Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

W końcówce ciąży myśli o rozwiązaniu występują w szczególnie dużym natężeniu. Poród naturalny i jego przebieg może wywoływać obawy i stres u przyszłych mam, stąd częste poszukiwania alternatyw dla naturalnego rozwiązania. Wiele ciężarnych zastanawia się, co będzie lepsze: cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Cesarka a poród naturalny

Poród naturalny to rozwiązanie siłami natury, które powinno mieć miejsce, jeżeli nie wystąpią żadne komplikacje. W początkowym zamyśle cesarskie cięcie miało być zabiegiem wykorzystywanym tylko w szczególnych przypadkach, jako środek ratowania zdrowia lub życia matki i dziecka. W ostatnich latach jednak powszechną praktyką stało się przeprowadzanie cesarskiego cięcia “na życzenie”. Dzieje się tak z powodu obaw pacjentek, dla których strach przed porodem jest tak duży, że uważają cesarkę za dobrą alternatywę. Co jest lepsze: poród naturalny czy cesarka?

Poród naturalny

Poród naturalny jest nieprzewidywalny - może wystąpić praktycznie w każdym tygodniu 9 miesiąca ciąży. Nie da się go zaplanować, dlatego wymaga pozostania w ciągłym stanie gotowości, na wypadek konieczności jazdy do szpitala.

Zastanawiasz się, co wybrać: poród naturalny czy cc? Zobacz, jak przebiegają oba procesy.

Poród naturalny dzieli się na trzy fazy:

  • I faza porodu - zwiastuje ją pojawienie się delikatnych, aczkolwiek odczuwanych skurczów macicy. To pierwszy znak, że poród się rozpoczął. Skurcze w tym etapie pojawiają się rzadko, bo co około 10 minut. O ich porodowym charakterze świadczy duża regularność. I faza porodu jest zdecydowanie najdłuższą, dlatego warto zadbać o maksymalny możliwy komfort rodzącej. Co będzie pomocne w tym etapie? Postaraj się pozostać w delikatnym ruchu. Możesz też wziąć kąpiel, co pomoże złagodzić ból spowodowany skurczami.

  • II faza porodu - to faza właściwa, w czasie której rodzi się dziecko. To jednocześnie najbardziej wymagający czas całego porodu naturalnego, ponieważ wymaga najwięcej wysiłku fizycznego. Skurcze są zdecydowanie najbardziej bolesne, często uniemożliwiają mówienie. W tym etapie może dojść również do nacięcia krocza. Chcesz tego uniknąć? Wypróbuj nasz produkt Aniball, z którym możesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy w 9 miesiącu ciąży. W ten sposób przygotujesz się do porodu i zmniejszysz ryzyko konieczności nacięcia krocza.

  • III faza porodu - to przez wiele osób zapominana faza, choć bardzo ważna. Następuje po przyjściu dziecka na świat. W trakcie jej trwania rodzi się łożysko. Ten etap jest zdecydowanie najkrótszy - trwa około 15 minut. Może zostać przez Ciebie niezauważony - będziesz zajęta dzieckiem, które właśnie przyszło na świat.

Cesarskie cięcie

Kiedy cesarskie cięcie jest potrzebne? Cesarka powinna być przeprowadzana tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy poród naturalny jest niemożliwy. Decyzja o jej przeprowadzeniu może być motywowana zarówno troską o zdrowie matki, jak i dziecka. Jak wygląda cesarskie cięcie?

W czasie cesarskiego cięcia przecinane są powłoki brzuszne - cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym. Nie trwa on długo, bo zazwyczaj około godziny. Zakończeniem cesarskiego cięcia jest zszycie naciętych powłok brzusznych.

Poród naturalny czy cesarka? Plusy i minusy

Poród naturalny i cesarka to dwa sposoby rozwiązania, które znacząco różnią się od siebie. Dlaczego poród naturalny jest lepszy, jeżeli zależy Ci na szybkim powrocie do sprawności?

Cesarskie cięcie - zalety i wady

Zaletą cesarki jest z pewnością jej przewidywalność - da się zaplanować termin wykonania zabiegu, a więc możesz się do niego przygotować. Cesarka to też mniejszy wysiłek dla mamy, nie jest konieczne męczące parcie.

Wad cesarki jest jednak wiele. To zabieg bezpośrednio ingerujący w wygląd skóry, a pamiątką jest nieestetyczna blizna. Cesarka może się wiązać także z brakiem możliwości przytulenia dziecka od razu po porodzie. Utrudniona jest też opieka nad noworodkiem - proces pionizowania po cesarskim cięciu jest długi i bolesny.

Dlaczego poród naturalny jest lepszy?

Poród siłami natury to rozwiązanie, do którego przygotowany jest organizm kobiety. Jeśli nie wymaga tego sytuacja, warto zrezygnować z obciążającego zabiegu na rzecz naturalnej alternatywy. Poród naturalny zapewnia możliwość opieki nad dzieckiem praktycznie od razu, a sam proces rekonwalescencji przebiega szybciej.

Naturalne rozwiązanie umożliwia również bycie z dzieckiem od pierwszych minut jego życia, a to z pewnością jedna z najważniejszych kwestii dla świeżo upieczonych mam.