Problemy kardiologiczne w ciąży - czy stanowią zagrożenie dla dziecka?

Planując potomstwo, stajemy przed wieloma wyzwaniami - ciąża dla organizmu kobiety stanowi stan wyjątkowy, dlatego zdrowie jest wówczas priorytetem. Jej przebieg zależy od wielu czynników - na wiele z nich nie mamy żadnego wpływu, natomiast nad pewnymi aspektami możemy pracować. Grunt, to podejmowanie świadomych decyzji, które mogą zminimalizować problemy oraz możliwe komplikacje. Dzięki rozwojowi medycyny dziś mamy szansę na wnikliwe badania, które, choć nie są gwarantem zdrowia dziecka oraz matki - pełnią kluczową rolę w diagnostyce.

Niestety, wielu z nas jest obarczonych pewnymi jednostkami chorobowymi, które mogą budzić niepokój, jak choroby serca. A ciąża stanowi wystarczający czynnik obciążający organizm. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że stresu powinno się unikać nawet wtedy, gdy pozornie wszystko jest w porządku. Odkrycie dolegliwości uwarunkowane jest odpowiednimi badaniami, charakterem choroby oraz jej analizą u boku specjalisty. Warto pamiętać, że ciąża może wywołać nasilenie się problemów, a nawet diametralne pogorszenie stanu kobiety. Poziom zagrożenia będzie różnił się w zależności od zaawansowania oraz typu zaburzeń. Jednak problemy kardiologiczne w ciąży nie są jednoznaczne z jej zagrożeniem, a nawet problematycznym i męczącym przebiegiem. Aby dowiedzieć się, czy choroby układu krwionośnego mogą być przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, należy skorzystać z konsultacji z kardiologiem.

Niewydolność serca w ciąży

Według lekarzy ciąża stanowi prawdziwy test sprawnościowym dla serca. Jest to spowodowane wieloma procesami, które obciążają organizm lub znacząco wpływają na zmianę jego pracy. Istotny przykład to zwiększenie objętości krwi nawet o 50%, czego skutkiem jest zwiększone tętno. Sama niewydolność serca nie jest kategorycznym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę oraz urodzenia zdrowego dziecka, jednak zależy to od powodu niewydolności. Jeśli jest uwarunkowane m.in. zwężeniem zastawki aortalnej, odpływu lewej komory, wszczepieniem zastawki sztucznej, zespołem Eisenmengera, Marfana, krążeniem typu Fontana, niewydolnością w klasie NYHA III oraz IV, planowanie potomstwa jest najczęściej odradzane.

Aby ustalić szansę i poziom zagrożenia, badacze pod kierownictwem Samuela C. Siu stworzyli skalę oceny ryzyka. Warto zaznaczyć, że osiągając już 2 punkty, wynosi ono ponad 75%. Oczywiście, w przypadku wrodzonych wad kobiety, jest możliwe pozytywne rozwiązanie oraz urodzenie w pełni zdrowego dziecka, natomiast wiąże się ze sporym ryzykiem.

Arytmia serca w ciąży

Jeśli planujesz zostać mamą, a cierpisz na arytmię - wieści są znacznie bardziej optymistyczne niż w przypadku niewydolności. W trakcie ciąży lekarz może zlecić stosowanie podstawowych leków dedykowanych jednostce chorobowej, natomiast nie jest to konieczne w każdym przypadku. Oczywiście obciążenie znacząco wpływa na organizm w porównaniu do kobiety o zdrowym sercu, dlatego należy poddawać się regularnej obserwacji. Jest to najczęściej występujący problem kardiologiczny obok nadciśnienia tętniczego. Nierzadko przybiera formę łagodną, jednak przebieg oraz działania są uzależnione od decyzji kardiologa i obowiązkowych okresowych wizyt.

Problemy kardiologiczne a ciąża

Czy choroby serca w ciąży mogą zaszkodzić dziecku? Pytanie to zadaje sobie każda kobieta cierpiąca na zaburzenia ze strony układu krwionośnego. Narząd ten stanowi centrum naszego organizmu, tak więc nic dziwnego, że problemy kardiologiczne w ciąży mogą decydować o możliwości posiadania potomstwa. Niestety, przeciwwskazaniem jest również leczenie przeciwzakrzepowe i przebyty zawał. Właściwie każdy czynnik dodatkowo obciążający funkcjonowanie organu może być szkodliwy, z tego względu konsultacja ze specjalistami jest niezbędna. Najważniejsze, aby nieustannie kontrolować stan swojego zdrowia oraz wykonywać wszelkie badania.

Warto zadbać o sam przebieg porodu oraz prawidłowe przygotowanie - w naszym sklepie przyszłe mamy znajdą m.in. produkt służący treningowi rozluźniania mięśni dna miednicy. Pozwala on uniknąć nietrzymania moczu, rozerwania krocza oraz wielu innych następstw ciąży.