Perinatologia - co to jest?

Zdrowie dziecka i matki to fundamentalny czynnik, którym powinni kierować się lekarze prowadzący ciążę pacjentek. Medycyna jest ogromną, stale rozwijającą się na wielu płaszczyznach nauką. Jedną z jej gałęzi jest położnictwo, które również posiada kilka podspecjalności. Jedną z nich jest perinatologia. Czym się zajmuje perinatolog? Jaki obszar działań znajduje się w spektrum tej specjalizacji? W jakich przypadkach perinatologia okazuje się niezastąpiona?

Co to jest perinatologia? – definicja specjalizacji

Perinatologia nazywana jest często medycyną matyczyno-płodową. Jak sama nazwa wskazuje, głównym obszarem zainteresowania w przypadku tej specjalizacji, są zagadnienia oscylujące w obszarze opieki perinatalnej. Obejmuje ona opiekę medyczną z zakresu planowania rodziny, prowadzenie ciąży pacjentki, szereg konsultacji poporodowych i postępowanie lecznicze w przypadkach, w których zdiagnozowano schorzenia kobiety ciężarnej, płodu, czy narodzonego niemowlęcia. W Polsce perinatologia jest jedną ze specjalizacji lekarskich. Wzięcie udziału w szkoleniu specjalizacyjnym oraz zaliczenie egzaminu państwowego daje możliwość świadczenia usług lekarskich w tym obszarze przez lekarza specjalistę.

Perinatologia – co to za dziedzina?

Perinatologia kondensuje naukę m.in. z zakresu położnictwa, neonatologii, czy chirurgii. Najistotniejszym obszarem działań jest diagnostyka schorzeń, patologii i wszelkich zagrożeń, jakie pojawiają się w okresie rozwoju płodowego i po narodzinach dziecka. W Polsce istnieje trzystopniowy podział poziomów opieki perinatalnej. Pierwszy poziom obejmuje podstawową opiekę i diagnostykę ciąży, porodu, czy połogu. Realizowany jest przez głównie przez szpitale powiatowe. Jeśli patologie ciąży okazują się być mocno zaawansowane, kolejny poziom opieki prowadzony jest już bardzo dokładnie przez szpitale wojewódzkie. Najtrudniejszymi przypadkami patologii ciąży zajmują się wyspecjalizowane kliniki. Prowadzone są tam ciąże wysokiego lub bardzo wysokiego ryzyka,  wewnątrzmaciczne terapie płodu, diagnostyka inwazyjna, czy ultrasonografia.

Perinatologia – czym się zajmuje perinatolog?

Perinatolog to ginekolog-położnik, który specjalizuje się w prowadzeniu ciąż wysokiego ryzyka. Jego obszar działań jest szeroki i obejmuje kilka fundamentalnych aspektów w trakcie prowadzenia ciąży. Perinatolog prowadzi ciąże kobiet ciężarnych, u których występują przewlekłe choroby współistniejące tj. np.: cukrzyca, choroby serca, czy nadciśnienie tętnicze. Podejmuje szereg działań w przypadku różnorodnych wad letalnych, ciąż mnogich oraz wszelkich, nieprzewidzianych wcześniej zakażeń. Perinatolog potrzebny jest już na etapie planowania ciąży, jeżeli poprzednie ciąże pacjentki wymagały wszczęcia odpowiedniego leczenia, ciąża była zagrożona, występowały patologie łożyska, preeklampsja czy hipotrofia.

Jak ważną dziedziną jest perinatologia?

Lekarz specjalista, o specjalizacji perinatologicznej, potrafi określić odpowiedni sposób prowadzenia ciąży, zlecić niezbędne badania, prowadzić pacjentkę przez cały okres przedporodowy, a także poporodowy. Ważnym aspektem działalności perinatologa jest również wsparcie psychiczne, jakie powinien zapewnić przyszłej matce lekarz o tej specjalizacji. Jako osoba doświadczona, potrafi on zadbać nie tylko o stan fizyczny pacjentki, ale także samopoczucie psychiczne. Przy planowaniu porodu priorytetem jest zapewnienie dogodnych i bezpiecznych warunków zarówno dla matki, jak i dziecka.

Przy wyborze odpowiedniego lekarza o tej specjalizacji należy mieć świadomość kompetencji, jakimi powinien wykazywać się perinatolog. Perinatologia to dziedzina, która stale się rozwija. Daje to olbrzymie możliwości i nadzieje, że niemalże każdy, patologiczny przypadek, może zostać poprowadzony w sposób bezpieczny dla matki i dziecka. Badania wysokospecjalistyczne i wysokie kompetencje perinatologów pozwalają dokonywać trafnych diagnoz, dzięki którym pacjenci mogą czuć zaopiekowani i pełni nadziei, że leczenie okaże się skuteczne.

Sprawdź nasze produkty Aniball!