Zabiegi dentystyczne w 3. trymestrze ciąży - czy to bezpieczne?

Ciąża jest wyjątkowym okresem, w którym szczególną uwagę przywiązuje się do zdrowia. W trakcie jej trwania często ciężarne borykają się z wynikającymi z szalejącej burzy hormonów dolegliwościami, które muszą przeczekać. Jednak kiedy w grę wchodzi ból zęba lub inne problemy dentystyczne, ich zbagatelizowanie nie jest dobrym pomysłem. Na myśl przychodzi wiele rozwiązań, których wykonania przyszła mama się obawia. Czy wizyta u dentysty w trzecim trymestrze ciąży jest dla dziecka zagrożeniem?

Leczenie zębów a ciąża

Pamiętaj o tym, że mimo szeregu obaw związanych z leczeniem zębów w ciąży, jest ono w tym czasie koniecznie, a większość wykonywanych przez dentystę zabiegów nie stanowi żadnego zagrożenia dla Ciebie, ani dla dziecka. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jakie zabiegi warto wykonać, a z jakimi należy się wstrzymać do czasu po porodzie.

Leczenie zębów w ciąży jest niezbędnym aspektem, który pozwoli na zachowanie prawidłowego, zdrowego stanu uzębienia, a także zapobiegnie problemom wynikającym z zaniedbań. Regularne wizyty u stomatologa są podstawą, z której nie powinnaś rezygnować. Dzięki temu dentysta na bieżąco będzie mógł ocenić stan Twoich zębów i podjąć decyzję dotyczącą przebiegu oraz czasu ich leczenia. Obawy przed konsultacją z lekarzem wynikają z wielu stereotypów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Dlatego nie warto się nimi kierować, a postawić na zdrowy rozsądek i zdać się na decyzję stomatologa.

Leczenie zębów w 3. trymestrze ciąży

Wiele obaw związanych jest z trzecim trymestrem ciąży, jednak nie stanowi on niebezpiecznego okresu na wykonywanie zabiegów dentystycznych. W tym czasie mogą być ze względu na zaawansowaną ciążę sporym utrudnieniem, co wpłynie na odczuwanie dyskomfortu podczas leżenia na fotelu dentystycznym.

Okazuje się, że najlepszym okresem na wykonywanie różnego rodzaju zabiegów w ciąży jest drugi trymestr, czyli czas od 4. do 6. miesiąca. Jednak w momencie pojawienia się jakichkolwiek problemów, powinnaś od razu, niezależnie od trwającego trymestru skontaktować się ze stomatologiem, który postawi diagnozę i szczegółowo wyjaśni swoje zalecenia odnośnie leczenia.

Wyrywanie zęba w 3. trymestrze ciąży

W sytuacji wystąpienia dotkliwego bólu zęba jego wyrwanie często jest konieczne. Wizyta u stomatologa pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości i podjęcie najlepszej dla Ciebie i dla malucha decyzji. Natomiast musisz pamiętać, że wyrywanie zęba zaleca się dopiero po pierwszym trymestrze ciąży - ostatnie miesiące nie są do tego przeciwskazaniem.

Nie powinnaś czekać z usunięciem bolącego zęba do momentu urodzenia potomka, ponieważ może to osłabić organizm. Ponadto wydzielająca się ropa lub rozwijające się zapalenie wpływa negatywnie na zdrowie, a to może stworzyć ryzyko wystąpienia infekcji u noworodka.

Leczenie kanałowe w 3. trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży warto zrezygnować z leczenia kanałowego, ponieważ w tym okresie organizm jest niezwykle wrażliwy. Jego wykonanie warto przełożyć na drugi, trzeci trymestr bądź nawet po narodzinach dziecka. Jest to ważna decyzja, którą musisz podjąć po konsultacji z dentystą.

Nie powinnaś natomiast odwlekać leczenia endodontycznego, ponieważ doprowadzi to do powstania niebezpiecznego stanu zapalnego, który niekorzystnie wpłynie na organizm. W odpowiednio wyposażonym gabinecie cały zabieg może zostać przeprowadzony przy pomocy specjalnego mikroskopu przeznaczonego do leczenia endodontycznego.

W okresie ciąży warto natomiast zrezygnować z wszelkich zabiegów poprawiających estetykę uśmiechu, np. wybielanie zębów. Zawarte w preparatach silne substancje chemiczne mogą źle wpłynąć na dziecko.

Jak uniknąć stresu związanego z leczeniem oraz porodem?

W trakcie trwania ciąży warto także zastanowić się nad zdrowiem psychicznym oraz fizycznym. Idealnym rozwiązaniem może okazać się ćwiczenie świadomego oddychania oraz rozluźniania dna miednicy przy pomocy naszego balonika Aniball. To niewielkie urządzenie pomoże uniknąć urazów krocza oraz pozwoli na naukę świadomego rozluźniania organizmu.