Zaburzenia odżywiania w ciąży - pregoreksja

Choroba powszechnie znana jako anoreksja jest problemem, z którym musi borykać się wiele osób. Jednak ogrom ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że kobiety ciężarne również mogą zostać nią dotknięte. Zaburzenie odżywiania w ciąży nazywane pregoreksją lub też ciążoreksją również jest niebezpiecznym problemem dla coraz większej ilości kobiet. To zaburzenie wywodzi się z jadłowstrętu psychicznego, na który cierpią osoby z anoreksją. Pregoreksja polega na celowej utracie wagi przez osobę będącą w ciąży - najczęściej wynika to z nadmiernego strachu przed wzrostem wagi, a także objętości masy ciała spowodowane przez ciążę.

Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży?

Kobiety cierpiące na ciążoreksję stosują czasami bardzo restrykcyjne diety lub uprawiają zbyt intensywny wysiłek fizyczny, co może skutkować negatywnymi konsekwencjami zarówno dla przyszłych matek, jak i prawidłowego rozwoju ich dzieci. Chorobliwe dążenie do utrzymania idealnej sylwetki przez kobietę jest często spowodowane obniżonym poczuciem własnej wartości, a także brakiem akceptacji dla wyglądu własnego ciała. Warto wiedzieć, że często osoby cierpiące na ciążoreksję miały problem z zaburzeniami odżywiania już przed zajściem w ciążę, w związku z czym wcześniejsza anoreksja po prostu przeszła w pregoreksję w momencie rozpoczęcia rozwoju płodu.

Pregoreksja - objawy

Anoreksja w ciąży, czyli ciążoreksja ma również swoje charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest oczywiście niechęć do jedzenia. Należy zwracać uwagę zwłaszcza na sytuacje, w których osoba w ciąży nie chce jeść w towarzystwie innych ludzi. Kolejną rzeczą, którą trzeba obserwować, są częste negatywne uwagi na temat własnego wyglądu i braku atrakcyjności zarówno teraz, jak i w przeszłości. Samokrytyka względem swojego ciała może być dla nas ostrzeżeniem, że kobieta w ciąży ma problem z akceptacją swojego wyglądu. Stosowanie restrykcyjnej diety, a także spożywanie dużej ilości kawy lub nawet środków przeczyszczających również powinno wzbudzić naszą czujność. Wymioty są jednym z najbardziej podstawowych objawów ciąży, jednak warto obserwować, czy nie występują przesadnie często, a także, czy na pewno są spowodowane naturalnym stanem. Jednak jednym z najłatwiejszych do zaobserwowania objawów może być brak lub zbyt mały przyrost masy ciała kobiety w ciąży. Naturalną rzeczą jest, że ciężarnej przybywa kilogramów. Dlatego jeśli przyszła mama w ogóle nie przybiera na wadze, warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym, ponieważ może to być objaw właśnie pregoreksji.

Anoreksja w ciąży - skutki

Ciążoreksja może mieć poważne skutki zarówno dla kobiety w ciąży, jak i dla jej dziecka. Restrykcyjna dieta oraz niezdrowy tryb życia spowodowane próbami odchudzania sprawiają, że maluszek nie otrzymuje potrzebnych do prawidłowego rozwoju witamin czy składników odżywczych. Niewłaściwa dieta ma również wpływ na sam poród i karmienie piersią.

W przypadku kobiet z pregoreksją dochodzi do wielu powikłań związanych z ciążą. W takim stanie może dochodzić do poronień, zbyt szybkiego porodu, za małej wagi po urodzeniu niemowlęcia czy do niekontrolowanych krwawień. Niestety, pregoreksja sprawia, że kobieta zazwyczaj nie jest w stanie samodzielnie wydać dziecka na świat, przez co konieczne jest przeprowadzenie zabiegu cesarskiego cięcia. Pojawiają się także problemy z laktacją, czy depresja poporodowa. Jednak to tylko potencjalne skutki dla matki, oprócz nich dziecko jest narażone między innymi na małogłowie, deformacje ciała, problemy z oddychaniem, nieprawidłowo rozwinięty mózg, opóźnienie w rozwoju psychicznym, jak i fizycznym, a nawet przedwczesną śmierć.

Pregoreksja, zaburzenia odżywiania w ciąży - jak leczyć?

Nie istnieją konkretne czynności, które podejmuje się w przypadku wystąpienia ciążoreksji, jednak dzięki podobieństwu do anoreksji można posiłkować się sposobami stosowanymi w przypadku tego zaburzenia odżywiania. Najważniejsza jest pomoc lekarza prowadzącego, psychologa, dietetyka, jak i najbliższych, których wsparcie będzie bardzo potrzebne.

Jakie badania wykonać w ciąży?