Skurcze przepowiadające - kiedy i jak wyglądają?

Skurcze przepowiadające są sygnałem, że organizm kobiety zaczął się przygotowywać do porodu. Tego rodzaju bóle zazwyczaj są nieregularne i bywają bardzo intensywne. Większość Pań ma problem z odróżnieniem ich od pierwszych napięć porodowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają skurcze przepowiadające i kiedy się pojawiają, kontynuuj czytanie naszego artykułu.

Skurcze przepowiadające - jakie to uczucie?

Jednym z głównych objawów skurczów przepowiadających jest twardy brzuch. Wynika to z faktu, że podczas tych bólów mięsień macicy intensywnie się napina, ponieważ przygotowuje się do pierwszych napięć porodowych, dzięki którym dziecko będzie mogło przyjść na świat. Zazwyczaj skurcze przepowiadające nie powodują silnego bólu, lecz niektóre z Pań odczuwają intensywny dyskomfort, przypominający dolegliwości miesiączkowe. Bolesne skurcze przepowiadające często utrudniają wyprostowanie ciała i mogą powodować osłabienie.

Skurcze przepowiadające - od kiedy można się ich spodziewać?

Nie można konkretnie powiedzieć, kiedy zaczynają się skurcze przepowiadające. Jest to zazwyczaj kwestia indywidualna i zależy ona w głównej mierze od organizmu kobiety. Według obliczeń specjalistów, u większości Pań pojawiają się one po ok. 20 tygodniu ciąży. Czas ich przybycia zależy m.in. od aktywności fizycznej, ogólnego stanu organizmu oraz jakości życia. Skurcze przepowiadające mogą pojawić się podczas dotykania, masowania i głaskania brzucha. Często przychodzą one w momencie, gdy maluszek jest szczególnie aktywny. Przyczyną ich pojawienia się może być odwodnienie organizmu kobiety. Z tego względu należy dbać o odpowiednią ilość wypijanych płynów. Najlepiej przyjmować minimum 2 litry wody każdego dnia.

Skurcze przepowiadające - kiedy mogą być powodem do niepokoju?

Skurcze przepowiadające są naturalnym zjawiskiem i zwykle nie zwiastują problemów zdrowotnych. Jeśli jednak występują z innymi, niepokojącymi objawami, należy jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Po pomoc należy sięgnąć gdy:

  • skurcze przepowiadające są wyjątkowo silne i promieniują do pachwin oraz kręgosłup. W tym przypadku należy szybko zgłosić się do szpitala, gdyż te objawy mogą wskazywać na poronienie lub poród przedwczesny.
  • Skurczą przepowiadającym towarzyszy krwawienie z dróg rodnych i może to oznaczać, iż doszło do odklejenia się łożyska.
  • Nastąpiła nagła zmiana częstotliwości i natężenia skurczów.

W sytuacji, gdy skurczom przepowiadającym towarzyszą inne dolegliwości, nie należy panikować, lecz warto, jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Dzięki interwencji lekarza można upewnić się, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku lub zniwelować ewentualne zagrożenie.

Skurcze przepowiadające a porodowe

Wiele Pań zastanawia się, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych. Otóż pierwsze z nich zazwyczaj mają stałą częstotliwość i niezmienne natężenie. Natomiast skurcze porodowe są znacznie szybsze i w krótkim czasie przybierają na sile. Ponadto należy pamiętać, że skurczom porodowym towarzyszą również inne dolegliwości m.in. ból krzyża i biegunka. Ponadto przed porodem wydzielina pochwowa staje się różowa, a dodatkowo odchodzą wody i czop śluzowy.

Skuteczne sposoby na złagodzenie skurczów przepowiadających

Najpopularniejszym sposobem na złagodzenie skurczów przepowiadających jest stosowanie ciepłych kompresów. Jednak najlepszą metodą na ich łagodzenie jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Kobieta ciężarna powinna się oszczędzać i dbać o odpowiednią ilość odpoczynku. Panie oczekujące na przyjście dziecka nie mogą dźwigać ciężarów i wykonywać intensywnych treningów. Aby uniknąć bolesnych skurczów przepowiadających, warto zadbać o swój organizm od środka. Zaleca się przyjmowanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów oraz spożywanie zdrowej żywności. Dowiedz się co można jeść w ciąży z naszego artykułu: https://malakawka.pl/co-mozna-jesc-w-ciaz-a-co-nie-czy-dieta-ma-wplywa-na-dziecko/. Bardzo ważny jest również ruch. Najlepiej postawić na spokojne spacery. Dobrze sprawdzi się również nording walking i rozciąganie. Jeśli mimo zdrowego stylu życia odczuwasz intensywne bóle wywołane przez skurcze przepowiadające, udaj się do lekarza.