Skracanie szyjki macicy w 3 trymestrze

Przedwczesne skracanie szyjki macicy przed porodem może doprowadzić do wielu problemów, a nawet poronienia. Aby tego uniknąć, trzeba pamiętać o systematycznych badaniach. Warto kontrolować jej kształt i strukturę. W ciąży szczególnie ważne jest monitorowanie jej długości i szczelności. Jeśli te parametry pozostają w normie, przejście z pochwy do macicy jest zablokowane, dzięki czemu płód znajduje się w bezpiecznym położeniu. Należy jednak pamiętać, że skracanie szyjki macicy w 32 tygodniu ciąży to normalny proces, dzięki któremu dochodzi do rozpoczęcia porodu. Istnieją pewne sposoby na bezpieczne skrócenie tego narządu i ułatwienie rodzenia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kontynuuj czytanie!

Długość szyjki macicy w ciąży – normy

Szyjka macicy to narząd kobiecego układu rozrodczego, który łączy trzon macicy z pochwą. U młodych pań ma ona rurkowaty kształt, natomiast podczas menopauzy znacznie się zwęża. Dzięki niej plemniki mają szansę dotrzeć do komórki jajowej. Odpowiada ona również za ochronę płodu.

Długość szyjki macicy w ciąży powinna wynosić od 3 do 5 cm. Takie parametry gwarantują odpowiednią ochronę płodu. Należy również pamiętać, że zdrowa szyjka jest twarda, podobnie jak u kobiet, które nie są w ciąży. W pierwszym trymestrze ulega ona pewnym zmianom. Przede wszystkim tworzy czop śluzowy, chroniący płód przed zewnętrznymi czynnikami. Natomiast w trzecim trymestrze rozpoczyna się proces skracania szyjki macicy, przygotowujący ciało kobiety do porodu. Należy jednak stale kontrolować ten cykl, gdyż u wielu pań dochodzi do zaburzeń, które zagrażają płodowi. Skracanie szyjki macicy w 29 tygodniu ciąży zdarza się dość często i wymaga podjęcia odpowiednich kroków, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Skracanie szyjki macicy – objawy

Wiele kobiet zastanawia się, czy skracanie szyjki macicy boli, jednak w większości przypadków nie daje ono żadnych oznak, a zdiagnozowanie tego procesu wymaga wykonania badań ginekologicznych. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie niepokojące krwawienia, plamienia, upławy lub bolesne skurcze, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza prowadzącego. Są to jedne z najpopularniejszych objawów zbyt intensywnego skracania się szyjki macicy w ciąży w nieodpowiednim terminie.

Jak przyspieszyć skracanie szyjki macicy?

Gdy nadchodzi dzień porodu, kobiecy organizm przygotowuje się wydania maleństwa na świat. Jednym z najważniejszych procesów jest rozwarcie szyjki macicy. Dzięki jej odpowiedniemu skróceniu poród przebiega szybko i sprawnie. Etap ten rozpoczyna się w pierwszej fazie porodu i trwa nawet do 18h. Objawami, które informują o początku porodu, są skurcze, pojawiające się co 10–30 minut, zwiększające swoją częstotliwość do jednego na ok. 3 minuty. W tej fazie szyjka macicy się skraca i rozwiera. Istnieją sposoby, aby przyspieszyć ten proces i cieszyć się szybkim i lekkim porodem.

Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiedniej ilości aktywności fizycznej w ciąży. Dzięki ruchowi dziecko ma szansę znaleźć się w odpowiedniej pozycji, gwarantującej lżejszy poród. W czasie ciąży warto postawić na spokojną aktywność, np. spacery, sprzątanie, wchodzenie i schodzenie po schodach czy delikatny aerobik na piłce. Dzięki utrzymaniu pionowej pozycji ciała dziecko uciska główką na ujście szyjki macicy, przez co dochodzi do sprawniejszego rozwarcia. Zdarza się również, że lekarze podają rodzącej odpowiednie leki, które przyspieszają skracanie szyjki.

Świetnym sposobem na ułatwienie porodu jest również zakup balonika z pompką, przeznaczonego do nauki świadomego oddychania i rozluźniania mięśni dna miednicy. Do innych metod przedwczesnego skracania i rozwierania szyjki macicy należy lewatywa, akupunktura, stymulacja brodawek sutkowych, masaż shiatsu, a także jedzenie ananasa, picie oleju z liści wiesiołka i koktajli skurczowych. Wiele kobiet poleca również wprowadzenie do diety olejku rycynowego. Należy jednak pamiętać, że większość wymienionych metod nie jest potwierdzona klinicznie. Spożywanie danych produktów może tylko w niewielkim stopniu wpłynąć na poprawę rozwarcia.

Jeśli chcesz cieszyć się zaskakującymi efektami, postaw na ruch i zainwestuj w balonik z pompką. Te dwie metody są polecane zarówno przez lekarzy, jak i położne. Pamiętaj, że są to naturalne sposoby, w pełni bezpieczne dla zdrowia Twojego i dziecka. Warto unikać przyjmowania leków skracających szyjkę macicy, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na płód. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o balonikach, sprawdź ofertę Aniball Polska.