Od czego zależy termin porodu

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w całym naszym życiu. Nic w tym dziwnego, w końcu na świecie pojawia się nowy człowiek, którego kobieta przez 9 miesięcy nosiła pod sercem. To niesamowita oraz wyjątkowo emocjonująca chwila, na którą z jednej strony czekamy z niecierpliwością, a z drugiej napawa nas ona strachem. Wiele pytań budzi również termin porodu, jednak uzależniony jest on od wielu czynników. Kiedy termin porodu i od czego zależy kiedy zacznie się poród?

Który termin porodu jest wiarygodny?

Termin porodu uzależniony jest od wielu czynników, które w rezultacie sprawiają, że trudno go jednoznacznie przewidzieć. Jest on zazwyczaj obliczany zgodnie z regułą Naegelego, liczącej początek ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Według tej metody ciąża trwa 40 tygodni, jednak odnosi się to do kobiet mających regularne, 28-dniowe cykle. W pozostałych przypadkach należy odjąć lub dodać odpowiednią liczbę dni. Najbardziej wiarygodnym terminem, jest ten wyznaczony z daty zapłodnienia. Jednak tylko w sytuacji, w której kobieta jest pewna, kiedy dokładnie ono nastąpiło. Cały proces jest zdecydowanie łatwiejszy, jeśli miesiączki występują regularnie, a kobieta uważnie obserwuje swój cykl.

Wyliczenie terminu porodu, jeśli znana jest dokładna data poczęcia, jest niezwykle proste. Mając świadomość, że ciąża trwa 266 dni od momentu zapłodnienia, jedyne co wystarczy zrobić, to odjąć od tej daty 7 dni oraz 3 miesiące, a dodać rok.

Kolejnym, jednak mniej wiarygodnym sposobem jest określenie konkretnego czasu odczuwania pierwszych ruchów płodu przez matkę. Kobiety spodziewające się pierwszego dziecka najczęściej odczuwają pierwsze ruchy potomka pod koniec 20 tygodnia. Natomiast u pań, które spodziewają się kolejnej ciąży, okres ten przypada na koniec 18 tygodnia, a niejednokrotnie już 17 lub 16.

Ile po terminie porodu do szpitala?

Po terminie porodu ciężarna nie musi obawiać się o rozwój swojego dziecka. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, a przyszła mama jest pod stałą kontrolą lekarza, może ten czas poświęcić na relaks oraz zajęcie się swoimi sprawami. Lekarz prowadzący ciążę z pewnością zaleci kontrolę ruchów dziecka przez kobietę. Jeśli ciężarna czuje się dobrze, nie powinna się martwić, a odpoczywać i oczekiwać pierwszych symptomów porodu. Według standardów opieki okołoporodowej przyszła mama nie musi być hospitalizowana 41 tygodniu ciąży. W tym okresie zaleca się regularny monitoring stanu kobiety oraz dziecka. Jeśli USG oraz KTG wychodzą prawidłowo, a ruchy dziecka są stabilne, kobieta powinna być badana w odstępstwie 7 dni od daty porodu. W trakcie wizyty w szpitalu specjalista ocenia przygotowanie szyjki macicy do porodu, a także pozycję płodu oraz tętno potomka.

Na przełomie 41 oraz 42 tygodnia ciąży, lekarz prowadzący powinien określić datę hospitalizacji, tak, by poród miał miejsce przed 42 tygodniem. Jest to strategia obierana w momencie, w którym ciąża przebiega prawidłowo.

Mianem ciąży po terminie określa się ciążę trwającą dłużej niż 42 tygodnie. Po tym okresie łożysko nie funkcjonuje w prawidłowy sposób, co przekłada się na gorsze zaopatrywanie potomka w tlen oraz składniki odżywcze. W tym czasie potrzebna jest interwencja lekarza, który podejmie odpowiednie kroki, by nie doprowadzić do powikłań zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Po upływie od 7 do 14 dni od ustalonego na podstawie USG I trymestru konieczna jest hospitalizacja. W placówce lekarz oceni wszelkie istotne aspekty oraz podejmie właściwie kroki, by poród zakończył się szczęśliwie.

Jak przygotować się do porodu?

Warto odpowiednio wcześnie przygotować się do porodu, aby dzień, w którym on nadejdzie, nie przebiegał w chaotyczny sposób. Oprócz spakowania torby oraz zabrania wszelkich istotnych dokumentów i rzeczy, warto również zaopatrzyć się na kilka tygodni przed porodem w balonik Aniball. To wyjątkowy i sprawdzony medycznie przedmiot, dzięki któremu przyszła mama będzie mogła przygotować się psychicznie oraz fizycznie do porodu. Wykorzystując urządzenie, można uniknąć urazów krocza podczas porodu, a także przygotować je do obwodu główki maluszka w jego trakcie.