Poród siłami natury - krok po kroku

Każda kobieta, która wybiera poród siłami natury, przechodzi przez kolejne jego etapy na swój własny sposób – tak samo jak nie ma dwóch takich samych organizmów, tak i nie ma dwóch takich samych porodów, ponieważ ogromna ilość czynników wpływa na ich przebieg. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy poród naturalny jest dla kobiety wielkim i intensywnym przeżyciem, szczególnie gdy rodzi po raz pierwszy i nie do końca wie, czego właściwie może się spodziewać. Świadomość tego, ile trwa cały proces, jak wygląda i przebiega z pewnością może zmniejszyć stres oraz dyskomfort psychiczny przyszłej mamy. Nie zniweluje go z pewnością całkowicie, jednak mimo to warto zapoznać się wcześniej z tym, co i kiedy następuje. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda przebieg porodu naturalnego krok po kroku.

Pierwsza faza porodu naturalnego – etap rozwierania szyjki macicy

Etapy porodu następują po sobie jeden po drugim, a czas ich trwania może się znacznie różnic. Faza początkowa rozpoczyna się pierwszymi skurczami zwiastującymi, które najpierw pojawiają się mniej więcej co 10 minut – choć skurcze szyjki macicy stają się coraz bardziej intensywne i trwają po kilkadziesiąt sekund, nie musisz jeszcze spieszyć się do szpitala – do porodu zostało jeszcze od kilku do kilkunastu godzin. W tym czasie zaczną one występować z większą częstotliwością i staną się coraz silniejsze – kiedy będą pojawiać się co 5 minut możesz już powoli szykować się do drogi do szpitala. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu – pomoże Ci zmniejszyć odczuwany ból podczas rozwierania szyjki macicy. Jeśli nie odeszły jeszcze wody płodowe, możesz także wziąć relaksującą kąpiel lub wybrać się na krótki spacer. Jeśli jednak odeszły, czas jechać.

Faza ta ma na celu doprowadzić do pełnego rozwarcia szyjki macicy, czyli na 10 cm, i mogą jej także towarzyszyć nudności lub biegunka. Ten etap porodu naturalnego może trwać od 6 do 18 godzin. W tym czasie kobieta może przechodzić nagłe zmiany nastroju wynikające z podniecenia, strachu i skupienia związanego z porodem. Dlatego warto około 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu spakować wyprawkę do szpitala dla mamy i dziecka – dzięki temu w każdej chwili kobieta będzie mogła udać się do szpitala bez stresowania się pakowaniem.

Druga faza porodu siłami natury – przebieg

Druga faza porodu trwa zazwyczaj około dwóch godzin i obejmuje akcję bardziej dynamicznego parcia, którego efektem ma być pojawienie się dziecka na świecie. Jeśli kobieta nie rodzi po raz pierwszy, etap ten może trwać krócej, nawet od kilkunastu do 30 minut. Szyjka macicy jest już w pełni rozwarta i dziecko zacznie być wypychane przez kanał rodny za sprawą intensywnych i bolesnych parć. Ważne, aby podczas tego etapu pamiętać o odpowiednim oddychaniu, które jest kluczowe dla dotlenienia zarówno matki, jak i dla malucha. Dodatkowo może ono także zniwelować pękanie naczynek krwionośnych na twarzy i w gałkach ocznych. Czasami w fazie tej konieczne jest wykonanie nacięcia krocza – aby tego uniknąć, warto przed porodem ćwiczyć z Aniball– sprawdź ofertę na naszej stronie. Ten etap porodu naturalnego kończy się wtedy, gdy mama powita swoje dziecko.

Trzecia faza porodu – jak wygląda?

Gdy noworodek pojawi się na świecie, wiele kobiet myśli, że to już koniec porodu, jednak pozostaje jeszcze bardzo istotna faza łożyskowa, czyli polegająca na urodzeniu łożyska – to ważne, aby łożysko zostało całkowicie usunięte, dlatego zadaniem położnej jest sprawdzić, czy na pewno tak się stało – jeśli nie, może zajść potrzeba łyżeczkowania jamy macicy. Faza ta jest raczej bezbolesna, choć ciało wciąż wywołuje jeszcze delikatne skurcze.

Czwarta faza porodu naturalnego – krok po kroku

Ostatni etap porodu naturalnego poświęcony jest obserwacji mamy oraz dziecka na sali porodowej. Noworodka należy obejrzeć, zważyć i zmierzyć, a następnie wykonać test APGAR – przy braku nieprawidłowości powinien uzyskać 8-10 punktów w skali. Jest to także odpowiedni czas na opatrzenie ewentualnej rany powstałej po nacięciu lub pęknięciu krocza, sprawdzenie, czy nie wystąpił krwotok oraz czy macica kurczy się prawidłowo. Mogą wystąpić u matki omdlenia, krwawienie i gwałtowny spadek ciśnienia, dlatego ta faza porodu siłami natury jest bardzo ważna i nie należy jej skracać. Następuje także pierwszy kontakt matki z dzieckiem, który niemal od razu wpływa na zacieśnienie ich więzi.