Poronienie - przyczyny i rozpoznanie

Ciąża jest bardzo wymagającym okresem dla organizmu kobiety. Niestety nie każdy poradzi sobie z rozwojem zarodka i czasami dochodzi do poronienia. Powodów tej sytuacji może być wiele, jednak warto skupić się na tym, jak się ustrzec i wcześnie wykryć ewentualne zagrożenie ciąży. Z tego względu powinno się wiedzieć, co to znaczy poronienie, jak wygląda, jak je rozpoznać oraz znać jego objawy.

Poronienie - co to?

Poronienie to określenie na utratę dziecka, będąc w ciąży. Termin jest jednak dokładniejszy - stanowi przedwczesne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem. W niektórych przypadkach wiąże się z bardzo charakterystycznymi objawami, w innych natomiast można nawet go nie zauważyć. Bez wątpienia jest to ciężka sytuacja dla kobiety przede wszystkim od strony psychicznej.

Jakie są przyczyny poronienia?

Przyczyny poronienia mogą być naprawdę różne. Jeśli do sytuacji dochodzi w pierwszym trymestrze, zapewne jest to spowodowane zaburzeniami genetycznymi płodu, nieprawidłowościami w budowie macicy czy niewłaściwym formowaniem się jaja płodowego i okolicznych tkanek. Natomiast w późniejszych etapach ciąży powody poronienia mogą dotyczyć także różnych chorób (na przykład cukrzycy, dolegliwości związanych z nieprawidłowym działaniem tarczycy), ale też zaburzeniami hormonalnymi powodującymi zbyt małe ilości progesteronu. Problemem jest również obecność schorzeń autoimmunologicznych oraz silnych infekcji wirusowych bądź bakteryjnych. W niektórych sytuacjach do poronienia może dojść przez obrażenia mechaniczne, spowodowane na przykład upadkiem.

Badania specjalistów są zgodne, że współcześnie około 20% ciąż kończy się poronieniem, a sytuacje dotyczą przede wszystkim wcześniejszych stadiów. Co więcej, wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z przeżycia poronienia, ponieważ nie miały świadomości, że w ogóle doszło do zapłodnienia.

Poronienie - jak wygląda? Jakie są objawy poronienia?

Jak wygląda poronienie? Objawy zazwyczaj są charakterystyczne, jednak jeśli sytuacja dotyczy wyjątkowo wczesnego stadium ciąży, to kobieta może nawet nie zauważyć obumarcia płodu, ponieważ symptomem będzie bardziej obfita oraz bolesna miesiączka.

Kiedy zarodek się zagnieżdża w ścianie macicy, może się pojawić delikatne krwawienie. Niepokojącą sytuację stanowi brązowa oraz jasnoczerwona barwa plamienia w towarzystwie skurczy. Natomiast jeśli krwawienie jest szczególnie intensywne i zawiera skrzepy, również może świadczyć o poronieniu. Dlatego w każdym takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z położną bądź lekarzem, a nawet wezwać karetkę pogotowia czy udać się do szpitala samodzielnie.

Objawy poronienia to także skurcze, które oczywiście mogą być także naturalnym symptomem ciąży. Natomiast jeżeli są silniejsze od tych występujących podczas miesiączki, mogą świadczyć o obumarciu płodu. Zwłaszcza w przypadku, gdy towarzyszy im dodatkowy ból w okolicy krzyżowego odcinka kręgosłupa. Najczęściej trwają długo i mogą być związane z krwawieniem. Wtedy także należy jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej.

Jeden z objawów poronienia stanowi również wyciek wodnistej, różowawej wydzieliny z pochwy. Śluz tego rodzaju może zawierać również fragmenty tkanek, które są częściami łożyska. Warto zaznaczyć, że im więcej wydzieliny się pojawia, tym większe prawdopodobieństwo poronienia. W tym przypadku również należy szybko skontaktować się z pomocą medyczną.

Jak rozpoznać poronienie?

Samodzielne rozpoznanie poronienia jest trudne. Niektóre objawy mogą bowiem wskazywać co prawda na zagrożenie ciąży, jednak nie oznaczają utraty dziecka. Dopiero lekarz jest w stanie dokładnie stwierdzić na podstawie przeprowadzonych badań, czy doszło do poronienia. Istotna jest szybka reakcja matki, ponieważ istnieje duża szansa na uratowanie płodu, dzięki czemu kobieta będzie w stanie donosić ciążę i urodzić dziecko. Współczesna medycyna na szczęście jest już bardzo rozwinięta, dlatego raz jeszcze powtarzamy - w razie wystąpienia objawów należy jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej!

Przeczytaj jeszcze: https://malakawka.pl/jaka-jest-roznica-w-bolu-piersi-przed-okresem-a-na-poczatku-ciazy/