Tomografia komputerowa w ciąży - czy jest bezpieczna dla dziecka

Tomografia komputerowa to jedno z kluczowych badań, odznaczające się niezwykłą precyzją w wykrywaniu drobnych guzków. Podczas badania wykorzystywane są promienie rentgenowskie, dlatego wiele kobiet zastanawia się, czy można poddać się badaniu w trakcie ciąży. W poniższym artykule poruszyliśmy kwestię bezpieczeństwo tomografii komputerowej w tak wyjątkowym okresie, dzięki czemu czytając go, możesz poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie. 

Tomografia komputerowa - czym jest?

Tomografia komputerowa jest badaniem obrazowym pozwalającym na dokładne zobrazowanie struktur wewnętrznych ciała, ale również struktur kostnych. To bardzo istotna kwestia, dzięki której można w odpowiednim czasie wykryć nawet niewielkie guzki, a na jej wykonanie zazwyczaj kieruje nas lekarz.

Tomograf komputerowy - jak działa?

W tego rodzaju urządzeniach lampa rentgenowska wykonuje okrężne ruchy wokół badanego obiektu, co pozwala na dokładne zaobserwowanie wszelkich nieprawidłowości. Po przejściu przez nasze ciało, zmiany natężenia promieniowania, staranni zapisywane są przy pomocy detektorów. Zapis badania jest elektroniczne przetwarzany, a wyniki pomiaru oraz rekonstrukcja obrazu widoczne są na monitorze. 

W jakich sytuacjach wykonuje się tomografię komputerową?

Tomografia komputerowa niejednokrotnie stosowana jest w nagłych przypadkach i służy ocenie stanu struktur anatomicznych i wynikających z nich nieprawidłowości. Lekarz może zalecić nam badanie w momencie obawy związanej z podejrzeniem choroby nowotworowej. Wskazaniem do przeprowadzenia tomografii komputerowej są również stany po urazie głowy, ocena zmian w obrębie przysadki mózgowej, ocena kanału kręgowego, oczodołów, narządów miednicy mniejszej, pęcherza moczowego czy klatki piersiowej i śródpiersia. 

Tomografia komputerowa w ciąży - czy jest bezpieczna dla dziecka?

Tomografia komputerowa a ciąża, to kwestia budząca zainteresowanie wśród wielu z nas. Nic w tym dziwnego, w końcu w grę wchodzi zdrowie naszego dziecka, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wszelkimi wzbudzającymi wątpliwości kwestiami. Podczas badania wykorzystuje się promienie rentgenowskie, natomiast w nieco inny sposób niż przy klasycznym RTG. Nie dochodzi do prześwietlenia całego narządu, a dzięki niezwykle precyzyjnej wiązce promieni rentgenowskich „rozdziela” się go na określone płaszczyzny. 

Okazuje się jednak, że użyta w badaniu wiązka promieni rentgenowskich jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnego RTG, dlatego wpływ tomografii komputerowej na ciążę może być szkodliwy. W tym okresie lepiej zrezygnować z badania i wybrać się na rezonans magnetyczny. 

Jak przygotować się do porodu? Praktyczne wskazówki

Poród to jedno z najważniejszych, jednak budzących wiele stresu wydarzeń w życiu każdej kobiety. Dlatego warto się od niego odpowiednio przygotować, co pozwoli ograniczyć nerwy i zmienić swoje nastawienie. Najlepiej już na około dwa tygodnie przed planowaną datą porodu zapakować wszelkie potrzebne rzeczy i dokumenty, by w momencie wyjazdu do szpitala o niczym nie zapomnieć. 

Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o nastawienie oraz samopoczucie, w czym może pomóc balonik Aniball. To wysokiej jakości produkt medyczny, dzięki któremu unikniesz urazów krocza podczas porodu, przygotujesz krocze do obwodu główki dziecka czy zwiększysz poczucie kontroli nad własnym ciałem. Akcesorium zostało wykonane z najwyższej klasy materiałów, dzięki czemu jest wytrzymałe, a przede wszystkim w pełni bezpieczne w użytkowaniu. 

Tomografia komputerowa a ciąża. Podsumowanie

Tomografia komputerowa jest badaniem, z którego warto zrezygnować podczas ciąży. Promieniowanie wykorzystywane w trakcie jej wykonywania może mieć niekorzystny wpływ na płód, dlatego jedynie w nagłych przypadkach zaleca się badanie. To bardzo istotne kwestie, które najlepiej konsultować ze specjalistą, który posiada kwalifikacje oraz wiedzę, potrzebne do podejmowania wszelkich niezbędnych kroków. Regularne wizyty u lekarza, jego zalecenia i zlecane badania są podstawowym aspektem wpływającym na przebieg ciąży, dlatego nie powinnyśmy go bagatelizować.