Niedoczynność tarczycy w ciąży - czy jest niebezpieczna?

Niedoczynność tarczycy to problem, który dotyczy około 2-3% kobiet w ciąży. Rozpoznanie tej choroby bywa problematyczne ze względu na dość częstą formę bezobjawową - wtedy nazywa się ją subkliniczną niedoczynnością tarczycy. W ciąży ta przypadłość może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych nie tylko matki, ale również jej dziecka. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć Ci wszystkie najważniejsze kwestie związane z niedoczynnością tarczycy w ciąży. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci znaleźć potrzebne informacje. Jeżeli któraś z poruszonych w tekście kwestii ma związek z Tobą, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania profesjonalnej pomocy w leczeniu niedoczynności tarczycy w ciąży. Do najczęstszych przyczyn odpowiadających za pojawienia się tej dolegliwości należą choroba Hashimoto, które jest przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, stosowanie w leczeniu jodu promieniotwórczego czy kondycja tarczycy po operacjach związanych z tym narządem.

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Schorzenie, jakim jest niedoczynność tarczycy, charakteryzuje się tym, że narząd nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej dla organizmu ilości hormonów. Odpowiada on za produkcję trijodotyroniny i tyroksyny, czyli hormonów odpowiedzialnych m.in. za metabolizm organizmu, działanie układu nerwowego czy pokarmowego. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a nawet do bezpłodności. Przyczyną tego stanu jest zwiększenie się poziomu prolaktyny, co w następstwie prowadzi do pojawienia się bezowulacyjnych cykli. Mimo dostępnych leków i przyjmowania hormonów tarczycy przez kobietę zajście w ciążę nadal może stanowić dla niej problem. Jeżeli jednak dojdzie do zapłodnienia, niedoczynność tarczycy wciąż może być ogromnym utrudnieniem nie tylko dla rozwoju płodu, ale również dla jego zdrowia.

Niedoczynność tarczycy w ciąży - objawy

Niedoczynność tarczycy w ciąży czasami bywa trudna do zdiagnozowania, ponieważ w przypadku niektórych kobiet w ciąży choroba przebiega bezobjawowo lub ze słabo widocznymi objawami. Do najczęstszych przesłanek należą zaparcia, wysuszona skóra, zbyt duży przyrost masy ciała, poczucie osłabienia i senności, problemy z pamięcią, obrzęk twarzy lub dłoni, ból stawów, pojawienie się chrypki, słabe mięśnie, łamliwość paznokci, czy spowolnienie czynności sercowych.

Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży - skutki dla dziecka i matki

Niestety niedoczynność tarczycy ciąży oprócz wspomnianych wcześniej problemów, jak poronienie może prowadzić również do niedokrwistości, odklejenia się łożyska czy nawet wystąpienia krwawienia poporodowego. Z kolei w przypadku dziecka do największych zagrożeń należy nieprawidłowy rozwój płodu spowodowany niedoczynnością tarczycy. Skutkiem sytuacji, gdy organizm matki nie jest w stanie zapewnić potrzebnych do rozwoju dziecka hormonów, jest niewłaściwe wykształcenie się mózgu między 10. a 20. tygodniem ciąży. Ze względu na to, że płód potrzebuje czasu, zanim jego tarczyca w pełni się wykształci, bez odpowiedniego leczenia i uzupełnienia niedoborów dziecko nie będzie rozwijać się w prawidłowy sposób. Przy niedoczynności tarczycy w ciąży maluch może urodzić się z problemami oddechowymi, zbyt niską masą ciała, niższym ilorazem inteligencji czy zaburzeniami neuropsychologicznymi. Choroba ta prowadzi również do zwiększenia ryzyka zgonu dziecka po urodzeniu.

Niedoczynność tarczycy w ciąży - dieta

Jeżeli chodzi o dietę przy niedoczynności tarczycy w ciąży, to pod względem wartości kalorycznej musi być ona dostosowana do konkretnych czynników, jak tryb życia, aktywność fizyczna czy inne dolegliwości. Około 10-15% diety należy przeznaczyć na białko pochodzące z chudego mięsa oraz mlecznych przetworów. 20-35% powinny stanowić tłuszcze wielonienasycone. Dieta musi również być urozmaicona o węglowodany złożone czy błonnik. Dodatkowo należy dbać o spożywanie odpowiedniej ilości płynów, a także przyjmowanie jodu, cynku, żelaza i selenu, przy jednoczesnym ograniczeniu wysoko przetworzonych produktów.