Poród ze znieczuleniem czy bez?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, który stanowi okres przygotowań do zostania mamą. Wieńczy go poród, który wiąże się jednak ze sporym lękiem i niepewnością. Zwłaszcza dla pań, które wydają na świat swoje pierwsze dziecko i nie wiedzą jeszcze, czego mogą się spodziewać. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest zdecydowanie, czy lepszym wyjściem będzie poród ze znieczuleniem czy bez. Sama się nad tym zastanawiasz? W takim razie koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi najważniejszymi informacjami, zanim dokonasz wyboru.

Poradzić sobie z bólem i przeżyć poród bez komplikacji

Ból jest niestety nieodłącznym elementem porodu. To zupełnie zrozumiałe i wynika z anatomii. Każdy organizm jest jednak skonstruowany nieco inaczej, a co za tym idzie, żaden lekarz nigdy nie będzie w stanie określić, jak duże bóle porodowe będziesz odczuwała. Aby zmniejszyć dyskomfort, podaje się miejscowe znieczulenie zewnątrzoponowe, które aplikowane jest do obszaru otaczającego rdzeń kręgowy. W efekcie ból jest uśmierzony, a niekiedy nawet całkowicie wyeliminowany, a Ty przez cały czas jesteś świadoma i możesz się poruszać. To bardzo duża pomoc jeśli zmagasz się z silnym strachem. Co więcej, tego rodzaju rozwiązanie w większości przypadków nie niesie ze sobą skutków ubocznych ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Jednak takie rozwiązanie, oprócz swoich zalet, ma także wady. Musisz poznać je, zanim określisz, czy wybierasz poród naturalny ze znieczuleniem, czy bez. To przede wszystkim:

  • wydłużenie czasu porodu wynikające ze spowolnienia akcji porodowej
  • możliwe obniżenie rytmu serca dziecka
  • wzrost ryzyka zmniejszonej wrażliwości na bodźce u dziecka, które trwa przez pierwszy miesiąc życia
  • ewentualne komplikacje w postaci: wymiotów, gorączki, krwiaka w przestrzeni zewnątrzoponowej oraz problemów z oddawaniem moczu

Miej również na uwadze to, że istotnym przeciwwskazaniem do zaaplikowania znieczulenia jest posiadanie nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia krwi, ciężkich wad serca oraz pewnych schorzeń o podłożu neurologicznym. W takiej sytuacji pozostaje pytanie - jak przeżyć poród bez znieczulenia?

Poród naturalny bez znieczulenia – właściwe przygotowanie kluczem do sukcesu

Poród naturalny bez znieczulenia nie musi być czymś strasznym. Wystarczy właściwie się do niego przygotować. Jak możesz to zrobić? Najlepiej zacząć już kilka miesięcy przed tym ważnym dniem. Wykonuj ćwiczenia fizyczne, które pozwolą Ci pozostać w odpowiedniej formie i wzmocnią mięśnie dna miednicy. W tym celu zaopatrz się w oferowany przez naszą firmę produkt medyczny Aniball, który przy regularnym stosowaniu zaowocuje zauważalnym zmniejszeniem ryzyka pojawienia się problemów w trakcie wydawania potomstwa na świat. Nie tylko nauczysz się dzięki niemu świadomego oddychania, ale także rozluźnisz konkretne partie ciała.

Największy sukces osiągniesz, decydując się na kompleksowe działanie. Nieoceniony okaże się masaż, który zniweluje nieprzyjemny ucisk w okolicy lędźwi, a także kąpiel w wannie wypełnionej bardzo ciepłą wodą, która sprawi, że skurcze nie będą aż tak uciążliwe. W początkowych fazach porodu, jeżeli pozwoli Ci na to samopoczucie, dobrze będzie pozostawać w ruchu. Spaceruj, kołysz się, wykonuj podskoki na piłce. Dyskomfort będzie wtedy znacznie mniej odczuwalny, niż miałoby to miejsce w trakcie leżenia w łóżku.

Zrób wszystko, by maksymalnie uprzyjemnić sobie ten czas. Przydatna okaże się między innymi relaksująca muzyka, w której tkwi większa moc, niż mogłabyś przypuszczać! Ulubione, kojące rytmy przyniosą Ci ulgę i umożliwią oderwanie się od negatywnych myśli, sprawiając, że poród naturalny bez znieczulenia nie będzie tak straszny, jak mogłoby Ci się wydawać! Teraz gdy wiesz już jakie zalety i wady posiada farmakologiczne zwalczanie bólu, przeanalizuj je, zachowując spokojny umysł. To, czy wybierzesz poród ze znieczuleniem, czy bez jest tylko i wyłącznie Twoją decyzją. Skonsultuj swój wybór oraz wątpliwości z lekarzem i nie obawiaj się zmiany zdania, gdy znajdziesz się już na sali porodowej. Najważniejsze jest w końcu dobro Ciebie i dziecka.

Przeczytaj nasz artykuł o skurczach przepowiadających: https://malakawka.pl/skurcze-przepowiadajace-kiedy-i-jak-wygladaja/.