Pierwszy trymestr ciąży - jak wygląda?

Kobiety mają zwykle bardzo wiele pytań o 1 trymestr ciąży. Ile trwa? To chyba najczęstsze z nich. Pierwszy trymestr ciąży to czas pomiędzy pierwszym a trzynastym tygodniem od zapłodnienia. W tym okresie ciąża jest niezauważalna dla osób trzecich, jednak kobieta będąca w stanie błogosławionym odczuwa już silne dolegliwości. Należy również pamiętać, że w pierwszym trymestrze płód jest najbardziej wrażliwy i narażony na uszkodzenia. Z tego względu kobieta powinna się oszczędzać i szczególnie na siebie uważać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze objawy ciąży, a także, w jaki sposób należy się odżywiać w pierwszym trymestrze, zapraszamy do lektury artykułu.

Pierwsze tygodnie ciąży – objawy

W 1 trymestrze ciąży objawy można zauważyć już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Wiele pań myli je z grypą i zatruciem pokarmowym. Jednak z czasem zmieniają charakter i wskazują jednoznacznie na ciążę. Pierwsze objawy zapłodnienia zwykle występują w czasie, w którym powinna pojawić się miesiączka. Zalicza się do nich m.in. zgaga, wymioty, nudności, bóle głowy i zaparcia. Można także zauważyć wzrost temperatury ciała, zmienność nastrojów i zaburzenia snu. U niektórych pań pojawiają się również lęk i stres. Najpopularniejszym objawem ciąży jest brak menstruacji. Choć u części kobiet po zapłodnieniu pojawia się plamienie, które często jest mylnie interpretowane jako miesiączka. Tego typu krwawienia są skutkiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Do innych objawów ciąży zalicza się rozpulchnienie macicy, w wyniku którego dochodzi do zwiększenia ilości wydzielane śluzu. Niektóre z pań zauważają również zasinienie pochwy. Jednym z pierwszych objawów zapłodnienia jest także tkliwość i bolesność piersi. Skurcze macicy w ciąży w 1 trymestrze również występują bardzo często.

1 trymestr ciąży – co jeść?

Utrzymywanie zrównoważonej diety w ciąży jest bardzo ważne. Sposób odżywiania ma wpływ na Twoje samopoczucie, zdrowie dziecka oraz przebieg ciąży. Dieta w ciąży powinna składać się z warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa, makaronów, ryżu, płatków zbożowych, roślin strączkowych, ryb, chudego mięsa oraz różnego rodzaju olejów. Według zaleceń dietetyków posiłki należy spożywać 4–5 razy w ciągu dnia w odstępie 2,5-3h. Jedząc mniej, ale częściej można skutecznie złagodzić wiele dolegliwości m.in. zgagę czy nudności, które szczególnie dokuczają w pierwszym trymestrze ciąży.

1 trymestr ciąży – na co uważać?

Będąc w pierwszym trymestrze ciąży, należy całkowicie odstawić alkohol. Nie wolno również spożywać surowego mięsa, owoców morza, ryb i jaj. Wynika to z faktu, że produkty te mogą zawierać wirusy i bakterie wywołujące niebezpieczne schorzenia m.in. listeriozę, salmonellę czy zapalenie wątroby. Podczas ciąży należy także wyeliminować z diety niepasteryzowane mleko i produkty bazujące na nim. Warto wykluczyć również sery kozie i pleśniowe, takie jak brie, camembert i rokfor. Podczas ciąży zaleca się również rezygnację z nikotyny. Zatem, jeśli palisz papierosy, powinnaś jak najszybciej zerwać z tym nałogiem. Warto także unikać towarzystwa osób palących, gdyż bierne palenie może być również niebezpieczne dla Ciebie i płodu. Pamiętaj, że papierosy mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu u nienarodzonego dziecka. Podczas ciąży warto również zrezygnować z eksperymentowania z medycyną alternatywną. Nie zaleca się stosowania mieszanek ziołowych, gdyż wiele z nich nasila dokuczliwe dolegliwości, takie jak wymioty, nudności i bóle głowy.

Jakie badania w ciąży? 1 trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży należy wykonać badanie TSH, FT3, FT4 i moczu, a także morfologię i glukozę na czczo. Bardzo ważne jest również zrobienie badań krwi pod kątem nosicielstwa różnorodnych chorób zakaźnych – kiły, toksoplazmozy, różyczki, HIV i HCV. Na początku ciąży należy także udać się do ginekologa, który wykona cytologię i sprawdzi Twoją wagę oraz ciśnienie. Dzięki regularnym badaniom masz szansę wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Ponadto skontrolujesz stan zdrowia i dowiesz się, czy nie powinnaś wprowadzić zmian w swoim trybie życia.