Trądzik w ciąży – przyczyny

Trądzik a ciąża – czy między tymi dwoma zjawiskami istnieje związek? Wiele osób żywi przekonanie, że trądzik to przypadłość wyłącznie dojrzewającej młodzieży. Prawda wygląda jednak zgoła inaczej – pewne hormony, których poziom znacznie wzrasta w trakcie ciąży, przyczyniają się do rozwinięcia tej dolegliwości. Jej leczenie jest jednak wówczas znacznie utrudnione, bowiem wyklucza możliwość stosowania wielu leków i kosmetyków.

Trądzik w ciąży – przyczyny

Ze względu na to, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwych przyczyn tej przypadłości, kiedy pojawia się trądzik w ciąży, wiele kobiet okazuje zdziwienie. Najczęściej dzieje się to w pierwszym trymestrze – oczywiście nie bez powodu.

Pojawienie się trądziku w ciąży jest nierozerwalnie związane ze zwiększonym poziomem progesteronu oraz androgenów. To właśnie one przyczyniają się do intensywniejszego wydzielania sebum, które blokuje ujścia gruczołów łojowych, czego skutkiem jest rozwój bakterii a w konsekwencji – zmiany trądzikowe.

Choć właśnie to jest najczęstszą przyczyną trądziku w ciąży, mogą się do tego przyczynić stres, nieodpowiednia dieta (słodycze, ostre potrawy), a także stosowanie kosmetyków zawierających substancje komedogenne.

Co na trądzik w ciąży? Pielęgnacja skóry

Wiele kobiet zastanawia się, co na trądzik w ciąży warto stosować, a czego używać nie wolno. Sama pielęgnacja powinna być regularna, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się sebum. Niektórzy jednak uważają, że przetłuszczająca się skóra nie musi być nawilżana. Jest to ogromny błąd, który prowadzi do pogłębienia się problemu. Zwłaszcza skóra trądzikowa potrzebuje bowiem odpowiedniego nawilżenia.

W ciąży warto używać kosmetyków z linii dedykowanych ciężarnym kobietom bądź takich, których opakowania zawierają zapis, że są bezpieczne do stosowania podczas jej trwania. Należy ponadto unikać wspomnianych wcześniej substancji komedogennych. W tym celu warto dokładnie zapoznawać się ze składami produktów.

Trądzik w ciąży – co stosować? Leczenie trądziku w ciąży

Leczenie trądziku u ciężarnych jest dość problematyczne. Wiele substancji stosowanych w nim standardowo zagraża zdrowiu i życiu płodu. Przede wszystkim należy unikać retinolu oraz retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, które mogą się pojawić w składach kosmetyków.

Wśród zabronionych substancji znajdują się także tetracykliny, spironolakton czy izotretynoina. Zamiast nich dermatolodzy sugerują leczenie za pomocą penicylin, klindamycyny czy cefalosporyny.

Bezpieczne substancje, które mogą ponadto skutecznie wspomóc leczenie to między innymi aloes, witamina C, enzymy takie jak papaina i bromelina, a także bakuchiol i wyciąg z zielonej herbaty.

Należy pamiętać, że zawsze warto uzgodnić stosowanie wysoko aktywnych składników, a także poddawanie się zabiegom, z dermatologiem bądź innym lekarzem.

Trądzik w ciąży – kiedy mija?

Niestety, wbrew często spotykanej opinii, trądzik, który pojawił się w ciąży, nie zawsze mija wraz z urodzeniem dziecka. Kobiety, które zmagały się z nim przez cały okres trwania ciąży, mogą borykać się z tym problemem jeszcze w czasie karmienia piersią. Winną takiemu stanowi rzeczy jest prolaktyna, która w tym okresie cechuje się zwiększonym stężeniem w organizmie.

Najczęściej jednak trądzik znika samoistnie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, co prawdopodobnie wiąże się z działaniem estrogenów. Natomiast jeżeli tylko uznamy nasze objawy czy zmiany trądzikowe za niepokojące, należy udać się na konsultację z lekarzem.

Trądzik a ciąża – o czym jeszcze warto pamiętać?

Niezależnie od nasilenia zmian trądzikowych, nie wolno ich wyciskać. Należy również zrezygnować z akcesoriów, które wcześniej służyły nam do oczyszczania skóry, jako że mogą one roznosić bakterie, a także podrażniać wypryski, wzmagając stan zapalny. W tym samym celu warto zaprzestać dotykania twarzy w ciągu dnia. Skutecznym działaniem przeciwdziałającym nasileniu trądziku jest także częsta zmiana pościeli.

Odpowiedź na pytanie ,,co na trądzik w ciąży?” warto zawsze skonsultować z dermatologiem, który dobierze najbardziej odpowiednią i w pełni bezpieczną pielęgnację.