Ruchy dziecka w ciąży - jak liczyć?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak sprawdzić ruchy dziecka w ciąży. Jest to bardzo proste, dlatego z pewnością żadna z pań nie będzie miała z tym problemu. Monitorowanie ruchów malca jest zazwyczaj zalecane przez lekarza prowadzącego, gdy ciąża przebiega nieprawidłowo lub kobietę martwi niska aktywność dziecka. Pamiętaj jednak, że niewielka ilość ruchów malucha nie musi oznaczać najgorszego. Dużo zależy od tego, w którym miesiącu ciąży jesteś. Dlatego, zanim zaczniesz się martwić, sprawdź kalendarz i porozmawiaj ze specjalistą.

Jak liczyć ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży?

Liczenie ruchów dziecka z pewnością nie sprawi Ci trudności. Na początku połóż się na lewym boku i obserwuj aktywność malca. Zanotuj wszystkie ruchy – zarówno te słabsze, jak i mocniejsze. Jeśli zbliżasz się do rozwiązania, powinnaś zauważyć minimum 10 ruchów na godzinę. Jest ich mniej? Sięgnij po coś słodkiego lub zjedz mały, lekkostrawny posiłek. Po dostarczeniu dawki kalorii do organizmu aktywność dziecka się nasila. Wynika to z faktu, iż podniesiona glukoza pobudza ruchy. Pamiętaj, że jeśli lekarz prowadzący zalecił Ci liczenie ruchów dziecka, powinnaś wykonywać tę czynność 3 razy dziennie – rano, popołudniu i wieczorem. jak liczyć ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży? Dokładnie tak samo!

Jak sprawdzić ruchy dziecka w ciąży? Skuteczne metody

Istnieją trzy popularne metody sprawdzania ruchów dziecka w ciąży: metoda ilościowa, jakościowa i Cardiff. Pierwsza z nich polega na liczeniu odczuwalnych ruchów dziecka w określonym czasie. Zwykle lekarz prosi o kontrolowanie ilości drgań w ciągu dwóch godzin. Należy jednak pamiętać, że liczenie powinno odbywać się codziennie o tej samej porze. Druga metoda polega na ocenie ruchów. Notuje się, czy są one mocne czy może słabe. Natomiast Cardiff to metoda, którą można stosować już w 30 tygodniu ciąży. Używa się do niej tzw. karty ruchów płodów. Polega ona na liczeniu drgań między 9:00 a 21:00. Prawidłowy wynik to minimum 10 ruchów na 12 godzin.

Kiedy pierwsze ruchy dziecka w ciąży są odczuwalne?

Przyszłe mamy zastanawiają się, kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży. Niestety nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest to sprawa indywidualna, dlatego u każdej kobiety ruchy odczuwalne są w innym czasie. Dużo zależy od wrażliwości komórek nerwowych.

Część pań pierwsze drgania odczuwa już między 14. a 16. tygodniem ciąży. Dotyczy to głównie szczupłych kobiet, które już rodziły dzieci. Jednak większa część kobiet dostrzega ruchy dopiero między 20. a 22. tygodniem. Na początku odczuwalne są bardzo delikatne drgania. Przyszłe mamy twierdzą, że przypominają one mrowienie i bulgotanie. Według lekarzy na początku ciąży ciężko odróżnić ruchy maleństwa od pracy jelit.

Jak rozpoznać ruchy dziecka w ciąży?

Dziecko znajdujące się w brzuchu mamy sporo śpi. Specjaliści twierdzą, że nienarodzone maleństwa również miewają sny. Jednak gdy maluszek się budzi, rozpoczyna aktywność fizyczną, polegającą na przeciąganiu się, podskakiwaniu oraz prostowaniu rączek i nóżek. Na obrazach USG udało się również niejednokrotnie uchwycić, jak dziecko bawi się pępowiną, wystawia język oraz drapie się po głowie. Jednak kobieta ciężarna nie jest w stanie wychwycić wszystkich ruchów malca. Niektóre są także ciężkie do zinterpretowania. Panie często odczuwają systematyczne puknięcia, które powtarzają się kilka razy dziennie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie drgania świadczą o czkawce, która jest wywołana na skutek łapczywego połykania wód płodowych. Do takiej sytuacji często dochodzi, gdy kobieta spożyje posiłek zawierający cukier, gdyż woda zawierająca słodycz bardzo smakuje maluchom.

Ruchy dziecka są najczęściej odczuwalne, gdy kobieta znajduje się w pozycji leżącej, gdyż malec ma wtedy najwięcej miejsca i może swobodnie się poruszać. W zaawansowanej ciąży z pewnością odczujesz niejednokrotne kopnięcia. Zauważysz także, jak brzuch faluje i uwidaczniają się na nim ślady maleństwa. Warto pamiętać, że ok. 20. tygodnia ciąży ruchy dziecka są częste, ale bardzo słabe. Natomiast od 34. tygodnia są one rzadsze, jednak znacznie mocniejsze.