Witaj na aniball-polska, potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami:

Prewencja nacięcia krocza

Nacięcie krocza, inaczej episiotomia, w drugiej fazie porodu jest nadal jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów położniczych. To chirurgiczna procedura wykonywana w przypadku 30-63% wszystkich porodów, a w niektórych krajach u ponad 90% kobiet rodzących naturalnie po raz pierwszy. W Polsce episiotomię wykonuje się rutynowo w celu zapobiegania samoistnemu pęknięciu krocza podczas porodu. Ostatnie badania, a także stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia udowadniają jednak, że prewencyjne nacięcie krocza jest bezzasadne. Wiele najnowszych publikacji naukowych oraz badań wskazuje, że nacięcie krocza wcale nie przyspiesza rodzenia dziecka i nie chroni mięśni dna miednicy bardziej niż w przypadku naturalnego pęknięcia, a konsekwencje mogą być co najmniej równie niebezpieczne i niekomfortowe.

Dlaczego wykonuje się rutynowe nacięcie krocza?

Zabieg nacięcia krocza stosuje się w celu zminimalizowania ryzyka pęknięcia, a także żeby ochronić główkę noworodka, którą mogłyby uszkodzić tkanki dna miednicy. W większości przypadków episiotomię wykonuje się prewencyjnie, aby uniknąć poważnych uszkodzeń krocza, czyli odcinka między pochwą a odbytem. Nacięcie krocza jest również zalecane w przypadku niepodatności tkanek dna miednicy, zagrożenia pęknięcia krocza, przedwczesnego porodu, porodu z położenia miednicowego, ustawienia potylicowego tylnego, ułożenia odgięciowego, pochwowego zabiegu położniczego z użyciem kleszczy, próżniociągu lub pomocy ręcznej.

Konsekwencje prewencyjnego nacięcia krocza

Zdania wśród lekarzy oraz położnych odnośnie przeprowadzania prewencyjnego nacięcia krocza są podzielone, uważa się jednak, że choć można dążyć do zmniejszenia częstotliwości wykonywania tego zabiegu, nie należy również lekceważyć wskazań do jego przeprowadzenia. Ostatnie badania wskazują, że prewencyjna episiotomia nie skraca czasu trwania drugiej fazy porodu, a uszkodzenie mięśni dna miednicy jest prawie takie samo jak w przypadku pęknięcia, a często konsekwencje są gorsze, ponieważ nacięcie może dalej pękać w kierunku odbytu, bowiem tkanki w wyniku nacięcia tracą wytrzymałość i rozdzierają się łatwiej niż w przypadku pęknięcia, do którego wcale nie musi dojść. Ostatnie publikacje naukowe potwierdzają, że rutynowe nacięcie krocza może być znacznie gorsze niż potencjalne pęknięcie, bo choć odpowiada pęknięciu II stopnia i obejmuje ten sam obszar, to fizjologiczne pęknięcie zachodzi w sposób naturalny, wybierając najsłabsze miejsce, przez które nie przechodzą większe naczynia krwionośne i nerwy. Co więcej, prewencyjne nacinanie krocza nie zapobiega też nietrzymaniu moczu i nie zmniejsza bólu po porodzie. Warto również pamiętać, że w pozycjach wertykalnych kanał rodny poszerza się nawet o 30%, co również pomaga uniknąć pęknięcia krocza, podobnie jak systematyczne wykonywanie masażu krocza i wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych, w czym pomaga właśnie Aniball.

Jak uniknąć prewencyjnego nacięcia krocza? - Ćwiczenia z Aniballem

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do porodu, w czym może pomóc masaż krocza, a także ćwiczenia uelastyczniające i zwiększanie świadomości oddechowo-mięśniowej. Aniball pomaga odpowiednio przygotować ciało kobiety do porodu, oswoić lęk przedporodowy, poznać reakcje ciała i własne preferencje odnośnie pozycji w trakcie porodu.  Aniball to produkt zaprojektowany z myślą o kobietach chcących rodzić naturalnie i pragnących odpowiednio się do tego przygotować, aby przyspieszyć i ułatwić sobie poród, a także zminimalizować ryzyko przykrych konsekwencji.

Badania kliniczne

Badania kliniczne wykazały, że stosowanie Balonika Aniball jest o wiele skuteczniejszą metodą unikania urazów pochwy podczas porodu niż masowanie krocza!

Zamów Aniball już dziś!

menu_banner1

Popularne
off

Koszyk