Oznaki zbliżającego się porodu - jak rozpoznać poród?

Niemal każda przyszła mama martwi się o to, czy rozpozna pierwsze oznaki porodu na tyle szybko, aby zdążyć do szpitala lub poinformować partnera i rodzinę. Nie ma się jednak czego obawiać - mimo tego, że każda kobieta przechodzi ciążę całkowicie indywidualnie, symptomy zbliżającego się porodu nie są trudne do uchwycenia.

Co ciekawe, pierwsze zwiastuny porodu mogą wystąpić już miesiąc wcześniej, ponieważ za jedną z pierwszych oznak zbliżającego się porodu uważa się obniżenie dna macicy - na 4 tygodnie przed porodem osiąga ono wysokość z 32. tygodnia ciąży i znajduje się między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. W naszym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zbliżający się poród oraz jakie są jego pierwsze oznaki.

Pierwsze symptomy porodu - od czego się zaczyna?

Kiedy kobieta zauważy już obniżenie dna macicy na miesiąc przed porodem, kolejnym zwiastunem porodu będzie najprawdopodobniej odejście czopu śluzowego. Czop śluzowy, zwany także korkiem śluzowym, pojawia się u ciężarnych kobiet tuż po zapłodnieniu, zamykając szczelnie szyjkę macicy. Zazwyczaj jest bezbarwny lub przybiera delikatny odcień bieli, żółci, brązu lub różu i stanowi on barierę ochronną, która uniemożliwia przedostanie się do płodu drobnoustrojów chorobotwórczych. Odejście czopu śluzowego występuje kilka lub kilkanaście dni przed porodem, zdarza się jednak, że odchodzi on dopiero na kilka godzin przed porodem. Łatwo go rozpoznać - przypomina gęsty, zbity kawałek śluzu o galaretowatej konsystencji i znacznie odróżnia się od typowej wydzieliny z pochwy. Kiedy czop śluzowy jest usuwany z organizmu, oznacza to, że ciało przygotowuje się już do porodu, a szyjka macicy mięknie i skraca się. W okresie poprzedzającym poród warto zwrócić także uwagę na coraz mniej intensywne ruchy dziecka - płód ma coraz mniej miejsca, aby wykonywać swobodne ruchy w brzuchu matki, ale są one jednak wciąż wyczuwalne - zarówno wzmożone ruchy, jak ich całkowity brak powinny zasygnalizować kobiecie, by udać się do lekarza-ginekologa. Zmieniająca się aktywność ruchowa dziecka jest również jednym z pierwszych objawów porodu.

Jak rozpoznać poród? - skurcze przepowiadające

Kolejną oznaką zbliżającego się porodu są tak zwane skurcze przepowiadające, czyli inaczej skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą pojawiać się już od 36. tygodnia ciąży, a ich głównym zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Są one całkowicie normalne i powszechne, objawiają się jako chwilowe napięcia mięśni macicy i bardzo łatwo odróżnić je od skurczów porodowych. Zazwyczaj skurcze przepowiadające odczuwane są jako bezbolesne twardnienie lub spięcie brzucha i powinny być odczuwalne w 8. i 9. miesiącu ciąży. Skurcze przepowiadające różnią się od porodowych tym, że są nieregularne i mają zbliżoną, a nie narastającą intensywność, a także samoistnie mijają. Co więcej, nie są one na tyle silne, aby doprowadzić do porodu - wydzielająca się przy skurczach przepowiadających oksytocyna pozwala organizmowi przygotować się do porodu. Jeśli skurcze stają się męczące, warto złagodzić je ciepłą wodą pod prysznicem. Jeśli masz wątpliwości co do czasu ich trwania lub częstotliwości, zmierz je - jeśli skurcze nie mijają samoistnie, należy zgłosić się do szpitala, gdzie warto wykonać odpowiednie badania.

Pierwsze objawy porodu - odejście wód płodowych

Odejście wód płodowych w wyniku pęknięcia pęcherza płodowego to już bardzo wyraźna oznaka zbliżającego się porodu - płyn owodniowy może zacząć odpływać na kilka godzin przed porodem lub zaraz przed nim, dlatego koniecznie należy wtedy jechać do szpitala. Co więcej, pęknięcie pęcherza może skutkować ryzykiem wystąpienia infekcji wewnątrzmacicznej, dlatego ważny jest nadzór lekarza lub położnej. W niedługim czasie po odejściu wód płodowych powinny pojawić się skurcze porodowe, należy także zweryfikować tętno dziecka oraz rozwarcie. Warto zwrócić także uwagę na godzinę, o której odeszły wody - informacja ta może być istotna dla personelu medycznego. Sam poród bardzo często poprzedzają także problemy układu trawiennego, takie jak wymioty czy biegunka, ponieważ organizm zaczyna się oczyszczać. Choć te symptomy porodu nie należą do przyjemnych, oznaczają, że wszystko przebiega prawidłowo.