Trzeci trymestr ciąży - jak wygląda i jak się przygotować?

Kiedy zaczyna się trzeci trymestr ciąży? To czas między 27. a 40. tygodniem. W tym okresie płód jest niemal całkowicie ukształtowany i powoli szykuje się do przyjścia na świat. Podczas tej fazy przyszli rodzice mają szansę dowiedzieć się, jaka jest płeć maleństwa i przygotować imię oraz niezbędne akcesoria. Jednak to nie ubranka ani gadżety są najważniejsze. W trzecim trymestrze trzeba pamiętać przede wszystkim o wykonaniu odpowiednich badań i przygotowaniu się do porodu.

Trzeci trymestr ciąży – co jeść?

W ostatnim trymestrze ciąży kobiety są szczególnie narażone na niedobory składników odżywczych, gdyż organizm przekazuje je dziecku. Może skutkować to osłabieniem układu immunologicznego przyszłej mamy, chroniącego ją i maluszka przed chorobami. Aby wzmocnić organizm w trzecim trymestrze, należy spożywać dużo białka, witamin, żelaza, wapnia i soli mineralnych. Dietę warto wzbogacić o chude mięso, jajka, ryby, masło, fasolę i soję. Bardzo ważne jest także spożywanie żywności zawierającej witaminę B, czyli kartofli, pieczywa pełnoziarnistego, orzechów, bananów i ryżu. Bardzo pomocne mogą okazać się również produkty mleczne, figi, pomarańcze i ziarna sezamu, które są bogate w wapń. W trzecim trymestrze ciąży należy zrezygnować ze słodyczy, produktów wysokoprzetworzonych, zawierających konserwanty i barwniki, a także smażonych potraw, kawy i herbaty.

Jak spać w ciąży? Trzeci trymestr

Znalezienie odpowiedniej pozycji do spania w trzecim trymestrze ciąży to nie lada wyzwanie. Leżenie na brzuchu jest niemożliwe, natomiast spanie na plecach sprawia, że dziecko uciska na pęcherz moczowy. Zatem najlepszą opcją jest położenie się na boku. Według lekarzy powinno się wybrać lewy bok. Warto zacząć się przyzwyczajać do tej pozycji już na początku ciąży.

Co się dzieje z ciałem kobiety w trzecim trymestrze ciąży?

Trzeci trymestr ciąży to ostatni etap przed porodem, w którym wiele kobiet narzeka na uciążliwe dolegliwości. Przyszłe mamy nie martwią się już mdłościami ani wyjątkowym pobudzeniem. W tym okresie szczególnie doskwierają kłopoty ze spaniem, wywołane na skutek problemów ze znalezieniem odpowiedniej pozycji. W trzecim trymestrze ciąży, od kiedy tylko się zacznie, dokuczają również kłopoty z oddychaniem, będące skutkiem ucisku macicy na przeponę. Szczególnie problematyczny jest jednak spadek energii. Kobiety będące w trzecim trymestrze często nie mają sił na wykonywanie najlżejszych czynności. W tym okresie może również pojawić się zgaga, nadwrażliwość jelit oraz problem z nietrzymaniem moczu. Niektóre Panie do listy nieprzyjemnych dolegliwości dodają bóle głowy, krwawienie z dziąseł, żylaki na nogach, opuchliznę, bóle pleców i skurcze mięśni nóg.

W czasie trzeciego trymestru ciąży zmienia się również cera. Wiele pań twierdzi, że na tym etapie stają się coraz piękniejsze. Poprawa wyglądu następuje wskutek podwyższenia ciśnienia krwi i lepszego dotlenienia. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich kobiet. Niektóre z nich w tym okresie mają szczególny problem z cerą, gdyż pojawiają się na niej wypryski i trądzik. Jest to skutkiem zmian hormonalnych. Trzeba zaznaczyć, że pod wpływem estrogenów aktywność gruczołów łojowych zostaje pobudzona, co sprzyja powstawaniu niekorzystnych zmian skórnych. 

Trzeci trymestr ciąży – kiedy USG?

Wykonanie badań w trzecim trymestrze ciąży to obowiązek każdej kobiety. Mimo że dziecko jest ukształtowane i gotowe do przyjścia na świat, to należy pamiętać, że organizm przyszłej mamy może być w nieco gorszej kondycji. Kontrolując stan swojego zdrowia, możesz uniknąć przedwczesnego porodu, nadciśnienia i stanu przedrzucawkowego, często pojawiającego się w ostatnim trymestrze. Pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży należy wykonać morfologię krwi, badanie moczu, badanie ultrasonograficzne oraz na przeciwciała anty-D u kobiet Rh-.

Natomiast pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży konieczne jest dodatkowe badanie w kierunku HIV, antygenu HBs oraz posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B hemolizujących.