Poród w wodzie - czym jest i czy warto się na niego zdecydować

Poród w wodzie to rozwiązanie stosowane już od wielu lat, zyskujące coraz większą liczbę zwolenników. Jego popularność związana jest z redukcją bólu czy stresu podczas procesu przyjścia nowego członka rodziny na świat.

Jednak wiele osób wciąż zastanawia się nad możliwościami, jakie daje taka opcja. Dlatego w poniższym artykule poznasz więcej znaczących faktów na temat rodzenia w wodzie.

Poród w wodzie - jakie niesie za sobą korzyści?

Poród w wodzie polega na zanurzeniu się w wannie lub przygotowanym przez personel medyczny baseniku z ciepłym płynem tuż przed akcją porodową bądź w trakcie jej trwania. Wodne środowisko jest bliskie człowiekowi, dlatego wiele kobiet decyduje się na jego wybór. Z rodzenia w wodzie wynika wiele zalet, dzięki którym staje się ono coraz popularniejszym sposobem na wydanie na świat potomka.

Przede wszystkim poród w wodzie pozwala nam na znaczącą redukcję stresu, zmniejszenie bólu czy większy komfort. Co więcej, taka opcja umożliwia większą ochronę krocza przed nacięciem, ponieważ ciepła woda ma działanie rozluźniające. To także szansa na skrócenie pierwszej fazy porodu oraz zredukowanie ilości upływającej krwi.

Poród w wodzie - gdzie można skorzystać z takiej opcji?

Poród w wodzie to rozwiązanie, które nie jest oferowane przez każdą placówkę. Dlatego, jeśli chcemy zdecydować się na taki krok, warto zapoznać się z listą szpitali, gdzie istnieje taka możliwość.

Oczywiście, mamy na myśli cały poród w wodzie, a nie zanurzenie w wannie w jego I etapie. Zdecydowanie warto rozróżnić te dwie kwestie, decydując się na taką opcję. Co ciekawe, większość porodów w wodzie odbywa się w domowym zaciszu, w baseniku wypełnionym ciepłą cieczą.

Poród w wodzie - cena

Rodzenie w wodzie nie jest bezpłatną opcją, dlatego przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu powinniśmy zorientować się w jego cenach. Okazuje się, że koszt takiego rozwiązania plasuje się w granicach kilkuset złotych, co dla niektórych może wydawać się nadmiernym obciążeniem budżetu.

Jak wygląda poród w wodzie?

Planując poród w wodzie, musimy zdawać sobie sprawę z konieczności odpowiedniego przygotowania do wydarzenia. Obecnie wanna coraz częściej pojawia się jako wyposażenie sal porodowych. Co istotne, na jej spodzie powinna znajdować się specjalna folia chroniąca przed wszelkiego rodzaju bakteriami.

Należy również zadbać o temperaturę cieczy, która powinna wynosić około 36 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że podczas porodu przedostają się do niej wody płodowe oraz śluz, co wiąże się z koniecznością regularnej wymiany. Ponadto nie bez znaczenia jest poziom wody, powinien bowiem wynosić około 50 cm, natomiast temperatura w sali nie może być niższa niż 26 stopni Celsjusza.

W momencie, w którym szyjka macicy osiągnie rozwarcie na poziomie od 4 do 5 cm, ciężarna może wejść do przygotowanej wody. Dzięki temu ciepło wpłynie na złagodzenie odczuwalności skurczy, co przekłada się na większy komfort rodzącej.

Rodzenie w wodzie - kiedy nie jest możliwe?

Poród w wodzie nie jest opcją dla każdej kobiety. Dlatego warto poznać sytuacje, w których nie będzie on możliwy. W przypadku, kiedy przyszła mama nie cieszy się dobrym zdrowiem, a ciąża przebiega z zakłóceniami, takie rozwiązanie należałoby odrzucić.

Co więcej, kolejnymi przeciwskazaniami do rodzenia w wodzie są nadciśnienie i nadczynność tarczycy, występowanie wad pępowiny, łożyska czy złe ułożenie dziecka. Gdy kobieta cierpi na częste infekcje intymne lub ogólnoustrojowe, również nie warto brać pod uwagę porodu w wodzie, a zdecydować się na tradycyjny.

Jak przygotować się do porodu?

Właściwe przygotowanie do porodu to podstawa wpływająca na komfort przyszłej mamy. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zakup na kilka tygodni przed porodem balonika Aniball. To wysokiej jakości medyczny produkt, dzięki któremu możesz zadbać zarówno o psychiczne, jak i fizyczne przygotowanie do rozwiązania.

Akcesorium pomoże Ci nauczyć się panowania nad własnym ciałem, a także pomoże w trakcie nabywania umiejętności rozluźniania mięśni dna miednicy i przyjmowania właściwej pozycji przed porodem.