Pierwsza wizyta w ciąży - co zawiera karta ciąży?

Karta ciąży to bardzo istotny dokument potwierdzający przebieg ciąży przyszłej mamy już od samego początku – informuje nas ona nie tylko o stanie zdrowia matki i dziecka, ale także o aktualnych wynikach badań. Nie wszystkie kobiety wiedzą jednak, kiedy lekarz zakłada kartę ciąży, a także dlaczego jest tak ważna i kiedy się przydaje. I przede wszystkim – kiedy do ginekologa w ciąży należy pójść po raz pierwszy?

Karta ciąży – w którym tygodniu należy ją założyć?

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa powinna wiązać się właśnie z założeniem karty. W którym tygodniu powinno to mieć miejsce? Pytanie to wiąże się bezpośrednio z innym, a mianowicie – kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna się właściwie odbyć? Zazwyczaj przyjmuje się, że powinna się ona mieć miejsce między 6. a 8. tygodniem od poprzedniego okresu – wtedy też kobiety najczęściej zjawiają się u lekarza zaniepokojone brakiem miesiączki. Co więcej, do 10. tygodnia ciąży powinny zostać wykonane niezbędne badania krwi. Kiedy zakładana jest karta ciąży? Właśnie wtedy – jest to konieczne i wymaga tego od dwóch lat Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (D.U. z 2018, poz. 1756), nie jest jednak dokładnie określone, jak powinna wyglądać ona wyglądać.

Przyjmuje się, że karta powinna zawierać dane osobowe, informacje o stanie zdrowia, przebieg ciąży, informacje o stanie zdrowia dziecka, aktualne wyniki badań matki, datę ostatniej miesiączki i planowany termin porodu. Dlaczego sumienne wypełnianie przez lekarza książeczki jest takie ważne? Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu na niepotrzebnej wymianie informacji między lekarzami lub położnymi, będzie to miało także wpływ na to, do jakich specjalistów zostaniemy skierowani w razie potrzeby, a także może okazać się szczególnie przydatne w razie nagłych powikłań, które będą wymagać hospitalizacji oraz podczas porodu – lekarze i położne będą znacznie lepiej przygotowani na to, co się może wydarzyć, jeśli będą mieli dostęp do informacji z książeczki ciąży. Co więcej, karta ciąży jest także potrzebna, gdy chcemy ubiegać się o becikowe po narodzinach dziecka.

Pierwsza wizyta w ciąży – co zawierać będzie karta ciąży?

Zakładana przez ginekologów książeczka ciąży to niewielki dokument przypominający małą, składaną książeczkę zdrowia. Nie ma jednego określonego wzoru tego dokumentu, dlatego wiele klinik i gabinetów ginekologicznych tworzy własne wersje, które stają się znakiem rozpoznawczym danej placówki. Wszystkie karty ciąży mają jednak określoną zawartość. Po pierwsze, muszą się w niej znaleźć wszystkie dane osobowe kobiety, takie jak data urodzenia, pesel, adres czy grupa krwi. Do tego należy zamieścić w karcie ciąży informację o dacie ostatniej miesiączki oraz planowanym terminie porodu. Równie ważne są dane położnicze dotyczące przebytych ciąż i porodów, ale także poronień i aborcji – może się to okazać szczególnie ważne podczas porodu. Książeczka ciąży powinna być opatrzona pieczątką oraz adresem gabinetu lub poradni, z której usług korzysta kobieta.

Dodatkowo podczas regularnych wizyt w gabinecie ginekologicznym karta ciąży powinna być na bieżąco uzupełniana o informacje na temat przebiegu ciąży oraz stanie zdrowia ciężarnej i dziecka. W wyznaczonych rubrykach ginekolog powinien wpisywać aktualne wyniki badań, przyjmowane leki, datę badania, tydzień ciąży, wagę kobiety, ciśnienie, wysokość dna miednicy, ewentualne dolegliwości. Zamieszcza tam także wyniki badań krwi, moczu i inne. Jest to również miejsce, w którym odnotowuje datę pierwszych ruchów dziecka, które poczuła matka, a także informacje dotyczące jego tętna oraz wszystkich parametrów wynikających z badań USG.

Warto pamiętać, że kartę ciąży kobieta zabiera ze sobą do szpitala, kiedy jedzie na porodówkę – z informacji tam zawartych będą więc korzystać lekarze i położne podczas porodu, co może mieć kluczowe znaczenie dla jego przebiegu – koniecznie należy książeczkę ciąży spakować do przygotowanej torby z wyprawką dla mamy. Dodatkowo karta ciąży może kiedyś stać się cenną pamiątką na narodzonego dziecka – to pierwszy rejestr jego pulsu i oddechu.