Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Strach towarzyszący kobietom przed rozwiązaniem ciąży jest naturalny. Może on mieć jednak różne źródło pochodzenia. U pań, które będą rodziły pierwszy raz, najczęściej stanowi lęk przed nieznanym lub pojawieniem się komplikacji, natomiast w przypadku kolejnego porodu najczęściej może być to strach związany z negatywnymi doświadczeniami z przeszłości. Stres przed porodem może pojawić się już na samym początku ciąży, jak i tuż przed jej rozwiązaniem.

Strach przed porodem - źródła

Istnieje spora liczba kwestii, które niepokoją przyszłe mamy. Wiele pań zastanawia się nad tym, jak pokonać strach przed porodem. W tym celu warto poznać przyczyny tego lęku. Większość obaw się powtarza - są to m.in. kwestie dotyczące bezpiecznego rozwiązania zarówno dla dziecka, jak i kobiety, czy maleństwo będzie wolne od wad wrodzonych, a także czy nie owinie się pępowiną w czasie porodu. Ciężarne równie często niepokoją się różnego rodzaju komplikacjami czy też niekompetencją personelu i nieprzyjemną atmosferą. Kobiety często boją się, że nie zdążą dotrzeć do szpitala bądź nie będzie tam dla nich miejsca. Obawy także dość często dotyczą zdolności do wydania dziecka na świat, a także zbytniego wyczerpania w trakcie. Wiele pań boi się, że rozwiązanie zakończy się na sali operacyjnej podczas cesarskiego cięcia. Jednak najczęściej pojawiającym się lękiem przed porodem jest ból, który towarzyszy skurczom, jak i bardziej inwazyjnym kwestiom, jak zszywanie krocza.

Jak opanować strach przed porodem?

Strach przed porodem będzie w stanie opanować nabycie rzetelnej wiedzy. Warto w tym celu poczytać specjalistyczne książki czy skonsultować się z lekarzem bądź położną. Należy zadbać o to, by być jak najlepiej przygotowaną na ten dzień. Dobre wyjście stanowi także zapisanie się do szkoły rodzenia, jeśli istnieje taka możliwość. Może pomóc to opanować strach przed porodem. Ćwiczenia zademonstrowane przez kompetentne osoby umożliwią rozluźnienie się a świadomość opanowanych kwestii związanych z rozwiązaniem sprawi, że w podejściu pojawi się więcej spokoju.

Nie warto się także sugerować opowieściami znanych sobie osób. Mogą one wywołać dodatkowo niepotrzebny strach, a postrzeganie porodu diametralnie się wtedy zmieni. Warto sięgać jedynie po zweryfikowaną wiedzę.

Jeśli jednak Twoją główną obawą jest ból odczuwany podczas porodu - nie martw się, zawsze możesz poprosić o podanie znieczulenia. Warto postarać się zachować spokój, a także postawić na próbę zrelaksowania się, co niesie ze sobą korzyści dla Ciebie, jak i maluszka.

Jeśli natomiast nie wiesz, jak oswoić lęk przed porodem, a jest on związany głównie z komplikacjami podczas rozwiązania, warto w tej kwestii poradzić się lekarza. Może zasugerować, jakie działania warto podjąć, aby ryzyko było jak najmniejsze.

Fobia przed porodem

Tokofobia, czyli fobia przed porodem jest natomiast bardziej skomplikowaną kwestią. Sprawia, że lęk jest tak silny, że ciąża często musi być zakończona za sprawą cesarskiego cięcia, a same kobiety czasem rezygnują ze starań o kolejne dziecko. W tej sytuacji warto zaczerpnąć pomocy psychoterapeutycznej, niekiedy niezbędne jest także zastosowanie farmakoterapii. Jednak leczenie za sprawą leków zostaje wdrożone jedynie w szczególnych sytuacjach - podczas współwystępowania problemów ze zdrowiem psychicznym. Problem ten dotyczy zdecydowanej mniejszości, natomiast nie należy go bagatelizować. Jeśli istnieje podejrzenie występowania fobii przed porodem u ciężarnej, warto skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą.

Strach przed porodem - jak sobie radzić?

Bez względu na źródło lęku należy podjąć działania by nie towarzyszył on podczas całej ciąży. Skutkować to może przedwczesnym poronieniem bądź negatywnie wpływającym na organizm chronicznym stresem. Warto zasięgać rzetelnej wiedzy, najlepiej od lekarzy bądź innych specjalistów. Trzeba pamiętać, że poród jest nieuniknioną kwestią, jeśli kobieta chce wydać maleństwo na świat. Ból i wszelki dyskomfort miną szybko, a radość związana z macierzyństwem będzie towarzyszyła mamie zdecydowanie dłużej.