Stwardnienie rozsiane a ciąża

Stwardnienie rozsiane to poważna choroba, która sprawia, że decyzje związane z poczęciem są przez wielu z nas odkładane. SM nie jest co prawda chorobą dziedziczną, ani nie wpływa na płodność, jednak budzi wiele obaw, o których można przeczytać w stworzonym przez nas artykule. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety borykające się ze stwardnieniem rozsianym mają identyczne szanse na posiadanie potomka, jak osoby zdrowe. Ciąża przy stwardnieniu rozsianym - co warto na ten temat wiedzieć?

Stwardnienie rozsiane a ciąża

Stwardnienie rozsiane w ciąży wciąż budzi wiele wątpliwości i sprawia, że wiele małżonków odkłada tę decyzję na później, obawiając się zarówno o swoje, jak i swojego dziecka zdrowie. Oprócz obaw związanych ze stanem zdrowia matki, a także dziecka, główną kwestią jest również ryzyko rozwoju niepełnosprawności, a w rezultacie strach przed brakiem zdolności do wychowania potomka. W związku z tym decyzja o sprowadzeniu na świat nowego człowieka powinna być dobrze przemyślaną kwestią przez oboje z partnerów.

Co ważne, leki przyjmowane w celu modyfikacji przebiegu choroby nie zostały zatwierdzone do stosowania podczas ciąży. Do ich przyjmowania możemy wrócić zaraz po porodzie, jednak tylko w przypadku, w którym nie planujemy karmienia piersią. Dlatego przed zajściem w ciążę warto, abyśmy tę kwestię dokładnie omówiły z lekarzem prowadzącym oraz neurologiem, zajmującym się przebiegiem oraz leczeniem SM.

Stwardnienie rozsiane i ciąża

Ciąża przy stwardnieniu rozsianym zdecydowanie jest możliwa, a choroba nie przekłada się na zwiększenie powikłań w trakcie porodu. SM nie wpływa również na przebieg ciąży, a jego rozpoznanie nie jest jednoznaczne z decyzją o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego. Podobnie jak w przypadku kobiet zdrowych, poród naturalny u kobiet ze stwardnieniem rozsianym uznawany jest za właściwy. Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia zarówno zewnątrzoponowego, jak i znieczulenia przy cięciu cesarskim.

Badania pokazują również, że ciąża jest dla kobiet ze stwardnieniem rozsianym okresem, w którym częstość rzutów choroby ulega zmniejszeniu. Szczególne jest to widoczne w trzecim trymestrze, czyli między szóstym a dziewiątym miesiącem ciąży. Jednak powinnyśmy mieć na uwadze, że ryzyko wystąpienia rzutów SM zwiększa się po porodzie, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach. Są one wynikiem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych oraz zmęczenia wynikającego z opieki nad noworodkiem.

Jak najlepiej przygotować się do porodu?

Ciąża jest magicznym okresem, jednak dla kobiet borykających się ze stwardnieniem rozsianym stanowi ona dodatkowy stres. Im bliżej porodu, tym coraz bardziej ulega on zwiększeniu. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zaopatrzenie się w specjalny balonik Aniball. To niewielkie akcesorium, dzięki któremu przyszła mama może uniknąć pęknięcia lub nacięcia krocza w trakcie porodu. Produkt medyczny Aniball jest doskonałym rozwiązaniem służącym do ćwiczenia świadomego oddychania oraz rozluźniania dna miednicy. To doskonały sposób na łatwiejszy poród, który umożliwi zarówno psychiczne, jak i fizyczne przygotowanie się do tak istotne wydarzenia w życiu każdej przyszłej mamy.

Ciąża przy stwardnieniu rozsianym - podsumowanie

Stwardnienie rozsiane w ciąży zajmuje wyjątkowe miejsce wśród chorób neurologicznych. To przewlekła, trwająca przez całe życie choroba, w której przebiegu możemy spotkać się z wieloma niezwykle poważnymi objawami neurologicznymi. Zmieniają one życie nieodwracalnie, dlatego tak trudne jest podjęcie decyzji o poczęciu, kiedy borykamy się z tak ciężką chorobą, jaką niewątpliwie jest stwardnienie rozsiane. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem okresowych rzutów oraz remisji, które dodatkowo utrudniają podjęcie decyzji. W związku z tym, że choroba dotyka w większości kobiety, w głowie pojawiają się dylematy, czy warto zachodzić w ciążę i jaki wpływ decyzja będzie miała na rozwój choroby oraz na dziecko. Okazuje się, że rzuty choroby ustawią w okresie ciąży, jednak poczęcie nowego członka rodziny warto zaplanować na okres,  w którym nie trzeba przyjmować leków.