Otyłość w ciąży - czy może być niebezpieczna?

Otyłość jest niebezpieczna dla każdej osoby. Nieleczona może prowadzić do powstawania licznych chorób, jak cukrzyca, zespół metaboliczny, zaburzenia krążenia, a nawet nowotwory. Otyłość w ciąży natomiast często skutkuje negatywnymi konsekwencjami, zarówno dla matki, jak i przyszłego dziecka.

Otyłość w ciąży - zagrożenia

Otyła kobieta, w której kształtuje się nowe życie, jest narażona na różnego rodzaju schorzenia. Istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na nadciśnienie, a także cukrzycę ciążową, problemy zakrzepowo-zatorowe czy makrosomię płodu Oprócz tego otyła ciężarna może znosić ten okres znacznie gorzej niż kobiety o optymalnej masie ciała. Najczęściej pojawiającym się objawem jest bardzo szybkie zmęczenie bez względu na rodzaj wykonywanych czynności. Często pojawia się także bezdech senny.

Warto podkreślić kwestię, że otyłość jest niebezpieczna nie tylko dla matki, ale również dla rozwijającego się płodu. Zbyt wysoki poziom BMI może prowadzić do przedwczesnego oddzielenia się łożyska, zahamowanie rozwoju maleństwa, a także zbyt dużej jego masy, która utrudni poród. Do szeregu tych zagrożeń zaliczają się także wady wrodzone, krwotok okołoporodowy, a w skrajnych sytuacjach obumarcie wewnątrzmaciczne płodu czy przedwczesny poród.

Otyłość w ciąży - co robić?

Bezpieczną wartością BMI dla osób zachodzących w ciążę powinno wynosić poniżej 30 kg/m². Jeśli jednak wartość ta u ciężarnej nadal wynosi ponad 30, należy dokonać szerokiej diagnostyki, która pozwoli na zweryfikowanie źródła otyłości. Szczególnie warto zbadać się pod kątem zespołu policystycznych jajników, insulinooporności, niedoczynności tarczycy czy cukrzycy, gdyż często towarzyszą one otyłym kobietom.

Jednak kluczowym działaniem, które powinno być w takiej sytuacji podjęte, jest wprowadzenie zbilansowanej diety. Nie powinnyśmy pozwolić sobie wtedy na tak duży wzrost wagi jak u kobiet bez otyłości. Będzie to warunkowało jeszcze więcej zagrożeń niż w przypadku początkowej masy ciała. Maksymalny wzrost wagi u ciężarnej nie powinien przekroczyć 7 kg w trakcie całego okresu trwania ciąży.

Co więcej, ciężarnym cierpiącym na otyłość typu III zaleca się obniżenie masy ciała. Spadek powinien wynosić około 0,2 kg w skali tygodnia. Aby to nastąpiło, oprócz zbilansowanej diety złożonej z posiłków o odpowiednich wartościach energetycznych powinno się także włączyć aktywność fizyczną - 3 razy w tygodniu po 15 minut. Warto także dbać o odpowiednią liczbę zrobionych kroków w ciągu dnia. W tej kwestii jednak najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu dopasowania podejmowanych przez siebie działań w zależności od indywidualnej sytuacji.

Otyłość brzuszna a ciąża

Bez względu na rodzaj otyłości niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych. Wyeliminowane powinny zostać wysoko przetworzone produkty, a także używki, które szkodzą dziecku. Warto skonsultować się jednak z endokrynologiem, gdyż otyłość brzuszna może mieć zupełnie inne podłoże.

Otyłość w ciąży - dieta

Otyła ciężarna musi w szczególności zwrócić uwagę na swoją dietę. W jadłospisie nie powinny znajdować się niskowartościowe przekąski, zawierające tzw. “puste kalorie”. Należy tutaj postawić na produkty pełnowartościowe, które oprócz wartości energetycznej wnoszą do organizmu także szereg witamin, minerałów oraz zbilansowane stężenie makroskładników.

Ważna w tej kwestii jest także sytość. Puste kalorie charakteryzują się wysoką zawartością ładunku energetycznego, natomiast bardzo niskim poziomem sytości. Jeśli dieta jest oparta na dużej ilości przekąsek o małej wartości, istnieje zagrożenie, że tycie nie będzie ustępowało. Jeśli natomiast wypełnimy ją produktami o wysokiej sytości, stosunkowo niskiej kaloryczności i bogactwie wartości odżywczych, wtedy dostarczymy zarówno sobie, jak i dziecku wszystkiego, co wartościowe oraz potrzebne do zrównoważonego rozwoju. Dieta powinna składać się z surowych warzyw, pełnoziarnistych produktów, nabiału, chudego mięsa, ryb, orzechów i bogatych w kwas foliowy roślin strączkowych. W przypadku, gdy ciąży towarzyszą jakieś schorzenia, warto udać się do dietetyka, aby ustalił dopasowaną dietę.