Palenie papierosów w ciąży - jak rzucić palenie w trakcie ciąży?

Palenie papierosów to nałóg, który wciąż jest bardzo powszechny na świecie - mimo badań nieustannie dowodzących szkodliwości. Kiedyś świadomość dotycząca tego problemu była nieco mniejsza, więc na archiwalnych zdjęciach można dopatrzyć się kobiet w ciąży, które w kąciku ust trzymają tlącego się papierosa.

Obecnie wiadomo, że palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne właśnie dla kobiet spodziewających się dziecka. Niektóre dowiadują się o ciąży, wciąż paląc. To nałóg, z którego nie tak łatwo jest zrezygnować, więc zachęcamy Cię do skorzystania z rad, które pomogą Ci w rzucaniu palenia w ciąży. W poniższym artykule opowiemy Ci między innymi także o tym, jakie skutki może mieć nikotyna na Twoje nienarodzone dziecko.

Czy można palić papierosy w ciąży? Co na ten temat ma do powiedzenia współczesna medycyna?

Na paczkach papierosów nie bez powodu umieszcza się różnego typu ostrzeżenia. Niektóre z nich dotyczą ewentualnego raka płuc lub niepłodności. Część mówi o tym, że kobiety nie powinny palić w ciąży, gdyż to może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Zazwyczaj papierosy zaczyna palić się w dosyć młodym wieku. To nałóg, który przez lata może nie dawać znać o konsekwencjach. Uzależnienie od nikotyny bywa szczególnie trudne dla osób, które w ten sposób radzą sobie ze stresem. Ciąża, a przede wszystkim ta pierwsza to czas dla niektórych bardzo nerwowy.

W związku z tym wiele kobiet, mimo świadomości jak szkodliwe jest palenie nikotyny w trakcie ciąży, nie potrafi rzucić palenia. Współczesna medycyna posiada niezaprzeczalne dowody na to, że nikotyna może być przyczyną wielu problemów w życiu narodzonego dziecka. Jak przestać palić w ciąży? To pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jak rzucić palenie w ciąży? Podpowiadamy!

Nikotyna to substancja, która przede wszystkim uzależnia psychicznie. W związku z tym rzucanie palenia w ciąży stanowi szczególnie trudne zadanie dla przyszłej matki, gdy w domu, który zamieszkuje, ktoś jest nałogowym palaczem. Należy pamiętać także o tym, że bierne palenie to równie niebezpieczna sytuacja, więc jeżeli przyszły ojciec dziecka także nie rozstaje się z papierosem, to powinien poważnie rozważyć zmianę tego nawyku.

Jeżeli zdajesz sobie sprawę z tego, że trudno będzie Ci rzucić papierosy - może warto, byś zdecydowała się na wizytę u psychologa, który zadba o zastosowanie odpowiedniej terapii. Ponadto dobrym sposobem są także dostępne w aptekach plastry czy gumy - bywają one pomocne w całym procesie walki z nałogiem.

To Twoja pierwsza ciąża i stresuje Cię wizja nadchodzącego porodu, a jedyne co pomaga z rozładowaniem napięcia to palenie papierosów? W takim wypadku zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą Aniball. To sprawdzony produkt medyczny, który pozwala na rozluźnienie dna miednicy. To także doskonały sposób na trening świadomego oddychania. Być może, regularne ćwiczenie do porodu sprawi, że papierosy nie będą już dla Ciebie atrakcyjne.

Palenie w ciąży - czym grozi nienarodzonemu dziecku?

Palenie papierosów przez przyszłą matkę może wiązać się z powstaniem wad wrodzonych u nienarodzonego dziecka. Ponadto maluchy, których mamy pielęgnowały swój nałóg w trakcie ciąży, po urodzeniu zazwyczaj są słabsze, a także bardziej podatne na różnego rodzaju choroby.

Dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu płodowi w trakcie ciąży jest niezwykle ważne, gdyż w innym wypadku może dojść do niedotlenienia mózgu. Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia takiego problemu. W związku z tym naprawdę warto rzucić papierosy w ciąży. Skutki niepodjęcia takiej decyzji mogą być tragiczne.

Ciąża, a papierosy - podsumowanie

Papierosy w ciąży to realne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka, więc każdy z przyszłych rodziców powinien poważnie rozważyć rzucenie palenia. Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi nie masz już żadnych wątpliwości dotyczących tego, czy można palić papierosy w ciąży. Zachęcamy Cię do zapoznania się z resztą treści, które starannie przygotowaliśmy dla Ciebie na naszym blogu.

Czym grozi toksoplazmoza w ciąży? Dowiedz się teraz!