Szkoła rodzenia - czy trzeba do niej się zapisać?

Szkoły rodzenia wiele osób zna wyłącznie z amerykańskich filmów, a przez to niewiele par na poważnie je rozważa. Taka opcja może jednak przynieść ogrom korzyści zarówno w trakcie ciąży i porodu, jak i podczas opieki nad dzieckiem. Szkoła rodzenia – czy warto chodzić? Przekonaj się!

Czy trzeba chodzić do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia nie jest oczywiście obowiązkowa. Niekiedy ciężarne wolą zdobywać niezbędną wiedzę i rozwiewać swoje wątpliwości na własną rękę, na przykład czytając książki czy rozmawiając z bardziej doświadczonymi osobami. Co więcej, z tego względu, że większość informacji można obecnie znaleźć w internecie, wiele kobiet nie widzi sensu w uczęszczaniu na takie zajęcia. Szkoła rodzenia jednak niesie za sobą szereg niewątpliwych zalet, dając zarówno teoretyczne podstawy, jak i praktyczną wiedzę, niezbędną do sprawowania dobrej opieki nad dzieckiem, a także wiele innych korzyści.

Czy warto chodzić do szkoły chodzenia?

Szkoły rodzenia mają jedną, niewątpliwą przewagę nad zdobywaniem wiedzy i umiejętności na własną rękę. Prowadzą je osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, która jest na bieżąco uaktualniana, czego nie można powiedzieć o forach internetowych czy niektórych artykułach blogowych. Co więcej, wiele książek dla przyszłych mam to tłumaczenia z obcych języków, zawierające wskazówki nieprzystające do polskich realiów, chociażby pod względem warunków szpitalnych czy rodzajów leków.

W szkole rodzenia uzyskamy odpowiedź na dręczące nas pytania od profesjonalisty, który zna się na swoim fachu. Dlatego możemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy przypadkowo sobie lub swojemu dziecku. Formuła zajęć daje także możliwość tego, by na bieżąco dopytać o frapującą kwestię lub poprosić o dokładniejsze wytłumaczenie danej kwestii.

Szkoła rodzenia pozwala usprawnić i ułatwić poród

Wykonywanie ćwiczeń przygotowujących do porodu pod okiem specjalisty i korzyści z tego płynące w pełni odpowiadają na pytanie, czy warto iść do szkoły rodzenia. Poród na znakomitej większości kobiet jest momentem stresującym. Ciężarne obawiają się bólu, tego, że nie dadzą rady oraz nie mają pojęcia, jak dokładnie będzie to wszystko wyglądało. Specjalnie opracowane ćwiczenia gimnastyczne pozwalają rozciągnąć te mięśnie, które aktywnie biorą w nim udział, dzięki czemu poród może być znacznie łatwiejszy, a także krótszy i bezproblemowy. W tym kontekście ważna jest również nauka prawidłowego oddychania w tym kluczowym momencie. Pozwala ona na zrelaksowanie się, zmniejszenie bólu oraz usprawnienie parcia.

Słowem – szkoła rodzenia znacznie zmniejsza lęk przed porodem. Co więcej, obecność innych przyszłych rodziców dodaje otuchy, daje możliwość wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia, które w takiej sytuacji jest nieocenione.

Czego jeszcze można się nauczyć w szkole rodzenia?

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują część teoretyczną oraz praktyczną. W pierwszej zdobywa się wiedzę na przykład o rozwoju dziecka w trakcie ciąży, o tym, co się dokładnie dzieje w trakcie porodu oraz o laktacji. Przyszli rodzice dowiadują się także, jak poprawnie trzymać noworodka, jak go przewijać, kąpać, przebierać i karmić. Dzięki temu pierwsze momenty z dzieckiem mają szansę stać się znacznie mniej frustrujące i męczące.

Takie zajęcia mają służyć przygotowaniu się do świadomego rodzicielstwa, dlatego na pytanie o to, czy warto chodzić do szkoły rodzenia, można odpowiedzieć wyłącznie twierdząco. Największe korzyści może przynieść zwłaszcza na takim etapie ciąży, kiedy wielkość brzucha nie utrudnia swobodnych ćwiczeń. Najwięcej na szkole rodzenia skorzystać można oczywiście wtedy, gdy w zajęciach bierze udział także przyszły tata. Wpływa to pozytywnie nie tylko na dziecko, ale również na relację pary, lepsze zrozumienie potrzeb oraz swoich ról i tego, jak wzajemnie można się w nich wspierać.

Szkoła rodzenia – czy warto chodzić? Odpowiedź jest tylko jedna. Uczestnictwo w zajęciach niesie za sobą ogrom korzyści zarówno na etapie ciąży, jak i po porodzie. Przede wszystkim pozwala na świadome podejście do rodzicielstwa, co jest niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju dziecka.