Tabletki antykoncepcyjne - czy łatwo zajść w ciążę po ich odstawieniu?

Wiele kobiet w obawie przed niechcianą ciążą stosuje tabletki antykoncepcyjne, które regulują gospodarkę hormonalną w taki sposób, że ostatecznie do zapłodnienia nie dochodzi. Jednak nie zmienia to faktu, że w pewnym momencie życia ogrom pań chce zostać matkami. Warto się zastanowić, czy wcześniej stosowane metody mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka lub ogólnie możliwość zapłodnienia. Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę i czy powodują późniejszy problemy?

Istnieje wiele metod antykoncepcji, spośród których tabletki cieszą się zaskakującą popularnością. Nie można się temu dziwić, ponieważ są proste w stosowaniu - wystarczy je brać o określonej porze dnia, a ponadto wykazują się wysoką skutecznością. Istnieje powszechnie powielane przeświadczenie, że po ich odstawieniu mogą pojawić się problemy z zapłodnieniem lub dziecko może nie rozwijać się w prawidłowy sposób.

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych są problemy z zajściem w ciążę? Antykoncepcja a ciąża

Na początku warto poznać skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. W praktyce substancje aktywne nie utrzymują się długo w organizmie kobiety, co nie oznacza, że nie pozostawiają po sobie śladu. Pierwsza miesiączka po rezygnacji z antykoncepcji najczęściej stanowi plamienie będące następstwem odstawienia hormonów. Natomiast druga ma prawo się spóźniać nawet o 10 dni lub więcej. Jednak według ekspertów współczesne tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na płodność. W przypadku niektórych kobiet wraca ona nawet w pierwszym cyklu po ich odstawieniu, ponieważ ilość hormonów w preparacie jest niewielka. Z tego względu organizm nie potrzebuje dodatkowego czasu na ich usunięcie. Specjaliści podkreślają, że sprawa dotyczy zarówno zajścia w ciążę, a także ewentualnego oddziaływania na zdrowie płodu, jak i matki.

W teorii zażywanie tabletek można przerwać w dowolnym momencie, jednak niektórzy specjaliści sugerują dokończenie opakowania, co zmniejszy ryzyko zaburzeń faz cyklu. Warto także skonsultować z lekarzem chęć odstawienia - podpowie, w którym momencie najlepiej to zrobić.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża - czy łatwo zajść w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

To, czy łatwo zajść w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, zależy przede wszystkim od organizmu matki i jego indywidualnych predyspozycji. Kobiety zadają sobie jednak pytanie, np. czy tydzień po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę? Jest to akurat mało prawdopodobne, jednak niekoniecznie niemożliwe. W większości przypadków owulacja jest jeszcze zablokowana. W praktyce u większości kobiet dochodzi do zapłodnienia po około 3 miesiącach od przerwania stosowania leku w przypadku pastylek dwuskładnikowych, natomiast do 6 miesięcy, gdy tabletki są jednoskładnikowe.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych stosunkowo łatwo zajść w ciążę, jeśli posiada się zdrowy organizm. Różnego rodzaju mity powstają w związku z wieloma naturalnymi czynnikami. Między innymi ludzie je powielający nie biorą pod uwagę spadku płodności kobiet wraz z wiekiem (płodność spada od 25. roku życia). Jeśli leki były stosowane przez kilka lat, nic dziwnego, że po takim czasie stosowania hormonów płodność jest mniejsza. Ponadto często problemy sprawiają również dolegliwości zdrowotne kobiety lub jego partnera. W dzisiejszych czasach nie tak łatwo o dziecko, co jest związane ze wzmożonym stresem, nieodpowiednią dietą czy częstym stosowaniem używek.

Rezygnacja z tabletek antykoncepcyjnych to nie wszystko! Zadbaj o zdrowszy tryb życia

Przypominamy, że problemy z płodnością dotyczą około 20% par. Dlatego planując dziecko, nie wystarczy jedynie zrezygnować z tabletek antykoncepcyjnych, ale odpowiednio zadbać o swój tryb życia. Można między innymi poprawić kondycję fizyczną, regularnie ćwicząc, zrezygnować z używek, a także zadbać o przyjmowanie zdrowych pokarmów. Warto także odwiedzić stomatologa, ponieważ próchnica w ciąży może powodować zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Uderzenia gorąca w ciąży - poznaj przyczyny!