Plan porodu - co to jest i jak go napisać?

Zbliżające się rozwiązanie oznacza czas wzmożonego planowania, podczas którego przyszła mama powinna zastanowić się nad samym przebiegiem swojego porodu. Spakowanie torby do szpitala oraz skompletowanie wyprawki dla dziecka to nie jedyne czynności, które powinnaś wykonać w samej końcówce ciąży. Wiele mam do swojej listy dopisuje także sporządzenie planu porodu, który zostanie zabrany na salę porodową. Jak wygląda plan porodu i czy jest niezbędny?

Co to jest plan porodu?

Plan porodu to rodzaj szczególnego dokumentu, zawierającego najistotniejsze informacje o Twoich wyobrażeniach oraz życzeniach dotyczących przebiegu samego rozwiązania. Dobrze sporządzony plan porządkuje wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące komfortu matki. Stał się on wyjątkowo popularny głównie ze względu na wyjątkowy charakter tego procesu, w czasie którego silne emocje oraz ból nie pozwalają kobiecie wyraźnie wyartykułować swoich żądań. Jasnym jest, że w tak dynamicznej sytuacji, przyszła mama może zapomnieć o wielu swoich postanowieniach z końcówki ciąży. Ważne jest jednak, aby personel medyczny uzyskał wszystkie niezbędne informacje, umożliwiające mu jeszcze lepszą opiekę nad pacjentką. Temu właśnie powinien służyć plan porodu. To krótki, acz treściwy dokument, zawierający spojrzenie przyszłej mamy na wiele kwestii dotyczących przebiegu samego porodu. Jego szczególnym atutem jest możliwość wypełnienia go w zaciszu domowym, w dobrze znanym otoczeniu.

Kiedy i jak napisać plan porodu?

Na planowanie porodu nie musisz czekać aż do samego rozwiązania. Wielu przyszłym mamom wydaje się, że rozważania na temat przebiegu rozwiązania to niepotrzebny wysiłek - w końcu i tak wszystko jest nieprzewidywalne, a samego przebiegu porodu nie da się przewidzieć. Rzeczywiście w trakcie porodu sytuacja jest dynamiczna i może zdarzyć się, że wszystkich Twoich założeń nie można zrealizować. Nie jest to jednak przeszkodą w sporządzeniu planu porodu. Jego opracowanie pozwala ukoić zdenerwowanie, które może pojawić się już na końcówce ciąży. Obawiasz się rozwiązania? Sporządzenie stosownego planu porodu z pewnością okaże się pomocne - pojawiając się w szpitalu z jasno zaznaczonymi życzeniami zyskasz większą kontrolę nad całym procesem.

Wiesz już, co to plan porodu. Przyszłe mamy często nurtuje pytanie, kiedy taki plan należy wypełnić. Choć nie ma w tej kwestii stałych wytycznych, na pewno nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę. Nie wiadomo kiedy przyjdzie faktyczny czas rozwiązania, dlatego warto plan sporządzić około miesiąc przed terminem porodu. To idealna okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat samego rozwiązania, zarówno dla Ciebie, jak i partnera.

Czy plan porodu jest obowiązkowy?

Plany porodowe stały się w ostatnich latach na tyle popularne, że wiele pań zaczęło zastanawiać się nad koniecznością ich wypełniania. Wbrew pozorom plan rozwiązania nie jest obowiązkowy, jednak z pewnością warto go mieć. To zbiór istotnych informacji dla personelu medycznego, który może zadziałać tylko na Twoją korzyść.

Jak wypełnić plan porodu? Niezbędne sekcje

Sporządzenie samego planu może nie być łatwe, szczególnie dla kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy. Zastanawiasz się, jak napisać plan porodu? Możesz posiłkować się gotowymi wzorami - sprawdź jednak, czy wybrany przez Ciebie plan zawiera podział na kategorie, dyktowane przez poszczególne fazy porodu.

Informacje ogólne - miejsce porodu i osoba towarzysząca

Na wstępie podaj swoje wytyczne dotyczące samego miejsca porodu. Możesz poprosić o salę pojedynczą lub zgodzić się na rodzenie w sali wieloosobowej. W tej sekcji zaznacz także chęć skorzystania z wanny lub prysznica.

Uwzględnij także swoje życzenia, dotyczące towarzystwa w czasie porodu - może ono obejmować partnera, prywatną położną lub doulę.

Pierwszy okres porodu

Ten okres również powinien obejmować plan porodu. Co zaznaczyć w tej sekcji? Możesz wyrazić życzenie w kwestii możliwości swobodnego poruszania się w pierwszej fazie. Podkreśl także swój stosunek do zastosowania znieczulenia.

Drugi okres porodu

Ta część powinna zawierać informację o pozycji, w której chcesz rodzić. Istotny będzie także sygnał o procedurze nacięcia krocza. Jeśli dbałaś o rozluźnienie tego obszaru z balonikiem Aniball, możesz zaznaczyć, że chcesz uniknąć nacięcia.

Trzeci okres porodu i opieka poporodowa

Ta sekcja to miejsce do wyrażenia swoich życzeń względem czasu po przyjściu dziecka na świat. Zaznacz tutaj chęć kontaktu “skóra do skóry”, a także życzenia dotyczące pomocy w karmieniu.