne sposoby, które pomagają w zmniejszeniu nieprzyjemnych efektów wynikających z tej dolegliwości.

W pierwszej kolejności specjaliści zalecają unikanie pomieszczeń, w których niedawno przeprowadzono malowanie lub regularnie używane są odświeżacze powietrza. Warto również do czasu ustąpienia nadwrażliwości zrezygnować z korzystania z detergentów o intensywnych zapachach. Innym zaleceniem jest odstawienie dotychczas używanych perfum - w ramach alternatywy można natomiast stosować balsamy i preparaty przeznaczone dla alergików o bardzo delikatnym działaniu i niemal neutralnej woni.

Jeżeli natomiast chodzi o kuchnię i występujące w niej zapachy, to nawet jeżeli ciężarna lubi jakąś potrawę, ale jej woń obecnie bardzo jej przeszkadza, to na jakiś czas powinna z niej zrezygnować. To samo dotyczy intensywnych przypraw czy różnego rodzaju dodatków do dań.